Biuro rachunkowe-księgowe a dokumenty
Zakładając firmę należy zawsze z dużym spokojem podchodzić do tego zagadnienia, ponieważ prawo podatkowe w naszym kraju jest bardzo skomplikowane. Jeśli nie mamy doświadczenia możemy bardzo szybko mieć kłopoty z Urzędem Skarbowym, dlatego polecam zdecydować się na wynajęcie profesjonalnego biura rachunkowego, które zwolni nas z obowiązku ciągłego zajmowania się zmianami w prawie podatkowym.
Biuro podatkowe bardzo łatwo znajdziemy w Internecie, wpisując nazwę naszego miasta. Przykładowa fraza dla mieszkańca Wrocławia może wyglądać np. biuro rachunkowe Wrocław. Co jednak bardzo ważne, zawsze musimy pamiętać o konieczności weryfikacji każdego biura rachunkowego, musimy sprawdzić czy pracują w nim profesjonaliści i czy są zadowoleni z usług. Takie rozeznanie powinno być dla nad bardzo ważne, ponieważ pozwala bardzo szybko znaleźć biuro rachunkowe które spełnia nasze oczekiwania. Wybór biura rachunkowego nie jest zadaniem prostym, dlatego należy podejść do tego tematu bardzo ostrożnie. Biuro rachunkowe wybierane jest przeważnie na dłuższy okres, ponieważ podpisujemy umowę co najmniej na rok. Należy zawsze także prosić o referencje, ponieważ każda szanująca się firma powinna posiadać takie portfolio. Z całą pewnością uzbrojeni w taki zasób wiedzy bez problemu znajdziemy optymalne dla nas rozwiązanie. Zapraszam wszystkich państwa do podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Z całą pewnością będzie to bardzo wartościowa wiedza dla naszych czytelników.
Jak prawidłowo postępować z dokumentami księgowymi?
W tym miejscu warto wyjaśnić, co właściwie można nazwać dokumentami księgowymi. Ogólnie rzecz biorąc, to dokumenty a właściwie dowody źródłowe, mające potwierdzić to, że dana transakcja została przeprowadzona. Mówiąc prościej, to wszystkie „papiery”, które są przyjmowane do ewidencji księgowej.
Istnieją cztery podstawowe rodzaje dokumentów księgowych:
- Zewnętrzne dokumenty obce – czyli wszystkie dokumenty, które firma posiada od zewnętrznych kontrahentów (wszelkiego rodzaju faktury, rachunki itp.).
- Zewnętrzne dokumenty własne – czyli wszystkie dokumenty, które zostały wystawione przez Twoją firmę i przekazane do kontrahentów (m.in. noty księgowe czy rachunki).
- Dokumenty wewnętrzne – czyli wszystkie dokumenty, które potwierdzają, że wewnętrzne operacje księgowe (w Twojej firmie) zostały wykonane, mowa tu m.in. o listach płac, dokumentach obrotu kasowego, dokumentach obrotu środków trwałych itp.
- Dokumenty zbiorcze – m.in. mowa tu o raporcie kasowym.
Cała ta dokumentacja musi być prawidłowo opisana i przechowywana.
Jeśli chodzi o przechowywanie takich dowodów księgowych, to przede wszystkim trzeba pamiętać o chronologii (i to nie tylko miesięcznej, ale także kosztowej). Ważne jest też to, że dokumentacja finansowa powinna być przechowywana w sposób szczególny, musi być odpowiednio zabezpieczona, ułożona chronologicznie i przechowywana przez okres 5 lat od zakończenia roku obrotowego. Z kolei dokumentacja, która dotyczy zatrudnienia poszczególnych pracowników, powinna być przechowywana przez lat 50!
Uwaga: Żadna osoba nieupoważniona nie powinna mieć wglądu do dokumentów finansowych! Jest to bardzo niebezpieczne, a zarazem może przysporzyć firmie wielu problemów…
Tekst powstał dzięki współpracy z kancelarią ALFASystem. Po więcej informacji odsyłamy na witrynę firmową.