Cel wywiadu z pacjentem przed fizjoterapią
Kręgosłup to niezwykle ważna część ciała, najważniejsza – bez sprawnego kręgosłupa nie ma co liczyć na sprawne życie.
To właśnie kręgosłup trzyma nas w pionie i pozwala na wykonywanie wszelkiego rodzaju ćwiczeń czy po prostu aktywności. Niestety, coraz częściej ludzie mają duże problemy z kręgosłupem nawet wtedy, gdy są bardzo młodzi. Ma na to wpływ kilka czynników.
Niektóre osoby uległy wypadkowi, inne musiały bardzo ciężko pracować i nosiły ogromne ciężary, które wywarły wpływ nie tylko na kręgosłup, ale także na nogi czy stawy w rękach. Jeszcze inne osoby, po prostu urodziły się z wadami kręgosłupa. Są też takie osoby, które swoją wadę zawdzięczają nieodpowiedniej pozycji, w jakiej spędzają wiele godzin w pracy.
Oczywistym jest więc, że fizjoterapeuta nie ma pojęcia z jakim typem wady kręgosłupa ma do czynienia. Nie wie, z jaką chorobą przychodzi do niego pacjent, więc jego zadaniem jest się tego wszystkiego dowiedzieć. I właśnie w tym celu przeprowadzany jest wywiad, podczas którego pacjent opowiada fizjoterapeucie o tym, co i gdzie dokładnie go boli, podczas wykonywania jakich czynności ból się zwiększa i w jaki sposób na co dzień jest odczuwalny. Po tym wszystkim fizjoterapeuta zada swojemu pacjentowi jeszcze nieco pytań, aby wszystko było dokładnie doprecyzowane i by można było jak najlepiej dobrać terapię do potrzeb danej osoby.
Cel wywiadu z fizjoterapeutą
Jak już zostało wspomniane, wywiad jest przeprowadzany po to, aby fizjoterapeuta miał wiedzę na temat tego, jaką wadę kręgosłupa lub jaką chorobę ma pacjent. To właśnie dzięki tej wiedzy, fizjoterapeuta ma możliwość odpowiedniego doboru terapii do danej osoby. A dzięki temu, że jest w stanie dobrze dobrać terapię, pacjent ma większe szanse na szybszy powrót do zdrowia czy sprawności. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe, jednak nadal jest to bardzo użyteczne. Warto więc dokładnie opisywać swoje dolegliwości i mówić, co mogło je spowodować.
A jakie osoby mogą skorzystać z pomocy fizjoterapeuty? Przede wszystkim są to osoby, które skarżą się na bóle kręgosłupa. Jednak nie są to jedyne osoby. Z usług fizjoterapeuty korzystają też ludzie po złamaniach kości czy uszkodzeniach stawu. Także te, które miały uraz czaszkowo mózgowy. To właśnie całe to spektrum jest leczone przez fizjoterapeutę. Specjalista musi wiedzieć jak najlepiej to, jak do tego doszło, że dany uraz czy uszkodzenie miało miejsce.
Dzięki temu będzie w stanie bardzo dobrze dobrać terapię, która spełni swoje założenia i po prostu będzie przynosić dobre efekty.
Wizyta u fizjoterapeuty – zalety
Jak podaje doświadczony fizjoterapeuta z Wrocławia – Grzegorz Tokarczyk – jeżeli z różnych przyczyn nastąpi uraz lub jedna z części naszego ciała ulegnie uszkodzeniu, należy jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty. Ze zdrowiem fizycznym nie ma żartów, niestety uszkodzony kręgosłup czy złamana kość mogą bardzo źle wpłynąć na późniejsze życie.
Mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać wykonywanie niektórych, fizycznych prac. Jak najbardziej więc warto udać się do fizjoterapeuty i nie należy tego w żaden sposób przekładać w czasie. Jeżeli coś się stało, należy jak najszybciej rozpocząć odpowiednią terapię u profesjonalisty, który będzie wiedział w jaki sposób nam pomóc powrócić do pełni sprawności.