Chłodzenie mgłą wodną
Obecnie, możemy korzystać z wielu sposobów na radzenie sobie z upałem i zbyt wysoką temperaturą. Coraz bardziej popularnym staje się chłodzenie za pomocą rozpylania mgły wodnej. Wykorzystywanie tego sposobu zapewnia skuteczne obniżenie temperatury, co daje komfort każdemu użytkownikowi. Działanie mgły wodnej polega na tym, iż cząsteczki rozpylające pochłaniają ciepło. W ten sposób możemy liczyć na obniżenie temperatury o około 10 stopni Celsjusza.
Wiele jest miejsc, w których możemy być narażeni na zbyt wysoką temperaturę oraz na opary różnego rodzaju. Stosowanie mgły wodnej może nas też chronić przed nadmiernym zapyleniem np. hal produkcyjnych i innych miejsc. Chłodzenie mglą wodną może nas również uchronić przed wdychaniem oparów farb lub detergentów. Chłodzenie, odświeżanie i dezynfekcja powietrza, to podstawowe, lecz nie jedyne zalety, jakimi cechuje się system chłodzenia mgłą wodną. Warto znać dodatkowe zalety i korzyści, jakie płyną z zainstalowania takiego systemu. W dzisiejszych czasach, ceni się przede wszystkim skuteczność i wygodę.
Zastosowania mgły wodnej
Chłodzenie powietrza za pomocą mgły wodnej, można wykorzystać przede wszystkim w pomieszczeniach. Każdy ma możliwość zamontować rozpylacz mgły wodnej w mieszkaniu, by w upalne dni cieszyć się niższą temperaturą panującą w domu. Regulacja temperatury z użyciem mgły wodnej jest również stosowana w takich miejscach jak gastronomia, przemysł i rolnictwo.
W gastronomii, stosowanie mgły wodnej, obniża gorącą temperaturę i pozwala pozbyć się nadmiaru różnych zapachów. Mieszanina zapachów, jaka powstaje w kuchni, może być nieprzyjemna. Pozbywanie się jej za pomocą mgły wodnej, gwarantuje nam skuteczne i regularne zwalczanie zapachów. Ten rodzaj chłodzenia wykorzystywany jest przez właścicieli restauracji, pubów, klubów i innych.
W przemyśle natomiast, rola jaką odgrywa chłodzenie mgłą wodną, polega na regulowaniu temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach. W halach produkcyjnych nader często panuje gorąca temperatura – w tym celu montowane są rozpylacze, by zapobiec gromadzenia się pyłu. Dodatkowo, celem mgły wodnej jest także dezynfekcja pomieszczeń. Chłodzenie tego typu używa się w stolarniach, tartakach, młynach czy w górnictwie.
W rolnictwie, mgła wodna ma podobne zastosowania, co w przemyśle. Regulacja i kontrola temperatury oraz wilgotności pomieszczenia, jest jednym z najważniejszych celów stosowania mgły wodnej. Rozpylacze umieszczane są w stajniach lub w hodowli drobiu czy w chlewach. Ponadto, mgła wodna znajduje również swoje zastosowanie w zoo, w tunelach foliowych i w szklarniach.
Warto jednak dodać, że mgła wodna świetnie poradzi sobie z obniżeniem temperatury również na zewnątrz. Możliwe jest więc zamontowanie rozpylacza na ganku, na patio czy tarasie. Jest to dobra opcja dla gastronomii – na tarasach i ogródkach.
Mgła wodna świetnie nadaje się do dezynfekowania pomieszczeń, zwłaszcza po remontach czy w przemyśle spożywczym. Innym, równie popularnym zastosowaniem rozpylacza, jest zwalczanie insektów, komarów i much.
Zalety mgły wodnej
Stosowanie mgły wodnej, jest dziś szeroko znanym i cenionym sposobem na pozbywanie się pyłu, zapachów oraz zbyt wysokiej temperatury. Istotne są również wszystkie zalety tego systemu – jest on prosty w użyciu dzięki temu, że nie wymaga zamontowania filtrów. Dodatkowo, nie trzeba instalować wysokociśnieniowych pomp. Chłodzenie mgłą wodną cechuje się również higieną – żadne otwory i końcówki nie zapychają się. Bardzo łatwo jest więc utrzymać cały system w czystości.