Ciekawy kurs pierwszej pomocy dla firm – to możliwe!

pierwsza pomoc

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla wszystkich pracowników jest wysoce zalecane dla bezpieczeństwa i zapobiegania chorobom lub obrażeniom w miejscu pracy. Niestety często kojarzą się one z nudą i kolejną rzeczą, którą musimy ‚odbębnić’. Jednak warto sobie zdać sprawę z tego, że są one niezwykle potrzebne i mogą być zrealizowane w ciekawy sposób.

Zalety kursów pierwszej pomocy

Najbardziej oczywistą zaletą kursów pierwszej pomocy jest to, że mogą one uratować życie. Dają one pewność naszemu personelowi, że  jest w stanie zareagować na wszystkie incydenty, obrażenia i choroby. Weźmy na przykład resuscytację krążeniowo-oddechową. Odnotowano wiele przypadków, kiedy dzięki szybkiej reakcji podczas krytycznych i zagrażających życiu wypadków, urazów i chorób, jej przeprowadzenie w miejscu pracy ratowało życie.

Kiedy pracownicy przechodzą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, stają się bardziej świadomi bezpieczeństwa i mogą wykryć zagrożenia oraz źródła potencjalnych incydentów, zanim się pojawią. Dzięki temu stają się oni bardziej czujni i częściej zgłaszają problemy, które zauważają. To pomaga zmniejszyć liczbę wypadków, które występują w miejscu pracy. Szkolenie z tego zakresu nie tylko uczy pracowników, jak leczyć pacjentów potrzebujących pierwszej pomocy, ale także daje im pewność siebie i pozwala skutecznie radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi bez obaw i nieporozumień. 

szkolenie pierwsza pomoc

Ważną zaletą kursów pierwszej pomocy jest to, że nasi pracownicy nie tylko dokładnie wiedzą, co powinno znajdować się w apteczce, ale także potrafią ją właściwie uzupełniać, i efektywnie z niej korzystać w nagłych wypadkach.

Szybka reakcja na chorobę lub uraz, zanim nadejdzie kolejna pomoc, taka jak karetka, może nie tylko uratować życie, ale także skrócić czas powrotu do zdrowia pacjenta. Jeśli ten jest członkiem personelu, oznacza to, że powróci on do pracy szybciej. Umiejętności nabyte na takich kursach przydają się nie tylko w miejscu pracy.

Dzięki nim, zwłaszcza jeżeli są prowadzone regularnie, by utrwalić wiedzę, wszyscy zyskują wiedzę jak skutecznie chronić siebie, swoją rodzinę i przyjaciół. Co bardzo ważne nasi pracownicy uczą się umiejętności, które pomagają im dbać o siebie nawzajem, a to zbliża ich do siebie.

Interesujący kurs pierwszej pomocy – czy to możliwe?

Wiele osób traktuje kurs pierwszej pomocy jako nudną pogadankę. Jeżeli tak zostanie on przeprowadzony to rzeczywiście nie będzie interesujący dla pracowników i niewiele oni z niego zapamiętają. Można je jednak zorganizować w ciekawy sposób. Przede wszystkim powinniśmy zatrudnić specjalistów, którzy posiadają szeroką wiedzę merytoryczną i potrafią ją przekazać w odpowiedni sposób. Jeżeli będą oni potrafili pokazać jak ważne i wartościowe są to informacje oraz ich praktyczne zastosowanie to nasi pracownicy będą znacznie bardziej uważni. Zdecydowanie niestandardową formą szkolenia będzie wykorzystanie technologii VR do pierwszej pomocy, dzięki czemu uczestnicy kursu będą mogli w nieco bardziej realny sposób wykorzystać wiedzę teoretyczną jeszcze w trakcie zajęć.

Praktyczne zastosowanie wszelkich informacji jest kluczowe dla zaangażowania całej grupy. Większość osób nie obchodzi budowa układu oddechowego, ale kiedy myślą o tym, żeby pomóc swojemu koledze w pracy czy dziecku, kiedy się zakrztusi to chcą mieć takie umiejętności. Aby kurs pierwszej pomocy był ciekawy musimy również mieć odpowiedni sprzęt. Ważne jest to, żeby go pokazać i omówić jego działanie. Dużo lepiej również człowiek się uczy, kiedy obserwuje jak wykonać dany opatrunek, a nie kiedy jedynie o tym słucha. Warto również, żeby nasi pracownicy przećwiczyli masaż serca, a do tego niezbędne są manekiny.