Czy dywan po praniu się skurczy?

Pranie dywanów Wrocław tanio

Często, dobierając domowe metody prania dywanów, czy nawet oddając go do pralni, zastanawiamy się nad tym, czy przypadkiem nie ulegną one skurczeniu. Niektórym z nas z kolei wydaje się, że jest to nieodłączny proces czyszczenia dywanów. Jak jest w rzeczywistości? Czy wilgoć zawsze powoduje kurczenie się dywanów? Dlaczego tak się dzieje? Czy dobrze dobrana metoda czyszczenia może temu zapobiec?

Przyczyny kurczenia się dywanu

Do skurczenia się dywanu dochodzi najczęściej podczas prania na mokro, zwłaszcza w warunkach domowych, kiedy to nie jesteśmy w stanie zapewnić stosownych warunków do wysychania dywanu. Piorąc samodzielnie dywan na mokro, często doprowadzamy do przemoczenia osnowy, przez co w późniejszym procesie wysychania dochodzi do jej skurczenia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dywan składa się z kilku warstw, w tym z osnowy. Często, gdy dywan wyschnie już z wierzchu, wydaje się nam, że nie trzeba go już suszyć dalej, podczas gdy osnowa nadal jest jeszcze wilgotna. Zaczynamy korzystać z nie w pełni suchego dywanu, przez co nadmiar wody nie ma korzystnych warunków do odparowania. Może wówczas dojść do jego kurczenia się, a nawet rozwoju pleśni.

Czy zawsze musi tak być?

Nie, jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest pełne, prawidłowe osuszenie dywanu. Pranie dywanu, bez dopuszczania do przemoczenia osnowy nie spowoduje jego kurczenia się. Jeśli wyniesiemy dywan na dwór w słoneczny dzień i zostawimy do pełnego wyschnięcia, dywan nie skurczy się wcale, a jeśli już, poziom skurczenia będzie naprawdę minimalny. Zatem absolutnie nie jest to coś, z czym musimy się godzić.

Jak zapobiec kurczeniu się dywanów?

Jedną z metod jest czyszczenie na sucho, kiedy to po zakończeniu wszystkich czynności, dywan jest od razu gotowy do użytku, nie trzeba go potem osuszać. Jeśli jednak zależy nam na dokładniejszym oczyszczeniu, z jednoczesnym uniknięciem skurczenia, konieczne może okazać się oddanie dywanu do profesjonalnej pralni. Na miejscu wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, dzięki którym dywan będzie nie tylko lepiej oczyszczony, lecz też nie będzie ryzyka jego skurczenia się, nawet przy stosowaniu prania metodą na wskroś, kiedy to dochodzi do pełnego zamoczenia dywanu, razem z osnową.

Po praniu dywany są odwirowywane i poddawane procesowi suszenia, co sprawia, że ryzyko kurczenia zostaje ograniczone do minimum lub nawet całkowicie wyeliminowane.

Czy to oznacza, że nie powinniśmy prać dywanów samodzielnie?

Jak najbardziej nadal możemy to robić, jednak jeśli wiemy, że są one mocno zabrudzone, a my nie jesteśmy w stanie zapewnić im stosownych warunków suszenia w przypadku czyszczenia na mokro, lepiej nie wykonywać prania samodzielnie. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja, w której dywan jest podklejony do drewnianej podłogi. Wilgoć jej szkodzi, zatem niewłaściwe osuszenie podłogi niszczy nie tylko dywan, ale i podłogę. Są to najczęstsze przypadki, kiedy to lepiej jest powierzyć dywan fachowcom.

Profesjonalne pranie dywanów jest świetnym rozwiązaniem także wtedy, gdy zwyczajnie nie mamy czasu na jego wykonanie, a przy tym mamy dużo dywanów do wyczyszczenia. Wówczas naprawdę warto zdjąć z siebie ten obowiązek i pozwolić działać specjalistom.

Gdzie znajdę najlepszą pralnię dywanów we Wrocławiu?

Jednym z najlepszych miejsc jest pralnia RoyalMaids. Pralnia ta jest świetnym wyborem zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw, a co więcej, zdecydowanie się na usługi tej firmy jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy usług kompleksowych. Zatrudniając fachowców możemy liczyć nie tylko na pranie wykładzin, lecz także szereg innych usług, takich jak sprzątanie terenów zielonych, sprzątanie po remoncie, czy też sprzątanie placówek medycznych. Wysokie kwalifikacje i dbałość o perfekcyjne przeprowadzenie zlecenia to cechy, które szczególnie wyróżniają firmę na rynku.

Pranie dywanów Wrocław tanio

Jeśli szukasz miejsca, które wykonuje pranie dywanów we Wrocławiu tanio, to polecamy Ci usługi RoyalMaids.

Obok możliwości skorzystania z najbogatszej oferty usług na rynku, zyskujesz także możliwość odwiedzenia bloga z poradami, na którym zyskasz przydatną, sprawdzoną wiedzę na temat pielęgnacji dywanów lub też częstotliwości przeprowadzania zabiegów czyszczących.