Czy masz problem z alkoholem? Poznaj 5 najczęstszych objawów

odtrucia

W badaniach przygotowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polska zajmuje 21 miejsce jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród 191 krajów poddanych rankingowi.

Okazuje się, że przeciętny Polak wypija 10,3 litra alkoholu w ciągu roku, co sytuuje nas wśród państw z największym spożyciem trunków na świecie. To wysokie miejsce związane jest nie tylko z dużą ilością alkoholu spożywanego przez osoby uzależnione, ale również z piciem dużej ilości trunków przy każdej okazji przez osoby, na pozór dobrze funkcjonujące w społeczeństwie, ale będące na dobrej drodze do uzależnienia. Alkoholizm jest chorobą, atakującą stopniowo i niepostrzeżenie.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm jest uważany za chorobę nie tylko ciała, ale również umysłu i ducha. Dotyka  zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Najczęstszymi objawami uzależnienia jest przesunięcie granicy tolerancji na alkohol, luki w pamięci, a także ograniczenie zainteresowań wyłącznie do czynności z nim związanych. Każda sfera życia człowieka zostaje zaburzona w wyniku działania szkodliwych substancji znajdujących się alkoholu.

Uzależnieni doświadczają rozdrażnienia, lęku, często przejawiają zachowania agresywne, a konsekwencje spożywania różnego rodzaju trunków mogą być bardzo poważne i to nie tylko dla organizmu człowieka, ale również w sferze psychicznej. Ma on również destrukcyjny wpływ na osoby bliskie uzależnionemu, szczególnie rodzinę, która dotkliwie odczuwa chorobę alkoholową jednego z jej członków.

Jakie są najczęstsze objawy choroby alkoholowej?

Do najczęstszych objawów choroby alkoholowej należy już pięć symptomów wskazanych przez naukowców. Są nimi:

  • przymus sięgania po alkohol, 
  • koncentrowanie swojego życia na alkoholu i jego spożywaniu,
  • nawroty picia po okresach abstynencji,
  • zmiana tolerancji organizmu na alkohol i przymus spożywania coraz większych dawek dla uzyskania pożądanego efektu,
  • ograniczenie zachowań związanych ze spożyciem alkoholu. 

Do innych objawów alkoholizmu należą:

  • objawy abstynencyjne po odstawieniu  alkoholu,
  • przekonanie o kontrolowaniu picia.

Jakie objawy fizyczne wskazują na uzależnienie od alkoholu? 

Uzależnienie od alkoholu daje wiele objawów fizycznych ze strony organizmu alkoholika. Są one związane z występowaniem zespołu abstynenckiego w sytuacji odstawienia alkoholu. Długotrwałe nadużywanie trunków prowadzi do problemów ze zdrowiem takich jak: drżenie mięśni, biegunki, wymioty, problemy ze snem, wzmożona potliwość ciała, nadciśnienie tętnicze, przyspieszone bicie serca, utrata apetytu, a także wysuszenie śluzówek.

Najdotkliwiej nadużywanie alkoholu odczuwa wątroba, która ulega stłuszczeniu lub stanowi zapalnemu. W skrajnych przypadkach dochodzi do jej marskości, co oznacza trwałe uszkodzenie. Poza tym alkoholizm jest przyczyną wielu chorób takich jak: zawał serca, udar mózgu, choroba wrzodowa żołądka lub zapalenie jego śluzówki, kamica nerkowa, zaburzenia rytmu serca, zapalenie trzustki, niedokrwistość, różnego rodzaju nowotwory.

Jakie są psychiczne objawy alkoholizmu?

Choroba alkoholowa objawia się również na płaszczyźnie psychicznej. Pierwszym oznaką jest utrata zdolności logicznego myślenia. Chory nie potrafi racjonalnie myśleć i przyznać się do problemu. Jego plany i wizje mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zniekształceniu ulega cała sfera emocjonalna w skrajnych przypadkach doprowadzając do utraty możliwości przeżywania uczuć wyższych.

Alkohol będąc źródłem przyjemności jest jednocześnie ucieczka od otaczającego świata. Osoba uzależniona pozbywa się w ten sposób stanów napięcia, zdenerwowania. Koncentrowanie się nieustanne na możliwości picia prowadzi do egoizmu i nieustannej potrzeby zaspokojenia swojej potrzeby rozładowania w ten sposób napięcia. Alkoholik jest labilny emocjonalnie i traci kontakt z rzeczywistością.

Ze względu na dezintegrację osobowości zmianie ulega postrzeganie przez niego własnej osoby z jednej strony jako pełnej możliwości, z drugiej jednak słabej, popełniającej błędy, nie potrafiącej poradzić sobie z własnymi słabościami. Stąd pojawia się uczucie wstydu, złość, agresja, stany depresyjne, lęk i niepokój, wahania nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją, pogarszająca się sprawność intelektualna.

odtrucia alkoholowe

Wiele osób uzależnionych od alkoholu nie szuka pomocy. Często wynika to z niechęci przyznania się przed samym sobą do problemu. Są przekonane, że alkohol pozwala im poczuć się lepiej. Przed podjęciem leczenia w powstrzymuje ich obawa przed odrzuceniem ze strony otoczenia. Pomimo tych obaw warto przełamać wstyd i skorzystać z pomocy profesjonalnych terapeutów, przyjmujących w ośrodku terapii uzależnień w Gdańsku. Oferowany jest detoks alkoholowy, fachowe leczenie i wsparcie psychoterapeuty w trakcie terapii, co zwiększa szanse osoby uzależnionej na wyjście z nałogu. Stosowana jest również wszywka alkoholowa (esperal).