Czy warto naprawiać laptop samodzielnie?

samodzielna naprawa lapotpa

Laptopy to skomplikowane urządzenia, składające się z wielu delikatnych i współdziałających ze sobą podzespołów.

Głównie z tego powodu laptopy są narażone na różnego rodzaju awarie czy to z przyczyn mechanicznych czy też systemowych. Laptop może odmówić posłuszeństwa często w najmniej oczekiwanym momencie, gdy potrzebujemy go najbardziej.

Zazwyczaj kończy się to wizytą w serwisie komputerowym, jednak mając podstawową wiedzę na temat działania i budowy komputera można z większością mniej skomplikowanych awarii poradzić sobie samemu.

Dzięki temu oprócz tego, że przywrócimy laptopa do pełnej sprawności zdecydowanie szybciej, to dodatkowo nie poniesiemy żadnych kosztów naprawy, których nie uniknęlibyśmy, oddając laptopa do serwisu komputerowego.

Jakie awarie laptopa można próbować naprawić samemu?

W przypadku poważnych awarii laptopa czy to powodowanych usterką jednego z podzespołów, czy też uszkodzeniami mechanicznymi lub niestabilnym oprogramowaniem może okazać się konieczne skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Jednak w niektórych sytuacjach z problemem możemy spróbować poradzić sobie samodzielnie.

W sytuacji, gdy laptop nie ładuje się, możemy samodzielnie poszukać przyczyny tego problemu. Może to być usterka zasilacza, baterii, czy też wtyczki lub gniazda zasilania. Gdy mamy pewność, że zasilacz jest przyczyną problemu, możemy go w łatwy sposób wymienić, kupując taki sam np. w Internecie.

W przypadku baterii sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ bateria może być umieszczona na zewnątrz obudowy laptopa i demontowana w łatwy sposób lub zamontowana bezpośrednio wewnątrz laptopa. W pierwszym przypadku, bez problemu możemy wymienić taką baterię, kupując działający odpowiednik w internecie.

Natomiast w drugim przypadku sprawa jest zdecydowanie trudniejsza i w takiej sytuacji nie mając odpowiedniej wiedzy i umiejętności lepiej oddać laptopa do serwisu.

Samodzielnie możemy poradzić sobie również z różnego rodzaju problemami z systemem i oprogramowaniem. Gdy komputer po pewnym czasie zaczyna działać wolno, warto przeskanować dysk programem antywirusowym w poszukiwaniu ewentualnego zagrożenia wirusowego.

W przypadku gdy mamy problemy z płynnością podczas grania w gry komputerowe, a nasz sprzęt spełnia wymagania sprzętowe danej gry, to warto sprawdzić, czy zainstalowane są najnowsze sterowniki do karty graficznej. W przypadku problemów ze strony systemu np. gdy komputer działa niestabilnie, pojawiają się bluescreeny lub komputer podczas uruchamiania zawiesza się na etapie ładowania systemu i nie włącza się, warto rozważyć reinstalację systemu.

Nie jest to trudna sprawa i większość osób sprawnie obsługujących komputer poradzi sobie z tym przy pomocy odpowiedniego poradnika w formie filmu np. na portalu YouTube. Trzeba jednak pamiętać, że operacja ta usuwa całkowicie wszelkie pliki znajdujące się na partycji systemowej. Dlatego zawsze warto dzielić dysk na osobne partycje, na których znajdować się będzie system i nasze inne pliki takie jak np. zdjęcia, filmy, dokumenty itd.

W sytuacji, gdy wentylacja laptopa działa głośno i urządzenie mocno się grzeje, co wpływa niekorzystnie na jego działanie, również możemy spróbować poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. W takiej sytuacji warto przeczyścić wentylację przy pomocy sprężonego powietrza oraz sprawdzić, czy na pewno prawidłowo użytkujemy urządzenie.

czy warto naprawiać laptop samodzielnie

Kiedy warto oddać laptopa do profesjonalnego serwisu komputerowego we Wrocławiu?

W przypadku niektórych awarii możemy próbować poradzić sobie z problemem sami. Jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z poważniejszą awarią, niezbędne może okazać się skorzystanie z usług serwisu komputowego. Gdy laptop nam upadł i przestał działać, gdy nie działa klawiatura, ekran, lub laptop się nie włącza pomimo tego, że zasilacz i bateria są sprawne, to w takich przypadkach należy zgłosić się do serwisu.

Uszkodzenia mechaniczne często wymagają specjalistycznych narzędzi i umiejętności, aby móc sobie z nimi poradzić. W niektórych sytuacjach możliwa jest naprawa, ale czasami usterka jest na tyle poważna, że niezbędna jest wymiana niedziałającego podzespołu. W takiej sytuacji należy oddać sprzęt do serwisu.

Jest wiele firm, które specjalizują się w naprawie laptopów we Wrocławiu, jednak jednym z najlepszych jest A&D Serwis. Pracują tam specjaliści o dużej wiedzy i umiejętnościach serwisowych, posiadająca jednocześnie narzędzia niezbędne do przeprowadzenia naprawy lub wymiany uszkodzonego podzespołu.