Czym jest i jak działa ozonator?

ozonator

Wiele wirusów i bakterii, które są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, przenosi się w powietrzu.

To sprawia, że uniknięcie zachorowania przebywając w miejscu, które skażone jest tego typu drobnoustrojami, jest bardzo trudne. W tym celu stosuje się różnego rodzaju metody dezynfekcji powierzchni i powietrza. Dobre efekty przynosi również częste wietrzenie pomieszczeń np. w sytuacji, gdy jeden z domowników jest chory, a my nie chcemy się od niego zarazić.

Jednak dokładne i systematyczne dezynfekowanie i wietrzenie pomieszczeń mogą być dość problematyczne i jednocześnie mało skuteczne, dlatego oprócz tych czynności bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w urządzenie zwane ozonatorem, które skutecznie pozbędzie się ze wszystkich pomieszczeń wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów.

Czym jest ozonator?

Ozonator to urządzenie, które generuje ozon, czyli cząsteczkę zbudowaną z trzech atomów tlenu (O3), która jest silnym utleniaczem fotochemicznych. Ozon występuje naturalnie w górnych częściach atmosfery, gdzie pełni rolę bariery ochronnej przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym generowanym przez Słońce. Posiada on silne właściwości antyseptyczne, dlatego też stosowany jest bardzo często jako środek czyszczący.

Ozon wykorzystuje się do wyjaławiana wody pitnej, dezynfekowania pomieszczeń, sterylizacji klimatyzacji w samochodach, czy nawet do utleniania paliwa rakietowego. Ta cząsteczka tlenu wykazuje również bardzo mocne właściwości bakteriobójcze, dlatego już od bardzo dawna uważana jest za najskuteczniejszy środek dezynfekujący.

W porównaniu z chlorem, który ma podobne właściwości, ozon jest około 50 razy skuteczniejszy w oczyszczaniu wody. Należy zaznaczyć, że ozon w dużych ilościach ma również działanie toksyczne, dlatego w trakcie profesjonalnego ozonowania, którego celem jest pełna dezynfekcja pomieszczenia, nie należy w nim przebywać podczas wykonywanych czynności.

Jednak w przypadku ozonatorów domowych nie należy się tego obawiać, ponieważ zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby generować dawki ozonu optymalne dla człowieka, dlatego też stosowanie tego typu urządzeń w żadnym stopniu nie stwarza zagrożenia dla człowieka, a przynosi jedynie korzyści.

Dzięki stosowaniu ozonatora w pomieszczeniach można w bardzo łatwy i skuteczny sposób zdezynfekować ich wnętrze bez używania środków chemicznych, które zazwyczaj nie są zbyt przyjazne dla naszego zdrowia. Urządzenie to bardzo często wykorzystywane jest w różnych miejscach użyteczności publicznej, zakładach pracy, a nawet gospodarstwach domowych.

Dzięki stosowaniu ozonatora możemy nie tylko oczyścić mieszkanie ze wszystkich niebezpiecznych zarazków, ale również pozbyć się z niego wszelkich zapachów, co z pewnością będzie bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Jak działa ozonator?

Działanie ozonatora jest dość proste z tego powodu, że ozon to cząsteczka trójatomowego tlenu, którą bez problemu można stworzyć, pobierając tlen z powietrza i przekształcając go w odpowiedni sposób. W naturalnym środowisku ozon powstaje głównie pod wpływem wyładowań atmosferycznych.

To właśnie z tego powodu po bliskim uderzeniu pioruna, można wyczuć w powietrzu charakterystyczny zapach. Wytwarzanie ozonu w ozonatorze przebiega w dość podobny sposób i tlen pobrany z powietrza w wyniku działania wylądowania koronowego, przekształcany jest w ozon, który następnie rozpylany jest w pomieszczeniu.

W taki sposób ozon rozprzestrzenia się po wnętrzu i dzięki swoim właściwością utleniającym dezaktywuje wirusy oraz zabija bakterie i inne niebezpieczne drobnoustroje. Tak zdezynfekowane pomieszczenie pozbawione jest wszelkich nieprzyjemnych zapachów i a znajdujące się w nim powietrze, jest zdecydowanie czystszy, przez co łatwiej i przyjemniej się nim oddycha.

ozonowanie

Jakie korzyści przynosi stosowanie ozonatora?

Stosowanie ozonatorów Sanity System pozwala pozbyć się z powietrza wszystkich chorobotwórczych drobnoustrojów oraz zapachów, pozostawiając po sobie jedynie przyjemny zapach czystości i świeżości. Urządzenie to z pewnością docenią alergicy, ponieważ jest ono bardzo skuteczne w zwalczaniu wszelkich alergenów.

Używanie ozonatora zdecydowanie poprawi nasze samopoczucie i przyczyni się do polepszenia naszego zdrowia, ponieważ wpływ na te czynniki w sporym stopniu ma właśnie jakość powietrza, jakim oddychamy. Ozonator może być wykorzystywany również do odkażania wody lub produktów spożywczych, a także w celu zwalczania pleśni i grzybów, które często występują w trudno dostępnych miejscach.