Dlaczego warto zdecydować się na czyszczenie DPF?
DPF, czyli filtr cząsteczek stałych, znajduje się w każdym samochodzie. Jego awaria lub uszkodzenie może powodować niekiedy dość poważne problemy. Nie można zatem odkładać naprawy lub czyszczenia filtra. Zakup nowego filtra DPF jest drogą inwestycją, lecz nie zawsze konieczną. Można bowiem dokładnie przeczyścić filtr. Istnieją różne sposoby na regenerację i czyszczenie filtrów samochodowych.
Czyszczenie filtrów samochodowych zależy w dużej mierze od jego typu, stopnia zużycia i zanieczyszczenia. Ogólnie, filtr DPF wychwytuje ze spalin małe cząsteczki sadzy. Są one następnie wypalane we wnętrzu filtra. Z racji tego, że filtry zatrzymują wewnątrz znaczną większość paliwa spalanego w silnikach, są one zapełniane co pewien czas. Filtr ponadto, znajduje się tuż obok silnika, w celu utrzymania temperatury przez sadzę.
Wszelkie zakłócenia pracy filtrów są skutkiem nieregularnej jazdy po mieście lub dużym i częstym obciążaniem silnika. Gdy nie osiąga on odpowiednio wysokiej temperatury, wiele cząsteczek sadzy pozostaje w jego wnętrzu, co powoduje zapychanie się silnika.
Rodzaje regeneracji filtrów
Regeneracja filtra DPF może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z popularniejszych jest wypalanie w trybie serwisowym. Wymuszone wypalanie cząsteczek stałych w filtrze odbywa się poprzez podłączenie auta do komputera. Następuje procedura, która wymusza na silniku pracę w określonym trybie. Temperatura osiągająca kilkaset stopni Celsjusza jest osiągana dzięki szybszej pracy silnika oraz zmieszanym cząsteczkom sadzy w filtrze.
Inną metodą czyszczenia DPF jest czyszczenie chemiczne. Ten rodzaj regeneracji filtra ma odbywa się poprzez wprowadzenie chemikaliów do wnętrza filtra. Obecność chemii z filtrze DPF powoduje rozpuszczenie się cząsteczek sadzy. Różne są chemikalia stosowane do czyszczenia filtrów – to, jaki preparat zostanie zastosowany, w dużej mierze zależy od mechanika. Po pozbyciu się większości cząsteczek sadzy, cały układ jest przepłukiwany.
Kiedy należy poddać nasz filtr regeneracji?
W przypadku zbyt dużego obciążenia silnika, nasz samochód może gorzej funkcjonować. Jeżdżąc na trasie, mamy bardzo małe szanse na całkowite zapchanie się filtra. Filtr może zapchać się w różnych sytuacjach, dlatego trzeba mieć pewność o jego uszkodzeniu/ zapchaniu się. Regularny przegląd silnika i filtra wpływa na ich stan. Dzięki temu, filtr nie zapcha nam się szybko.
Regeneracja katalizatora natomiast polega na wymontowaniu tzw. kolektora wydechowego, który jest połączony z katalizatorem bezpośrednio. Uszkodzone elementy i wkłady są zastępowane nowymi. Cały mechanizm może zostać naprawiony szybko, dzięki czemu nasz samochód nie będzie musiał stać w warsztacie przez kilka tygodni. Warto wiedzieć, że naprawa/ wymiana katalizatora polega najczęściej na zamontowaniu metalowego wkładu – jest on bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Regeneracja katalizatora pozwoli nam ograniczyć koszta związane z zakupem nowego wkładu.
Koszt czyszczenia DPF
Czyszczenie DPF, w zależności od rodzaju regeneracji, ma różne ceny.
Popularna metoda wypalania resztek zaległej sadzy w filtrze DPF, kosztuje około 300 złotych.
Chemiczne sczyszczenie natomiast może kosztować w granicach 600 złotych.
_______________________________________________________________________
Chcesz skorzystać z profesjonalnego czyszczenia DPF? Sprawdź ofertę Pralni DPF! Zrobią to szybko, solidnie i tanio.