Ekologiczny dom: jak rozwiązania wprowadzić?
Ekologiczny dom przestaje być alternatywą, a powoli zaczyna stawać się standardem.
I choć wiele osób czuje się zniechęconych wysokimi kosztami inwestycyjnymi, zwiększa się grupa świadomych wpływu stosowania tradycyjnego budownictwa konsumentów na stan środowiska naturalnego.
Dlatego też warto już na etapie budowania domu wprowadzić rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia, a także oszczędność w perspektywie długoterminowej.
Ekologiczny dom – skąd bierze się jego popularność?
Wprowadzanie w domach proekologicznych rozwiązań ma na celu zahamowanie degradacji planety. Materiały wykorzystywane w tradycyjnym budownictwie są szkodliwe dla środowiska, a do tego przyczyniają się nierzadko do produkcji kolejnych odpadów, zwłaszcza jeśli postawisz na materiały niższej jakości.
Do tego dochodzi również fakt, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z długoterminowej opłacalności proekologicznych rozwiązań – koszty inwestycji są wysokie, lecz szybko się zwracają dzięki obniżeniu rachunków za media.
Najpopularniejsze rozwiązania w domach fotowoltaicznych
Energooszczędne budownictwo
Zapotrzebowanie budynku na energię określa się w ujęciu rocznym. Nowoczesne budownictwo ma na celu m.in. wyeliminowanie mostków termicznych, przyczyniających się do strat cieplnych. Zastosowanie budownictwa energooszczędnego pozwala na oszczędności na rachunkach, sięgające nawet do 70%.
Odnawialne źródła energii
Ich popularność bierze się ze znacznie obniżonych kosztów użytkowania w porównaniu ze źródłami tradycyjnymi, które w dodatku emitują znacznie większą ilość zanieczyszczeń. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się m.in. bardzo dziś popularne instalacje fotowoltaiczne, przydomowe elektrownie wiatrowe, zbiorniki na wodę deszczową czy też pompy ciepła. Rozwiązania proekologiczne pozwalają nie tylko na dostęp do odnawialnych źródeł energii, lecz też umożliwiają ogromne zaoszczędzenie surowca. Warto przyjrzeć się bliżej panelom fotowoltaicznym.
Dlaczego panele fotowoltaiczne są tak popularne?
Jest tak z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest wspomniana już w przypadku odnawialnych źródeł energii energooszczędność. Do tego dochodzi również aspekt związany z ochroną środowiska. Jakie są inne korzyści, płynące z inwestycji w fotowoltaikę?
- Niezależność od rosnących cen. Wyprodukowaną energię możesz zmagazynować i wykorzystać w czasie pochmurnych dni i nocą.
- Brak zniszczeń środowiskowych. Spada emisja dwutlenku węgla, nie ma konieczności zużywania wody do produkcji energii, a do tego jest to produkcja praktycznie bezodpadowa.
- Panele fotowoltaiczne cechują się długą żywotnością, która może sięgać nawet do 30 lat – jest to całkiem długi czas, w którym możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
- Liczne programy dofinansowań, dzięki którym wkład własny ulega znacznemu zmniejszeniu, a tym samym koszt instalacji zwraca się znacznie szybciej.
- Nie musisz obawiać się przerw w dostawie prądu – moc produkcji może ulec zmniejszeniu ze względu na pogodę lub porę roku, lecz nigdy nie spada do zera.
Instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku – czy to się opłaca?
Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć założenie instalacji fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku. Pytanie jednak, jak bardzo opłacalna jest inwestycja w panele. Szacuje się, że średni koszt inwestycji może mieścić się w granicach 25 tys. zł. W przypadku pełnego wkładu własnego, bez dodatkowych pożyczek i dofinansowań, całość zwraca się już po 6-8 latach.
Jednak dzięki możliwości uzyskania pomocy finansowej czas oczekiwania może ulec znacznemu skróceniu, a biorąc pod uwagę fakt, że żywotność instalacji może sięgać do 30 lat, a niekiedy nawet więcej, jest to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie.
Trudno mówić o dokładnych kwotach, jako że dużo zależy od mocy instalacji, a także od codziennego zapotrzebowania na energię elektryczną, ilości osób w domu, pogody, czy też kąta nachylenia instalacji. Dlatego też podjęcie decyzji o założeniu instalacji może być dość złożonym zagadnieniem.
W podjęciu decyzji pomocy udziela Grupa Innex. Przeprowadzamy audyty fotowoltaiczne, na podstawie których dobieramy najlepsze rozwiązania w oparciu o indywidualne potrzeby naszych klientów.