Energia odnawialna w XXI wieku

systemy solarne

Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wzrost cen powoduje potrzebę szukania alternatywnych źródeł energii. Przykładowymi źródłami stają się fotowoltaika oraz energia pozyskiwana z przydomowych elektrowni wiatrowych.

Kto najbardziej skorzysta na wprowadzeniu w swoim domu odnawialnych źródeł energii?

Fotowoltaika- źródło niewyczerpanej energii słonecznej

W ciągu ostatnich lat w Polsce odnotowano znaczny wzrost przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Nic w tym dziwnego, gdyż pozwala to w bardzo widoczny sposób obniżyć rachunki za prąd. Moduły fotowoltaiczne działają niezależnie od pogody, zatem argument o małej ilości słonecznych dni w Polsce nie ma w praktyce żadnego zastosowania. Panele fotowoltaiczne działają na zasadzie konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną, której parametry są dostosowywane do możliwości naszej domowej instalacji elektrycznej, zatem nie ma ryzyka jej przeciążenia. Nadmiar wyprodukowanej energii oddawany jest do zmagazynowania lokalnemu dystrybutorowi energii, który pobiera jedynie opłatę za przechowanie.

Zmagazynowaną energię możemy wykorzystać w ciągu roku. Jest to tzw. system on-grid. Istnieje również system off-grid, który jest znacznie mniej popularny, ze względu na niską opłacalność. Wytworzony nadmiar energii nie jest tu oddawany sieci energetycznej, lecz przechowywany jest w specjalnym akumulatorze. Jest on jednak najczęściej mało pojemny i ma krótką żywotność.

system solarny

Kto najbardziej skorzysta z instalacji fotowoltaicznej?

Najbardziej przysłuży się ona tym osobom, które płacą dosyć wysokie rachunki za prąd. Inwestycja zwraca się w ciągu kilku-kilkunastu lat, oczywiście pod warunkiem, że dobrane zostały materiały najlepszej jakości. Jeśli dach naszego domu od strony południowej zapewnia optymalne warunki do montażu instalacji oraz nie ryzykujemy zacienienia paneli, co spowodowałoby spadek wydajności instalacji – zysk z fotowoltaiki będzie z pewnością wart poniesienia nakładów inwestycyjnych. Jeśli jednak wysokość rachunku nie przekracza 100-150 zł, lepiej zrezygnować z instalacji.

Energia wiatrowa- nowa alternatywa dla sieci tradycyjnej

Najbardziej z przydomowej elektrowni wiatrowej skorzystają osoby mieszkające na uboczu, które cierpią z powodu częstych przerw w dostawie prądu. Należy jednak pamiętać o tym, że energia wiatrowa nie gwarantuje pełnej niezależności od dostaw z sieci energetycznej, zatem może stanowić raczej swoiste uzupełnienie. Energię wiatrową najlepiej ukierunkować na dogrzewanie pomieszczeń lub też ogrzewanie wody w bojlerze. W zależności od natężenia wiatru oraz wysokości ustawionego wiatraka przydomowa elektrownia może zaspokoić do 20% zapotrzebowania na prąd.

Oczywiście jest to szacunkowe wyliczenie. Wiele zależy od ukształtowania terenu, na którym stanie wiatrak, lokalizacji (w Polsce mamy rejony o większej i mniejszej wietrzności na przestrzeni roku, prędkość wiatru również może ulegać częstej zmianie). Najlepszą przestrzenią będzie obszar względnie płaski, gdyż to zminimalizuje turbulencje spowodowane nieregularnym kształtem podłoża.

energia wiatrowa

W zakresie magazynowania pozyskanej przez przydomowy wiatrak energii wykorzystywane są baterie akumulatorów. Innym rozwiązaniem mogą być turbiny, które będą odpowiedzialne za produkowanie energii i zasilanie sprzętów domowych na bieżąco, bez magazynowania wyprodukowanej nadwyżki prądu. Ważne- budowa domowej elektrowni wiatrowej wymaga pozwolenia. Chodzi o tworzenie przeszkody lotniczej, która musi być oznakowana zgodnie z przepisami, poprzez odpowiednie pomalowanie krańców śmigieł oraz umieszczenie światła o umiarkowanej intensywności.

Nowoczesne metody produkcji prądu

Obie wyżej wspomniane metody, fotowoltaika i elektrownia wiatrowa, umożliwiają magazynowanie nadwyżek prądu. Jednak w przypadku elektrowni wiatrowej, potrzebny jest system smart grid, który zapobiegnie przeciążeniu instalacji domowej w razie nadmiernej produkcji energii w wyniku zbyt intensywnego wiatru, np. podczas burzy. System taki poleca m.in. firma Energy On, specjalizująca się w promowaniu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.