Fotografia wnętrz i nieruchomości – co warto o niej wiedzieć?

Profesjonalna fotografia wnętrz jest coraz szerzej dostępną usługą, po którą sięgają dziś nie tylko agencje i biura nieruchomości, ale także deweloperzy, właściciele hoteli czy osoby prywatne. Dlaczego? Choć wielu amatorom wydaje się, że pomieszczenia fotografuje się znacznie łatwiej, niż obiekty ruchome, rzeczywistość wygląda zupełnie odwrotnie. Potrzeba szczególnych umiejętności i znakomitego zmysłu estetycznego, by przedstawić wnętrze w jak najlepszym świetle. Na czym polegają profesjonalne sesje zdjęciowe pomieszczeń i kto z nich korzysta? Jakie zyski niesie za sobą zatrudnienie fotografa specjalizującego się w tematyce wnętrz?

Fotografia wnętrz i nieruchomości – na czym to polega?

Chcesz sprzedać lub wynająć mieszkanie? Z pewnością wiesz już zatem, że człowiekiem kieruje przede wszystkim wzrok. Obraz przyciąga uwagę znacznie lepiej, niż słowo. Nie bez powodu mówi się, iż jedno dobre zdjęcie warte jest więcej, niż tysiąc słów. Rynek nieruchomości jest jednak duży, a konkurencja nie zawsze łaskawa. Chcąc odnieść sukces, musisz postawić na najlepszą możliwą jakość swojego ogłoszenia. Profesjonalna fotografia wnętrz polega na ustawieniu i sfotografowaniu nieruchomości tak, by ukazać jej zalety i główne cechy w jak najlepszym świetle. Gdy sprzedażą zajmuje się agencja nieruchomości lub deweloper, pomieszczenie urządza się zwykle tak, by jak najlepiej wyglądało na zdjęciach. Jeśli jednak samodzielnie podejmujesz się przedsięwzięcia, fotograf może posłużyć Ci pomocą odnośnie ustawienia obecnych w pomieszczeniu mebli. Połączenie odpowiedniego wystroju z dobrym, szerokokątnym obiektywem oraz właściwym ustawieniem aparatu może nie tylko optycznie powiększyć rozmiar pokoju, ale i poprawić jego ogólny wygląd i wybić na tle konkurencji. Pamiętaj – profesjonalista wykonywał takich zdjęć setki i łatwiej jest mu ocenić czy coś wygląda dobrze, czy też nie.

fotograf wnętrz

Kto korzysta z usług fotografa wnętrz i nieruchomości

Pierwszym i najbardziej oczywistym klientem wydają się być agencje nieruchomości oraz deweloperzy. Pięknie stworzone katalogi i oferty dostępne zarówno w formie ulotek, jak i w Internecie wymagają profesjonalnie przygotowanych zdjęć ukazujących sprzedawany budynek lub pomieszczenie jak najlepiej. Fotografia stanowi główny magnes przyciągający kupującego do nieruchomości – im lepiej wykonana, tym większa szansa przyciągnięcia potencjalnych kupców. Na podobnych zasadach opiera się cały przemysł hotelarski. Ich właściciele, pragnący zachęcić turystów do nocowania na terenie hotelu muszą kusić nie tylko ceną, ale i wyglądem pomieszczeń. Stosunek ceny do jakości oferowanego noclegu jest dziś niezmiernie istotnym punktem strategii marketingowej każdej noclegowni – im lepiej przedstawimy pomieszczenia w ofercie, tym większa szansa, że klienci chętnie zapłacą za nie wyższą cenę. Fotografia wnętrz to jednak nie tylko korzyści marketingowe. Profesjonalne zdjęcia mogą służyć również jako dokumentacja inwestycji, postępów budowlanych czy też szkód występujących na terenie budynku.

Jakie korzyści niesie za sobą profesjonalna fotografia wnętrz i nieruchomości

Ukazywanie pomieszczeń na zdjęciach służy przede wszystkim sprzedaży, wynajmowi i ogólnie pojętemu rynkowi nieruchomości. Aby przyciągnąć klienta, który jak każdy człowiek reaguje na obraz znacznie lepiej, niż na słowo, należy przedstawić pomieszczenia w jak najlepszym świetle. Profesjonalny fotograf, którego portfolio pełne jest wnętrz doskonale wie, co działa na wyobraźnię potencjalnego kupca. Wielu amatorów podejmuje się samodzielnego fotografowania pomieszczeń chcąc ograniczyć wydatki – niestety, możesz w ten sposób znacząco obniżyć wizualną wartość nieruchomości. Zatrudnienie profesjonalisty znacząco zwiększa Twoje szanse na sprzedaż lub wynajem mieszkania, a jeśli prowadzisz hotel, Twoja oferta wybije się na tle konkurencji i przyniesie zyski, jakie wcześniej były wyłącznie marzeniem.