Ile kosztuje kostka brukowa i jak wybrać profesjonalistów?

Wybór firmy brukarskiej

Do wyboru odpowiedniego wzoru i jakości kostki, jak i satysfakcjonującej nas ceny, przyczynia się w znacznej mierze bardzo duża oferta producentów i ich liczba. Jest to bardzo zdrowa dla konsumenta konkurencja. Ceny kostki brukowej zależą w pierwszym rzędzie od materiału, z którego została wykonana, a w dalszej kolejności od grubości, wzoru kostki i koloru. Do najtańszych należą produkty o standardowym kształcie i najczęściej w kolorze szarym i te najcieńsze – wytrzymujące najmniejsze obciążenia. Cena takiej kostki, zależnie od producenta, waha się w okolicach 30 do 70 złotych za metr kwadratowy. W przypadku barwionego i grubszego wyrobu cena wzrasta od 40 zł do 100 zł za m². Do najdroższych należy kostka granitowa, gdzie najprostsza szara i najcieńsza wyniesie nas ok 50 zł za m², do kostki granitowej grubej i barwionej – można spodziewać się wydatku nawet rzędu ponad 200 zł za m².

Producenci zajmujący się sprzedażą kostki, najczęściej oferują również usługi w zakresie jej układania. Decydując się na układanie kostki przez firmę, lepiej będzie zdecydować się na wykonanie tej czynności przez fachowców z firmy, w której zakupimy produkt – zawsze wtedy możemy negocjować nieco kwoty, ponieważ będzie to większy zarobek dla producenta. Ceny najczęściej ustala się od położonego metra, a wahają się one w okolicach 100 – 150 zł/ m². Zależeć to będzie od rodzaju terenu na jakim ma być położona nawierzchnia, jak i od rodzaju budulca. Zdecydowanie droższe więc będzie ułożenie kostki na obszarze, na którym poruszać będą się samochody ciężarowe – np. okolice magazynu. Najczęściej jednak firmy nie posiadają gotowego cennika usługi, a dopiero po obejrzeniu miejsca i ustaleniu wszystkich przewidzianych i możliwych utrudnień, cena jest proponowana indywidualnie. Na własne potrzeby i na niedużym obszarze, jeśli posiadamy zapał i ogólną wiedzę budowlaną, a dodatkowo skorzystamy z porad, możemy również pokusić się o własnoręczne wykonanie takich prac – nie tylko oszczędzimy trochę gotówki, ale również będziemy mieć olbrzymia satysfakcję, gdy prace zostaną zwieńczone sukcesem.

Cena kostki brukowej

Wybór firmy brukarskiej

Profesjonalna firma brukarska powinna nie tylko zajmować się układaniem kostki brukowej, ale powinna także posiadać doświadczenie, które pomoże w doradztwie jak wkomponować ją w teren, doradzi jaki rodzaj kostki wybrać – w zależności od przewidywanych obciążeń jak i przeznaczenia nawierzchni. Pracownicy takiej firmy powinni wykazać się cierpliwością i zrozumieniem dla naszych wątpliwości i pytań. Najprostszą drogą poszukiwań będzie lokalna gazeta, lub często niezastąpiony internet, gdzie znajdziemy mnóstwo reklam firm zajmujących się układaniem kostki granitowej i zwykłej kostki betonowej.

Jest kilka cech na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru firmy brukarskiej:

O jakości wykonania zlecenia świadczą umiejętności ludzi – wykwalifikowanych brukarzy – i sprzęt jakim dysponuje firma. Po czym poznać czy firma profesjonalnie podchodzi do zleceń: powinna posiadać przynajmniej samochód ciężarowy, koparko ładowarkę i zagęszczarkę – wibrator. Posiadanie na przez firmę na własny użytek profesjonalnego sprzętu, w znacznym stopniu upraszcza i skraca czas potrzebny na realizacje.

Warto podpisać umowę na roboty brukarskie. Będzie to gwarantem prawnym jaki zabezpieczy interesy zleceniodawcy i wykonawcy. Zawierać powinna zakres i ilość robót, okres realizacji, długość okresu gwarancji na roboty, cenę, sposób i termin płatności. Nie warto godzić się na niższą cenę kosztem podpisania umowy, z firmą, która jest dla nas obca.

Warto zwrócić uwagę na firmy brukarskie, które są polecane przez producenta kostki, którą zakupiliśmy. Taka autoryzacja daje niemal 100% pewność, ze będziemy mieć do czynienia z profesjonalistami znającymi dodatkowo ofertę i asortyment producenta.

Ważne też będą referencje, ponieważ dobra brukarska firma nie będzie uciekać od odpowiedzi na temat wykonywanych wcześniej zleceń – warto porozmawiać z wcześniejszymi zleceniodawcami. Najlepszym jednak sposobem będzie skorzystanie z usług firmy, która zostanie szczerze nam polecona przez rodzinę lub znajomych.

Dobrym pomysłem na ułożenie kostki brukowej będzie wybór firmy Drokan-1 Katowice, która specjalizuje się w kostce brukowej.