Ile kosztuje rozwód?
Tak naprawdę to do rozwodu może dojść już na pierwszej rozprawie lub też dopiero po kilku sprawach kolejnych. W zależności od wszelkich uzgodnień małżonków oraz skomplikowania stopnia sprawy różny także będzie sam koszt rozwodu.
Możemy wynieść zarówno kilkaset jak i także kilka tysięcy złotych. Granica górna zdecydowanie nie istnieje. Zgodnie z badaniami stwierdza się, że coraz mniej Polaków decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, a co więcej coraz więcej z nas także decyduje się na rozwód. Ciekawostką jest, że na przykład w roku 2012 na każde tysiąc małżeństw rozpadło się aż trzysta szesnaście.
Co wpływa dokładnie na koszty rozwodu?
Koszty, które pojawiają się w trakcie naszego rozwodu są stricte uzależnione oczywiście od stopnia skomplikowania sprawy. W tym także od posiadania jak i także nie posiadania małoletnich dzieci. Znaczenia dużego nie mają natomiast rozdzielność małżonków majątkowa oraz także fakt prowadzenia gospodarczej działalności przez jedno jak też czy przez dwoje partnerów. Podstawowym kosztem rozwodu jest opłata stała. Jest ona w zasadzie niezależna od stanowiska podnoszonych żądań czy też od stanowiska stron. Opłata sądowa za konkretny pozew o rozwód jest w wysokości sześciuset złotych. Jednak jedynie w przypadku zasądzenia alimentów na rzecz jednego z małżonków pobiera się także od małżonka drugiego stosunkową oraz dodatkową opłatę. Opłata ta jest zależna od wysokości alimentów zasądzonych. Więcej informacji na ten temat udzieli adwokat Łabentowicz, którego domeną jest właśnie prawo rodzinne.
W przypadku orzeczenia rozwodu na wniosek zgodny obu stron bez orzekania o winie, sąd nam zwróci połowę opłaty uiszczonej czyli jest to trzysta złotych. Oprócz tego już od byłego małżonka możemy żądać jednej czwartej wpisy czyli jest to dokładnie sto pięćdziesiąt złotych. Gdyby zaś małżonkowie w toku procesu swojego chcieli dokonać podziału wspólnego majątku to zdecydowanie muszą liczyć się także z orzeczoną dodatkową przez sąd opłatą od podziału majątku. Ile ona wynosi? Jest to zależne. Od czego? Wyniesie ona złotych trzysta jeśli podział będzie jak najbardziej zgodny lub też tysiąc złotych, jeśli podział będzie dokonywany w pewnym stopniu spornie. Niezależnie jest od powyższego, jeśli każde z małżonków chciałoby skorzystać z pomocny pełnomocników profesjonalnych to musi liczyć się ona z ich kosztami. Mam tutaj na myśli konsultacje, spotkania, reprezentowanie w trakcie spraw jak i także porady. Koszty te są naprawdę bardzo indywidualne oraz zależą w bardzo dużej mierze od pełnomocnika renomy. W ostateczności mogą one wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jednak skąd my mamy tą całą teorią znać? Pomoże nam z pewnością dobry rodzinny adwokat. Obowiązki adwokata rodzinnego to właśnie między innymi poinformowanie nas jako swoich klientów o wszystkich tych zawiłościach oraz procedurach.
Koszty prawne
Musimy jeszcze wiedzieć, że jeśli małżonkowie podejmą próby uratowania swojego związku to poniosą oni jedynie koszty udziału w terapii partnerskiej, której koszt to około sto pięćdziesiąt złotych do dwustu złotych za seans. Mogą także wziąć udział w mediacji w rodzinnej poradni. Jej koszt jest nieco inny, ponieważ jest to przedział cenowy od pięćdziesięciu do dwustu złotych za osobę. Jednak jeżeli małżonkowie na rozwód się zdecydują to muszą się liczyć z innymi wydatkami. Dlatego, że rozwodowa sprawa poza samym rozwiązaniem małżeństwa, dotyczy również naprawdę wielu innych aspektów. A jakie to aspekty? Jest to kontakt z dziećmi, władza rodzicielska czy też alimenty.