Implanty zębów – najważniejsze informacje
Większość osób słyszało o implantach dentystycznych i o tym, że mogą one zastąpić brakujące zęby. Jednak niestety nie każdy jest dobrym kandydatem do ich wykonania. Co warto o nich wiedzieć?
Stan Twoich kości to bardzo ważna kwestia
Dolna część implantu, czyli ten element, który faktycznie jest „wszczepiony”, jest bardzo podobna do śruby. Musi ona mieć miejsce, by zostać odpowiednio zakotwiczona. W tym przypadku wykorzystuje się szczękę, aby bezpiecznie w niej umieścić, a następnie na niej przymocować implant zęba. Więcej na ten temat dowiemy się, korzystając z usług protetyki.
Jednak, gdy tracimy ząb, lub zęby, kość szczęki zaczyna się kurczyć. Im dłużej brakuje nam zęba, tym kość bardziej się skurczy. Dosłownie zapada się ona i jest wchłaniana przez nasze ciało, ponieważ straciła ona swoją funkcję. Zmniejsza się jej wysokość, szerokość i gęstość. Po pewnym czasie nie ma już wystarczającej ilości kości, aby wszczepić implant. Jedyną możliwością, aby ocenić to, czy nasza kość szczęki nadaje się do wszczepienia implantu jest prześwietlenie. Utrata kości to najczęstsza przyczyna niemożliwości wszczepienia implantu zęba. Z tego powodu najlepiej nie zwlekać z taką decyzją.
Palenie szkodzi implantom zębów
Palenie szkodzi naszemu organizmowi na wiele różnych sposobów, w tym utrudnia wszczepianie implantów zębów. Gojenie w ustach u palaczy zajmuje dużo więcej czasu, a czasami nawet nigdy nie jest w stanie całkowicie się ukończyć.
Ciągłe ssanie podczas palenia zaburza mechanizm gojenia, a bakterie i substancje chemiczne otaczające miejsce wszczepienia implantu mogą doprowadzić do poważnych infekcji. Ogólnie rzecz biorąc większość dentystów zaleca rzucenie palenia, a przynajmniej zrezygnowanie z nałogu przed całą procedurą i podczas procesu leczenia.
Niektóre choroby utrudniają wszczepienie implantów zębów
Większość dobrze kontrolowanych problemów zdrowotnych nie przeszkadza w wszczepianiu implantów zębów. Jest jednak kilka takich chorób, które mogą uniemożliwić nam ich założenie. Jest to przede wszystkim HIV i AIDS, niekontrolowana cukrzyca czy choroby immunologiczne. W każdym przypadku powinniśmy jednak tę kwestię omówić indywidualnie z naszym dentystą i lekarzem. Również jeżeli mamy alergię na tytan może to utrudnić wszczepienie implantu. Powinniśmy o tym od razu powiedzieć, aby nasz lekarz użył innego materiału, jak chociażby cyrkon.
Wszczepienie implantów zębów to proces
Uzyskanie implantu dentystycznego to proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Czasami zaczynamy od usunięcia uszkodzonego zęba, a następnie od przeszczepu kości – jeżeli taki jest konieczny. Potem czekamy, aż nasza jama ustna całkowicie się wyleczy i dopiero wtedy faktycznie wszczepiamy implant. W innych przypadkach implanty są wszczepiane zaraz po usunięciu uszkodzonego zęba.
Bez względu na rodzaj implantu leczenie wymaga czasu. Potrzebny jest on po to, aby śruba i kość mogły się połączyć. Jeżeli cały proces postępuje prawidłowo to implant będzie nawet mocniejszy niż naturalne zęby. Następnie instaluje się zewnętrzną część zęba czyli koronę. To kończy całe leczenie.
Umieszczanie implantów zębów to proces wieloetapowy i w jego trakcie ściśle współpracujemy z naszym dentystą. Musimy jednak pamiętać, że również po ich wszczepieniu musimy regularnie chodzić na wizyty kontrolne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że implant się „przyjmie”, dobrze zakotwiczy w naszej szczęce i będzie nam służył przez wiele lat. Nawet po umieszczeniu implantu i korony należy co jakiś czas sprawdzić czy są one zdrowe i nie wdały się żadne powikłania.