Jak dbać o elewację budynku?

elewacja

Elewacja jest prawdziwą ozdobą, a także warstwą ochronną każdego budynku. Jednak z czasem traci ona swoje właściwości ochronne i estetykę.

Może ona zostać ubrudzona lub uszkodzona na skutek działań niekorzystnych warunków atmosferycznych, pleśni, grzybów, a także uszkodzeń mechanicznych.

O tym jak długo elewacja będzie spełniać swoje zadanie, decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest prawidłowy montaż warstwy ociepleniowo-elewacyjnej oraz jakość użytych w tym celu materiałów. Ocieplenie oraz elewacja powinny być mocowane do wyrównanych i oczyszczonych ścian. Tylko w taki sposób otrzyma się mocną i trwałą powłokę. Elewacje na zewnętrznych ścianach budynków wykonuje się z różnych materiałów.

Może to być cegła, płyty klinkierowe, okładzina z drewna, płyty kamienne lub też tynki elewacyjne: akrylowe, silikatowe, silikonowe lub mineralne. Jednak każda elewacja bez względu na zastosowane materiały wymaga regularnego czyszczenia oraz pielęgnacji, aby wyglądała pięknie i spełniała swoje zadanie przez wiele lat.

Czyszczenie oraz pielęgnacja elewacji budynku

O elewację należy dbać regularnie. Najważniejsze jest utrzymanie jej w odpowiedniej czystości od samego początku, a także kontrolowanie jej stanu co jakiś czas, aby zawczasu reagować na pęknięcia, zacieki lub innego rodzaju uszkodzenia, lub niepokojące oznaki. Zabrudzenia takie jak błoto, kurz, zacieki i inne tego typu zanieczyszczenia, oprócz tego, że wpływają negatywnie na estetykę elewacji, to również z czasem ją niszczą. Dlatego ważne jest, aby je na bieżąco usuwać.

Do usuwania zanieczyszczeń wystarczy woda z dodatkiem zwykłych domowych środków czyszczących lub profesjonalnych środków dedykowanych do czyszczenia elewacji budynków.

Niezbędnym narzędziem będzie wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa, która dużo lepiej poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, szczególnie w przypadku porowatych elewacji. Do usuwania glonów, mchów i porostów najlepiej użyć specjalistycznego środka biobójczego, ponieważ sama woda nie za wiele tutaj pomoże.

czyszczenie elewacji

Tak samo w przypadku drewnianych elementów zewnętrznych, na których może pojawiać się pleśń. W takich przypadkach użycie wody pod ciśnieniem nie jest dobrym rozwiązaniem. Dużo lepiej sprawdzi się tutaj metoda mechaniczna w postaci szczotki oraz środka pleśniobójczego. W celu uniknięcia biokorozji elewacji warto zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie już na etapie tynkowania, ponieważ niektóre z materiałów cechują się większą odpornością na biokorozję.

Odpowiednie dbanie o estetykę elewacji wpływa także na jej trwałość. Żadna elewacja nie jest wieczna, dlatego warto zadbać o to, aby utrzymać ją w dobrej kondycji jak najdłużej. Zadbana elewacja zachowuje także swoje właściwości termoizolacyjne.

Wymiana elewacji

Mniejsze uszkodzenia elewacji można naprawić wypełniając je masą tynkarską lub innym uszczelnieniem. Jednak w przypadku większych uszkodzeń lub konieczności wymiany elewacji warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się elewacjami. Jeśli zareagujemy szybko i przy użyciu właściwych, profesjonalnych środków, możemy mieć pewność, że w tym miejscu nic złego nie będzie się już działo. Jeżeli wykonamy naprawę w sposób nieprawidłowy lub zbyt późno, w elewację będzie wnikała woda, a to spowoduje dalszy proces niszczenia.

Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm takich jak Stylbud. Wykonujemy elewacje we Wrocławiu i okolicach oraz świadczymy inne usługi budowlane. Doradzimy w wyborze odpowiedniego materiału na elewację i zaproponujemy najlepsze rozwiązania. Korzystając z naszych usług, mają Państwo gwarancję wysokiej jakości wykonanej usługi oraz trwałej i estetycznej elewacji budynku.