Jak dbać o maszyny produkcyjne?
Maszyny produkcyjne to bardzo intensywnie wykorzystywane konstrukcje, które muszą działać w pełni sprawnie i być niezawodne.
Nieplanowane przestoje maszyn podczas pracy to generowanie większych kosztów, co może prowadzić do sporych strat finansowych. Dlatego tak ważne jest, aby maszyny produkcyjne działały przez cały czas bezawaryjne i odpowiednio wydajnie. Jest to możliwe, ale aby tego dokonać, maszyny muszą być poddawane regularnym kontrolom i pracom konserwacyjnym.
Tylko odpowiednie dbanie i monitowanie ich pracy sprawi, że będą one pracować niezawodnie przez długi czas i ryzyko niespodziewanych awarii, które są najczęstszą przyczyną przestojów podczas pracy, będzie zniwelowane do minimum. Jednak dbanie o maszyny produkcyjne to nie łatwa sprawa i warto wiedzieć, jak należy to robić, aby przynosiło to efekty.
Konserwacja maszyn produkcyjnych
Maszyny produkcyjne pracują zazwyczaj bardzo intensywnie, a często praktycznie w nieprzerwany sposób. Czasami muszą zmagać się z wysokimi temperaturami, wilgotnością, a czasami z pyłem czy innego rodzaju zanieczyszczeniami. To wszystko ma wpływ na zużycie maszyn i ich ogólne działanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie przeprowadzać niezbędne prace konserwatorskie, które mają na celu utrzymanie maszyn produkcyjnych w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas.
Najbardziej narażone na zużycie są wszelkie elementy maszyn, które bezpośrednio biorą udział w jej pracy, przykładowo łożyska. Dzięki konserwacji możemy znacząco zwiększyć żywotność tego typu elementów i tym samym uniknąć ich częstej wymiany, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, a także chroni inne elementy przed zużyciem czy uszkodzeniami, jakie może powodować wadliwy element. Jedną z najważniejszych czynności konserwatorskich, jakiej poddawane są maszyny produkcyjne, jest ich czyszczenie.
Podczas pracy maszyn, praktycznie niemożliwe jest uniknięcie ich zabrudzenia. Brud może znacząco przyspieszać zużycie różnego rodzaju elementów, szczególnie tych, których działanie generuje tarcie. Dlatego prawidłowe czyszczenie maszyn jest tak ważne w celu wydłużenia ich żywotności i zmniejszenia awaryjności.
Okresowe przeglądy i kontrole
Bardzo ważne jest, aby oprócz regularnej konserwacji, maszyny produkcyjne były poddawane również okresowym przeglądom. Większe i dokładniejsze przeglądy powinny być dokonywane w większych odstępach czasu, zawsze przez wykwalifikowanych specjalistów.
Oprócz tego, maszyny produkcyjne najlepiej przed każdym dniem pracy, powinny być poddawane kontroli np. przez znających się na tym pracowników, którzy sprawdzą ich ogólne działanie i elementy, które są najbardziej narażone na uszkodzenia lub zużycie.
Niewielkie usterki, które są często niewidoczne na pierwszy rzut oka, a także nie wskazuje na nie praca maszyny, mogą być powodem poważniejszych awarii, często uniemożliwiających pracę maszynie. Nieprawidłowości w działaniu maszyn produkcyjnych są także realnym zagrożeniem dla pracowników, którzy je obsługują. Zaniedbania tym zakresie czy nawet bark regularnych kontroli maszyn mogą być przyczyną wielu poważnych wypadków podczas pracy.
Dzięki regularnym kontrolom i przeglądom możliwe jest wykrycie wszelkich usterek i tym samym zareagowanie odpowiednio wcześnie na zaistniałą sytuację, co znacząco podnosi ich żywotność, zmniejsza awaryjność i ma istotny wpływ na bezpieczeństwo pracowników.
Wymiana uszkodzonych lub zużytych części
Połączenie regularnych kontroli oraz konserwacji maszyn produkcyjnych pozwala znacząco wydłużyć ich żywotności, oraz uniknąć wielu awarii. Jednak nawet najbardziej zadbane i najlepsze maszyny ulegną kiedyś zużyciu, dlatego w takich przypadkach, ważne jest, aby podczas kontroli wykryć zużyty element i zastąpić go nową częścią.
Maszyna produkcyjna, która przez długi czas będzie pracowała na uszkodzonym lub zużytym elemencie, może ulec poważniejszej awarii, a także staje się niebezpieczna dla pracowników, przebywających w jej pobliżu.
Dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie części, które wymaga wymiany. Bardzo duży wpływ na zużycie maszyny i jej pracę ma także jakość jej części. Dlatego podczas wymiany zużytych lub uszkodzonych elementów, warto inwestować w nowe i oryginalne części wysokiej jakości pochodzące od sprawdzonych firm.
Ekspertami w tej dziedzinie jest firma Diko, na której stronie https://diko.pl/ można szczegółowo zapoznać się z tym tematem.
Jedynie połączenie tych trzech czynności, czyli konserwacji, kontroli i wymiany części, pozwala na utrzymanie maszyn produkcyjnych w dobrym stanie przez długi czas, a to będzie miało pozytywny wpływ na finanse firmy.