Jak dopasować rozmiar kombajnu do powierzchni gospodarstwa?

wybór kombajnu

W prowadzeniu gospodarstwa rolnego kluczową rolą odgrywają maszyny rolnicze.

To od nich zależy to, jakie plony zostaną uzyskanie, jak szybko i sprawie będą prowadzone wszelkie prace i jakie koszty będą się z tym wiązać. Jedną z najważniejszych maszyn wykorzystywanych w polu jest kombajn, który odpowiada za ścinanie i zbieranie plonów w czasie żniw.

Osoby dysponujące mniejszymi gospodarstwami najczęściej decydują się na wynajem kombajnu, ale w przypadku większego areału zakup takiej maszyny jest najczęściej bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że to jaki kombajn powinniśmy wybrać, w bardzo dużym stopniu zależy od powierzchni naszego gospodarstwa rolnego.

Jakie znaczenie ma wielkość i wydajność kombajnu?

Wszystkie maszyny rolnicze i nie tylko posiadają swoją określoną wydajność, która jest najczęściej wypadkową wielu różnych parametrów takich jak moc silnika, szerokość robocza, prędkość itp. Nie inaczej jest w przypadku kombajnów, gdzie ich wydajność będzie wpływała na sprawność i szybkość realizowanych w gospodarstwie prac, co może mieć spory wpływ na koszty i finalne wyniki zbiorów.

Z tego względu podczas zakupu kombajnu należy dokładnie zastanowić się nad tym, jakiego kombajnu potrzebujemy i czy zapewni nam on optymalną wydajność, pozwalającą na sprawne przeprowadzenie zbiorów.

Na podstawie badań i wieloletnich statystyk specjaliści doszli do wniosku, że czas potrzebny na zbiór podstawowych zbóż, nie powinien być dłuższy niż 10–12 dni. Okres ten pozwala uniknąć ryzyka strat ziarna i pogorszenia jego jakości z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, np. intensywnych i długotrwałych opadów deszczu. Nawet jeśli warunki są bardzo złe, a wilgotność jest wysoka, to okres 1012 dni jest uważany za optymalną granicę pozwalającą na uzyskanie dobrych zbiorów.

Podczas zakupu kombajnu warto kierować się tą zasadą i dobierać maszynę w taki sposób, aby jej wydajność pozwalała na zbiór wszystkich zbóż w okresie tych 10–12 dni.

Wymiary hedera kombajnu

Na wydajność kombajnu wpływ na sporo różnych parametrów i części, ale jednym z najbardziej kluczowych elementów jest z pewnością heder. Jest to tzw. zespół żniwny, czyli najwyższa część kombajnu, które odpowiada za ścinanie i zbieranie zboża.

W jego budowie można wyróżnić kosę i nożyki odpowiadające za ścinanie roślin, a także różne systemy mechaniczne, które pozwalają na wprowadzenie maszyny w ruch. To właśnie heder ma spory wpływ na jakość zebranych plonów oraz to, w jakim czasie prace zostaną wykonane.

Przykładowo kombajny DEUTZ-FAHR w zależności od modelu posiadają hedery o szerokości od niecałych 4 m do nawet 9 m. Widać więc, że w ofercie tej marki każdy rolnik znajdzie kombajn dostosowany do wielkości swojego pola.

Wydajność i możliwości przerobowe kombajnu

Wydajność kombajnu najczęściej wyrażana jest przez producentów w hektarach na godzinę (ha/h). Parametr ten pozwala określić powierzchnię pola, z jakiej kombajn jest w stanie zebrać plony w ciągu jednej godziny. Umożliwia to w bardzo łatwy sposób obliczyć ile czasu zajmie zbieranie plonów w całym gospodarstwie. Dzięki temu wybór kombajnu jest zdecydowanie łatwiejszy.

Na wydajność oprócz wielkości hedera wpływ ma również moc silnika. To od jednostki napędowej zależy to jak szybko kombajn będzie w stanie ścinać i zbierać zboże podczas jazdy. Również jakość i awaryjność kombajnu ma tutaj spore znaczenie, ponieważ każda nawet najmniejsza usterka to niepotrzebny przestój w pracy.

rozmiar kombajnu

Dlaczego odpowiednie dobranie kombajnu do wielkości gospodarstwa jest tak ważne?

Dysponując niewielkim gospodarstwem, powinniśmy zakupić kombajn o mniejszej szerokości roboczej, mocy silnika i bardziej kompaktowych wymiarach. W przypadku większych gospodarstw niezbędne są duże kombajny o sporej szerokości roboczej i bardzo wydajnej jednostce napędowej.

Jeśli źle dobierzemy kombajn do powierzchni naszego gospodarstwa, to albo nie będzie on wystarczająco wydajny i przez to część plonów utracimy, albo będzie on zbyt wydajny, przez co szybko zbierzemy plony, ale utrzymanie i eksploatacja tak wielkiej maszyny pochłonie ogromne ilości pieniędzy. Z tego powodu kluczowe jest dobranie optymalnego modelu, który najlepiej sprawdzi się w danym gospodarstwie.