Jak działa agencja aktorska?

Agencje aktorskie pełnią funkcję pośredników pomiędzy aktorami, a producentami filmów. To w agencjach odbywają się castingi i nabór do produkcji filmowych.

Wiele osób marzy o tym, aby zaistnieć na dużym ekranie. Mogą to być amatorzy marzący o sławie lub młodzi absolwenci szkół artystycznych i aktorskich. Agencja jest miejscem, w którym najczęściej organizowane są przeglądy oraz castingi. Osoby, które są zainteresowane możliwością wystąpienia przed kamerą, mogą zapisać się na casting. Oferta agencji jest także skierowana do wcześniej wspomnianych absolwentów. Wielu producentów wymaga umiejętnej gry aktorskiej i wcielania się w konkretne role. Absolwenci w takich przypadkach mają o wiele większe szanse na otrzymania roli w filmie czy serialu.

Cele agencji aktorskiej

Agencje aktorskie znajdują się w dużych miastach. Podczas naboru do filmów i seriali, przed agencjami znajdują się tłumy chętnych do wzięcia udziału w castingu. Wiele osób przyjeżdża z daleka. Każdy casting może wyłonić wiele talentów, dlatego tak dużo chętnych bierze w nich udział.

Warto zauważyć, że działalność agencji aktorskich skupia się nie tylko na aktorach. Ci, którzy zakwalifikują się do dalszej części castingu lub przejdą cały przegląd, są kontaktowani z producentem filmowym. Działanie agencji jest więc oparte na zapewnieniu producentom utalentowanych osób i aktorów.

W przypadku odkrycia utalentowanego aktora, agencja promuje go. Agenci kontaktują aktora z najlepszymi producentami lub proponują im, by aktor zagrał daną rolę w filmie. Poprzez działanie agencji aktorskich, producenci filmowi mają często ułatwione zadanie. Na castingu każdy aktor dostaje zadanie do wykonania i rolę do odegrania. Sposób w jaki działa aktor decydują o tym, czy zostanie on dopuszczony do dalszego etapu. Castingi do jednego filmu mogą odbywać się kilkukrotnie.

Oferta agencji aktorskiej – dla kogo?

Ze względu na duże zainteresowanie występowaniem w filmach, liczba agencji aktorskich stale się powiększa. Castingi odbywają się często – pomimo i tak dużej liczby aktorów, do produkcji nowych filmów poszukiwani są takie osoby, których wygląd, mimika lub umiejętności aktorskie będą pasować do oczekiwań producenta i reżysera. Filmy często są nakręcane na podstawie książek – w takim przypadku chętni są wybierani w zakresie wyglądu.

Aby wyprodukować film lub serial, konieczne jest terminowe dopasowanie ról do aktorów. Najczęściej aktorzy to osoby dorosłe, jednak w wielu produkcjach występują dzieci. Każda rola musi być obsadzona przez odpowiednią osobę, by w pełni oddać zamysł scenarzysty lub pisarza. Często więc można zauważyć, że w agencjach zjawiają się podobne osoby pragnące dostać daną rolę.

Nie tylko filmy i seriale

Aktorzy mogą być poszukiwani do nagrywania filmów, seriali oraz teledysków czy nawet spotów reklamowych. Zadaniem agentów jest odkrywanie młodych talentów i kontaktowanie ich z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację na plan nagrań. Warto dodać, że w agencji mogą się odbywać również castingi osób, które miałyby użyczyć głosu postaciom z bajek lub w dubbingu.

Możliwości, jakie daje agencja aktorska jest naprawdę wiele. Dzięki działaniu takich agencji dużo osób ma szansę na zrobienie kariery poprzez wykorzystanie swoich umiejętności aktorskich. Zawód aktora jest popularny i wiąże się z dobrymi zarobkami, prestiżem. Jest to główny powód, który przyciąga tylu chętnych na castingi. Agencja aktorska jest pierwszym miejscem, w którym odkrywane są talenty wielu osób.