Jak działa pompa ciepła?

pompy ciepła

W ostatnich latach pompy ciepła są coraz częściej wykorzystywane w domkach jednorodzinnych jako alternatywa dla innych źródeł ogrzewania.

Odchodzi się od urządzeń grzewczych, wykorzystujących różnego rodzaju paliwo do ogrzania wody i wszystkich pomieszczeń na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Pompy ciepła znajdują również swoje zastosowanie w biurowcach, przestrzeniach użytkowych oraz centrach handlowych.

Wyboru odpowiedniego źródła ogrzewania należy dokonać jeszcze na etapie tworzenia projektu domu. Do wyboru mamy tradycyjne formy w postaci pieca na drewno, pieca gazowego czy właśnie ekologiczną pompę ciepła. W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji, warto jednak zdecydować się na instalację pompy ciepła.

To nie tylko najlepsze rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, ale także pomimo początkowo wysokich kosztów – opłacalna inwestycja.

Jak działa pompa ciepła?

Czym jest jednak pompa ciepła? Pompa ciepła to jeden z rodzajów systemów grzewczych. Od pozostałych wyróżnia się tym, że nie wytwarza energii poprzez spalanie różnego rodzaju paliw i nie jest zatem zasilana olejem, węglem czy elektrycznością.

Do tego, aby wytworzyć ciepło i odpowiednią temperaturę w rurach, nie musi niczego spalać, przez co jest niezwykle ekologiczna. Do wytworzenia ciepła wykorzystuje natomiast energię ze środowiska naturalnego – głównie z gruntów, powietrza oraz wód.

Jak to jednak jest możliwe, że pompa ciepła pobiera energię ze środowiska naturalnego? Dzieje się tak dzięki fizyce, a dokładnie na zasadzie fizycznej nazwanej efektem Joule’a Thompsona. Pompa ciepła bazuje na konkretnych procesach termodynamicznych – ciepłe powietrze z zewnątrz jest przenoszone do środka pomieszczenia.

Zasada działania pompy ciepła jest podobna do tego, jak funkcjonuje lodówka, ale w odwrotnej kolejności. O ile lodówka oddaje ciepło, aby ochłodzić wnętrze, o tyle pompa ciepła oddaje zimno, aby ogrzać pomieszczenie.

Pompa do swojego poprawnego funkcjonowania potrzebuje jednak prądu, który wykorzystuje do transportu energii ze środowiska elektrycznego. Jednak warto pamiętać, że pompa ciepła w żadnym wypadku nie jest określana jako system grzewczy elektryczny, gdyż do swojej pracy potrzebuje zaledwie 25 procent elektryczności.

Rodzaje pomp ciepła – różnice

Pompy ciepła dzielą się na różne rodzaje i w zależności od tego, w jaki sposób pragniemy pozyskać ciepło, to na taką pompę warto się zdecydować. Pompa pracuje w zależności od tego, jakie parametry ma źródło dolne i górne. Obecnie wyróżnia się podstawowy podział na rodzaje pomp ciepła i to z niego wynika, w jaki sposób pompa pracuje. Rodzaje pomp ciepła:

  • powietrzne pompy ciepła – niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe,
  • gruntowe pompy ciepła,
  • pompy ciepła do CWU.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła dzielą się na niskotemperaturowe oraz wysokotemperaturowe. Taki rodzaj pompy cieplnej jako dolne źródło (czyli miejsce, z którego pozyskiwane jest ciepło), wykorzystuje w swojej pracy powietrze atmosferyczne. Może ona zatem pełnić taką rolę jak kocioł gazowy czy elektryczny, świetnie sprawi się również do zasilania instalacji centralnego ogrzewania.

Jaka jest jednak różnica pomiędzy powietrzną pompą ciepła wysokotemperaturową a niskotemperaturową? Wysokotemperaturowa całą swoją energię czerpie korzystając z OZE, produkując tym samym ciepłą wodę do 80 stopni Celsjusza. Niskotemperaturowe natomiast podgrzewają wodę jedynie do 40 stopni.

jak działa pompa ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Praca gruntowej pompy ciepła jest skoncentrowana na pobieraniu energii geotermalnej, czyli wykorzystuje nagromadzoną energię spod powierzchni ziemi. Dlatego też takie urządzenie doskonale nadaje się do ogrzewania domu, a także do produkcji ciepłej wody. Gruntowe pompy ciepła można również wykorzystać w lecie, do schłodzenia pomieszczeń. Gruntowa pompa ciepła najlepiej się sprawdzi w domach niskoenergetycznych.

Pompy ciepła do CWU

Pompy ciepła do CWU są przeznaczone do podgrzewania wody w domu. Sam skrót CWU oznacza ciepłą wodę użytkową. Dzięki nowoczesnemu systemowi pompa ciepła Daikin jest w stanie szybko podgrzać wodę, przy jednoczesnej cichej pracy. Do zalet tego rodzaju pomp ciepła zalicza się fakt, iż w miarę możliwości można je łączyć z innymi źródłami ciepła. Pompy do CWU dzieli się na pompy split oraz pomy monoblok.

Producent pomp ciepła Daikin

Ze względu na charakter pracy pomp ciepła, warto zamawiać je jedynie u sprawdzonych producentów, oferujących wiele rodzajów pomp ciepła. Jednym z takich producentów jest firma Daikin, która dostosowuje rodzaj pompy do wymagań działki, na jakiej stoi dom, a także potrzeb użytkowych mieszkańców.