Jak pozbyć się z domu pluskw?

zwalczanie szkodników

Pluskwa domowa to jeden z najbardziej irytujących szkodników pojawiających się w ludzkich siedliskach. Zasiedlające się najczęściej w materacach łóżek pluskwy zaburzają prawidłowy rytm snu i zwyczajnie drażnią, a ich ugryzienia potrafią wywołać reakcje alergiczne na skórze, szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

Próby samodzielnego pozbycia się pluskwy domowej są zwykle nieskuteczne – pluskwy rozmnażają się szybko, a ich siedliska są tak rozproszone, że wystarczy niedostrzeżenie jednego osobnika, by dezynsekcja domowymi sposobami została zniwelowana po kilku dniach. Pluskwy wypracowały z upływem czasu dość dużą odporność na różnego rodzaju środki owadobójcze. Jak zatem pozbyć się z domu pluskw?

Gdzie szukać pluskw?

Pluskwa domowa to maleńki owad, który w dorosłej postaci jest koloru czerwono-brązowego i długości około 6 milimetrów. Jej ulubionym miejscem bytowania są siedliska ludzkie, w tym przede wszystkim wszelkiego rodzaju materace łóżkowe, meble tapicerowane, fotele, kanapy i materace. Głównym pokarmem pluskwy domowej jest krew organizmów ciepłokrwistych – pluskwę zaliczamy zatem do kategorii pasożytów człowieka.

odpluskwianie

Znalezienie siedliska pluskw wydaje się być dość proste – małe, niemalże czarne owady bytujące w większych skupiskach dość łatwo odróżnić na tle białego materaca czy jasnego drewna.

Podstawowym błędem podczas próby ich eliminacji jest jednak niedokładne przeszukiwanie potencjalnych miejsc na siedliska pluskw.

Te, poza oczywistymi meblami, mogą bowiem chować się za listwami przypodłogowymi, w ramach obrazów, firanach, tapetach, plakatach, szczelinach ścian czy boazerii. To znacznie utrudnia działanie, bo choć wydaje się, że pluskwy zostały już wytępione, wystarczy jedno jajeczko osobnika ukryte w nieoczywistym miejscu, by plaga szkodników powróciła na swoje stare miejsce.

Profesjonalna pomoc przy odpluskwianiu

To, o czym najczęściej zapomina się podczas prób samodzielnego pozbycia się pluskw, to możliwość obecności złożonych przez samicę jaj. Samica pluskwy jest gotowa złożyć w danym otoczeniu nawet do kilku jaj dziennie. Zależnie od warunków tam panujących, proces rozwoju jajka może potrwać około 14 dni. Wystarczy, by podczas dezynsekcji pominięte zostało jedno z nich, a powrót szkodnika jest niemalże gwarantowany. Z tego też powodu powtórzenie zabiegu dezynsekcji w okresie od 14 do 21 dni od pierwszego oczyszczania jest niezwykle istotne. Wiedzą o tym profesjonalne firmy zajmującej się usuwaniem szkodników i to właśnie do nich warto zwrócić się do pomoc w tej nierównej walce.

Profesjonalne firmy zajmujące się usuwaniem pluskwy domowej wykorzystują podczas dezynsekcji specjalne środki chemiczne przygotowane tak, by pluskwa nie była na nie odporna. Zanim środki chemiczne będą mogły zostać użyte, domownicy proszeni są o wrzucenie do prania wszystkich kompletów pościeli stosowanych w domu. Czyszczeniem materaców, mebli i potencjalnych zakamarków dla siedlisk pluskwy zajmie się już firma dezynsekcyjna. Najważniejsza jest tu dokładność działań i powtórzenie zabiegu po kilkunastu dniach dające pewność, że żadna pluskwa nie zdążyła schować się przed oczyszczaniem i nie zdążyła założyć nowej kolonii.