Jak walczyć ze szkodnikami we własnym mieszkaniu?

dezynsekcja

Prusaki, pluskwy, szczury, mrówki – nawet, jeżeli dbamy o porządek w naszym mieszkaniu, to istnieje szansa, że zalęgną się w nim nieproszeni goście. Często słyszy się o sytuacjach, że insekty zostały sprowadzone do domu razem z odzieżą kupioną w centrum handlowym. Jak radzić sobie w przypadku, jeżeli właśnie bam przydarzyła się taka sytuacja?

***

***

Porządek kluczem do sukcesu

Jak pisaliśmy w pierwszym akapicie – przestrzeganie zasad czystości i higieny w mieszkaniu niekoniecznie uchroni nas przed szkodnikami, ale zminimalizuje szanse na ich zalęgnięcie. Dlaczego szkodniki tak bardzo lubią nieporządek? Jest to idealne miejsce do żerowania i pozyskiwania pokarmu. Jeżeli więc nawet przyniesiemy do domu insekty, to niekoniecznie osiedlą się one od razu  w naszym m4. Jeżeli nie znajdą jedzenia, to prawdopodobnie porzucą nasze lokum w poszukiwaniu lepszych warunków do życia i rozmnażania.

Jeżeli więc będziemy starali się zapobiec inwazji szkodników w naszym mieszkaniu, to najważniejszą rolę będzie grał porządek – starajmy się nie zostawiać resztek jedzenia na wierzchu i regularnie wyrzucać śmieci, a prawdopodobnie udam nam się uniknąć kłopotu.

Walka ze szkodnikami

Walka ze szkodnikami na własną rękę

Istnieją domowe metody walki ze szkodnikami, jednak ich skuteczność zależy od skali problemu i rodzaju szkodnika, który postanowił z nami zamieszkać. Jeżeli w naszym domu pojawił się pojedynczy szczur, to najłatwiejszym sposobem pozbycia się jego będzie wyłożenie specjalnej trutki, która stopniowo doprowadzi do śmierci gryzonia. Najczęściej trutka znajduje się na wyposażeniu spółdzielni mieszkaniowej, więc to do niej warto zgłosić się w pierwszej kolejności i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Trutka jest skutecznym rozwiązaniem, ale należy uważać, jeżeli w naszym mieszkaniu znajdują się na przykład małe dzieci bądź inne zwierzęta – istnieje ryzyko spożycia trutki przez nieodpowiednie organizmy.

Jak poradzić sobie z insektami?

Jeżeli w naszym mieszkaniu zalegną się np. karaluchy, to najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, która zajmuje się eliminacją szkodników. Dlaczego? Z powodu liczebności i wytrzymałości na warunki zewnętrzne insekty takie jak pluskwy czy prusaki są bardzo trudne do wytępienia domowymi sposobami. Najskuteczniej radzą sobie z nimi specjalne substancje będące na wyposażeniu firm sprzątających.

Czy usługi profesjonalnych firm są bezpieczne?

Renomowane przedsiębiorstwa wykorzystują wyłącznie sprawdzone i bezpieczne dla zdrowia człowieka substancje. Dlatego nie warto oszczędzać i skorzystać z usług profesjonalistów. – mówi pracownik firmy Vector (vector-uslugi.pl), która od wielu lat specjalizuje się w zwalczaniu szkodników. Powszechnie stosuje się równie wymrażanie, czyli metodę dezynsekcji polegającą na wybijaniu insektów przy użyciu niskich temperatur.