Doradzamy, jak dobrać odpowiedni nagrobek

Śmierci jest czymś nieuniknionym – najbardziej bolesne jest odejście osoby bliskiej, z którą byliśmy w dobrych stosunkach. Zgon członka rodziny bądź przyjaciela jest ciężkim przeżyciem również ze względów formalnych. Zaraz po śmierci należy zorganizować pogrzeb, rozstrzygnąć kwestie spadku oraz poinformować wiele instytucji o zaistniałej sytuacji.

Pogrzeb jest ceremonią mającą na celu godne pożegnanie zmarłego – jej organizacja jest procesem niezwykle złożonym ze względu na liczbę rzeczy oraz detali, które są bardzo ważnymi elementami uroczystości. W tym wpisie skupimy się na nagrobkach. Doradzimy, jak wybrać odpowiedni grób dla bliskiej nam osoby.

Projekt to podstawa

To, jak dużo zapłacimy za nagrobek, zależy w dużym stopniu od wybranego projektu. Firmy produkujące nagrobki posiadają specjalne katalogi – możemy więc wybrać grób spośród kilkudziesięciu różnych wariacji. Im większa i bardziej złożona bryła, tym większa cena danego nagrobka. Przy wyborze należy pamiętać, że nagrobek powinien być estetyczny oraz stonowany. Unikajmy krzykliwych ozdób i elementów ze sobą niewspółgrających.

Wielu kamieniarzy oferuje projekty indywidualne, które są dostosowywane do potrzeb klientów. Zakład kamieniarski wykonuje nagrobki zgodnie z projektem zamawiającego – możliwy jest wybór indywidualnego wzoru, rozmiaru oraz koloru granitu. Takie nagrobki mogą zostać przystosowane do wymiarów miejsca wykupionego na cmentarzu i są tworzone zgodnie ze standardami panującymi na danym cmentarzu. Czasami zdarza się, że miejsce ma niestandardowe wymiary i tylko nagrobki wykonywane na zlecenie mogą zostać na nim postawione.

cmentarz, nagrobki

Materiał nagrobka

Na rynku znajdziemy nagrobki wykonane z różnorodnych materiałów: marmuru, lastriko, konglomeratów oraz kamieni naturalnych. Każde kruszywo posiada swoje wady oraz zalety, ale stanowczo odradza się stawianie nagrobka wykonanego z marmuru. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – marmur ulega szybkiej erozji w wyniku działania wody oraz mrozu. Takie nagrobki po około 10 latach całkowicie tracą swoje właściwości oraz walory estetyczne, przez co trzeba je regularnie wymieniać.

Największym powodzeniem cieszą się nagrobki wykonane z kamieni naturalnych. Są one zdecydowanie najtrwalsze i pozwalają na stworzenie zachwycających faktur oraz brył. Jednak naturalne pochodzenie nie gwarantuje trwałości. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących nagrobki z granitu chińskiego – jest to surowiec o wiele mniej wytrwały w porównaniu do granitu polskiego. Przed dokonaniem wyboru należy dokładnie sprawdzić skład oraz pochodzenie danego kruszywa.

Fotografia nagrobna

W ofercie kamieniarzy znajdziemy wiele rodzajów tablic nagrobnych, które różnią się wielkością oraz rozmieszczeniem liter. Tablicę powinno wybierać się po zakupie nagrobka, aby całość komponowała się jak najlepiej.

Fotografia nagrobna może zostać wykonana m.in. na porcelanie w różnych wariacjach. Istnieje także możliwość wykonania fotografii bezpośrednio na nagrobku – grawerowanie może wykonać artysta bądź specjalna maszyna, która precyzyjnie przełoży podobiznę zmarłego na płaszczyznę nagrobka.

Artykuł został stworzony, dzięki współpracy z firmą kamieniarską „Kamieniarz” Sp. z o.o., która zajmuje się wykonywaniem blatów kamiennych na wymiar. Blaty kamienne nadają wyjątkowości każdemu pomieszczeniu oraz nadają prestiżu.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl