Jak wygląda proces uzyskania zezwolenia na leczenie medyczną marihuaną?
Właściwości lecznicze konopi indyjskiej zostały zauważone już wiele lat temu, jednak stosunkowo niedawno zostało zalegalizowane jej stosowanie w celach medycznych. Jednak jako środek leczniczy, marihuana może zostać przepisana pacjentowi przez uprawnionego do tego specjalistę jedynie w konkretnych przypadkach.
W zależności od historii choroby, stanu zdrowia oraz występujących dolegliwości lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia medyczną marihuaną. Jeśli tak, otrzymuje on receptę na produkt, którą może zrealizować w konkretnych aptekach, mających go w swoim asortymencie.
Czym jest marihuana medyczna?
Marihuana medyczna to lek wytwarzany z konopi indyjskich – zarówno ich kwiatostanów, jak i wyciągów z kwiatów. W odróżnieniu od innych rodzajów tej rośliny nie mających właściwości medycznych, marihuana lecznicza uprawiana jest w całkowicie bezpiecznych warunkach, a jej wzrost oraz składniki są poddawane ścisłej kontroli. Konopie indyjskie uprawiane w celach medycznych muszą spełniać wymagania Farmakopei Europejskiej – aby skutecznie pomagać w leczeniu, nie może być w żaden sposób zanieczyszczona.
Ważnym czynnikiem kontrolowanym podczas uprawy marihuany leczniczej jest jej zawartość THC, czyli substancji psychoaktywnej oraz CBD, związku chemicznego odpowiedzialnego za eliminację działania THC. Drugi z wymienionych składników ma również szereg leczniczych właściwości, np. przeciwzapalnych lub przeciwbólowych. Marihuanę medyczną przyjmuje się zwykle w postaci suszu konopi, podgrzewanego przy pomocy pary. W ten sposób lek nie wywołuje skutków ubocznych, nie uzależnia i jest bezpieczny dla pacjenta.
W jakich przypadkach stosuje się marihuanę medyczną?
Ze względu na różnorodne właściwości poszczególnych składników marihuany medycznej, stosuje się ją m.in. w leczeniu bólu różnego pochodzenia, np. migreny, bolesnej miesiączki lub bólu pourazowego. Lekarze przepisują ten lek również pacjentom z zaburzeniami odżywiania, snu, a także tym zmagającym się z menopauzą. Marihuana medyczna wykazuje silne właściwości lecznicze w zakresie zaburzeń neurologicznych, takich jak epilepsja, choroba Alzheimera czy demencja oraz chorób onkologicznych.
Dolegliwości, które leczy medyczna marihuana
Konopię indyjską wykorzystuje się również w przypadku leczenia dolegliwością związanych z depresją, ADHD czy z chorobami autoimmunologicznymi. Badania specjalistów wykazują także, że składniki marihuany medycznej łagodzą objawy choroby alkoholowej, zmniejszając chęć spożycia używki, nie powodując przy tym skutków ubocznych w postaci zespołu abstynencyjnego. Taka forma leczenia zalecana jest więc także w terapii uzależnień, nie tylko od alkoholu.
W zależności od zawartości konkretnych substancji w danej partii marihuana lecznicza może działać pobudzająco lub relaksacyjnie. Ze względu na to, proporcje składników, takich jak THC oraz CBD będą różnić się w każdej porcji leku, wyprodukowanego zgodnie z zaleceniami lekarza.
Pozwolenie na medyczną marihuanę – kto może je otrzymać?
Aby otrzymać pozwolenie na leczenie marihuaną medyczną, wystarczy zgłosić się do odpowiedniej przychodni, w której przyjmuje lekarz, specjalizujący się w terapii konopnej. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad i po zapoznaniu się z przebiegiem choroby oraz ze stanem zdrowia pacjenta, zdecyduje czy może on rozpocząć leczenie tą metodą.
Po zakwalifikowaniu danej osoby do terapii medyczną marihuaną lekarz wystawia zlecenie na lek wraz z odpowiednią receptą. Poza informacjami dotyczącymi pacjenta powinny znaleźć się na niej również takie dane jak:
- zawartość THC oraz CBD,
- ilość substancji czynnej,
- postać leku,
- dawkowanie.
Zarówno dawka, jak i częstotliwość przyjmowania leku uzależnione są od potrzeb danego pacjenta. Aby leczenie medyczną marihuaną przebiegało całkowicie bezpiecznie, powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Przestrzeganie wszystkich jego zaleceń oraz przyjmowanie tylko i wyłącznie zalecanej dawki spożycia, są gwarancją skutecznej terapii.
Holistyczne działanie marihuany medycznej
Medyczna marihuana to wyjątkowa alternatywa dla tradycyjnych terapii, coraz częściej wykorzystywana w medycynie, w przypadku gdy zawiodą inne formy leczenia. Lecznicze i terapeutyczne właściwości konopi indyjskich pozwalają na stosowanie ich w pozbyciu się dolegliwości różnorodnego pochodzenia.
Warto jednak pamiętać, że marihuana medyczna, jak każdy lek, nie może być przyjmowana przez każdego pacjenta, ze względu na niepożądane skutki uboczne. Aby upewnić się, że stosowanie tej substancji jest dla nas bezpieczne, powinniśmy więc skonsultować się z odpowiednim lekarzem.