Jak wygląda profesjonalne projektowanie wnętrz?

projekt wnętrza

Dobrze zaprojektowane wnętrze domu, urządzone zgodnie z twoimi upodobaniami to najlepszy sposób na stworzenie idealnego, przytulnego klimatu. Każdy chce poczuć się we własnej przestrzeni swobodnie i lekko, dlatego też nie warto kierować się podczas projektowania wyłącznie trendami. Te, choć mogą służyć jako podstawa do zbudowania własnego stylu, często okazują się być zupełnie niepraktyczne lub przemijać w bardzo krótkim czasie. A przecież dobrze zaprojektowane wnętrze to wnętrze ponadczasowe! Jak zaprojektować wnętrze tak, by nie zawiodło cię już po kilku latach?

Projektowanie wnętrz w domu – na co zwrócić uwagę

Wiele osób wprowadzających się do nowego domu lub mieszkania już po przekroczeniu progu ma swoją wizję odnośnie przemeblowania, nowej aranżacji, a być może nawet zmiany całkowitego projektu wnętrza. To naturalne, gdyż każdy ma własne poczucie stylu i komfortu i to właśnie na nim opiera wystrój własnego domu. Wchodząc w nową przestrzeń, która została już uprzednio umeblowana i urządzona warto rozejrzeć się przede wszystkim za elementami, które zdecydowanie przeszkadzają stworzeniu odpowiedniego klimatu i tymi, które mają na ogólną atmosferę wnętrza największy wpływ. Podpowiadamy, że pierwszym z takich elementów są zawsze ściany. Niektórzy ludzie preferują ciemne lub kolorowe farby, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie życia bez białych powierzchni. To właśnie ściany warto przemalować jako pierwsze. Na tle nowego, pasującego ci koloru znacznie łatwiej zauważysz to, co w dalszym ciągu wymaga korekty.

projektowanie wnętrzZupełnie odwrotne podejście należy zastosować do przestrzeni zupełnie pustych, a więc nowo wybudowanego domu czy mieszkania. Tam zdanie twoje, jako pierwszego właściciela, nie będzie dyktowane tym, co zrobili mieszkający tam przed tobą ludzie. W takim wypadku korzystanie z inspiracji i trendów może okazać się niezbędne. Pamiętaj, że projektując wnętrze myślisz o jego użytkowości z perspektywy czasu. Nie stawiaj na elementy, które szybko przestaną się podobać lub zaczną przeszkadzać. Dobrym przykładem są tu choćby kolorowe kafelki w kuchni czy na przedpokoju. Choć dziś mogą cieszyć się popularnością, za kilka lat przestaniesz doceniać ich estetykę a jedyne, co ci pozostanie, to konieczność codziennego sprzątania i niemożliwe do usunięcia plamy. Projektując wnętrze przyjmuj zasadę ponadczasowości i praktyczności ponad modą – wystrój zgodny z trendami osiągaj wyłącznie dzięki dodatkom, które nie kosztują wiele i są łatwe do zdemontowania (tak jak obrazy, zasłony czy drobne meble).

Dlaczego warto zlecić projektowanie wnętrza profesjonaliście?

Projektowanie i aranżacja wnętrz to zadanie, które często przerasta osoby nie zainteresowane tematyką wystroju. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą jak zaprojektować praktyczne, funkcjonalne i przede wszystkim piękne i komfortowe wnętrze. Wizyta u projektanta wnętrz nie musi już dziś kojarzyć się z wyrzucaniem pieniędzy w błoto i chwaleniem się przed znajomymi, że ten pokój był zaprojektowany specjalnie dla ciebie. Tego typu prestiż już dawno stracił swoje znaczenie – dziś na projektantów wnętrz stawia coraz więcej osób, gdyż inwestycja ta jest warta swojej ceny. Zaprojektowanie wnętrza według własnego uznania, bez znajomości zasad kierujących aranżacją wnętrz może skończyć się katastrofalnie i prowadzić do jeszcze większych wydatków związanych z remontem. Profesjonalny projektant to przede wszystkim osoba z wiedzą i doświadczeniem, a także niesamowitym okiem do detali. Biorąc pod uwagę twoje wymagania stworzy przestrzeń, która będzie podobać się zarówno tobie, jak i twoim bliskim. A to przecież właśnie wy macie czuć się w niej swobodnie.