Jak wygląda wprowadzenie detoksu od marihuany?
Marihuana należy do grupy tzw. narkotyków miękkich. Wyrabiana jest z konopi indyjskich. Jest najbardziej rozpowszechnionym i używanym narkotykiem zarówno w Polsce, jak i na świecie. W niektórych krajach, na przykład w Holandii, marihuana jest dopuszczona do legalnego obrotu. Jednorazowe zażycie marihuany powoduje euforię połączoną z wielomównością, przekrwienie gałek ocznych, nadwrażliwość na światło, zaburzenie koordynacji ruchowej, kaszel. Długotrwałe zażywanie marihuany powoduje zaburzenia snu, nadmierne wychudzenie, apatię, zmiany nastrojów, trudności z koncentracją. Osoba będąca pod wpływem działania konopi jest nieco pobudzona, często nad wyraz gadatliwa, jej wypowiedzi są chaotyczne i oderwane od kontekstu.
Dlaczego marihuana nie jest korzystna dla organizmu?
Do zażywania większości narkotyków są potrzebne specyficzne akcesoria. Osoby palące marihuanę używają szklanych lufek, fifek, różnych fajek glinianych lub drewnianych lub prymitywnych fajek wodnych, często zrobionych z plastikowych butelek. Akcesoria, jak i sama marihuana, są łatwo dostępne na rynku. Po marihuanę sięgają młodzi ludzie, aby rozluźnić się, odstresować, przed różnymi ważnymi egzaminami. Często trawka palona jest na różnych imprezach towarzyskich. Marihuanę palą także osoby starsze, często pracownicy dużych korporacji, aby w ten sposób uciec od codziennych problemów. Bardzo łatwo wyczuć, że ktoś palił marihuanę, ponieważ pozostawia bardzo charakterystyczny zapach. Palący trawkę twierdzą, że ma ona wyłącznie działanie prozdrowotne i właściwości lecznicze i myślą, że marihuana nie jest narkotykiem, nie uzależnia i ma się nad tym kontrolę. A od marihuany, jak od każdego narkotyku, można się szybko uzależnić, traci się nad tym kontrolę i ma negatywny wpływ na nasz organizm. Negatywnie działa na nasz układ nerwowy. Oddziałuje tylko na te miejsca w mózgu, gdzie znajdują się komórki nerwowe wydzielające dopaminę, która odpowiada za napęd ruchowy i procesy emocjonalne. Największe zagęszczenie tych komórek jest w części mózgu, która odpowiada za myślenie, koncentrację, pamięć, koordynację ruchową. Nasz mózg już po jednym dniu odstawienia narkotyku domaga się kolejnej dawki. Mogą mu towarzyszyć nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne, takie jak: zaburzenia łaknienia, bóle głowy, apatia, ciągłe rozdrażnienie, bezsenność. Jeżeli chce się wyleczyć z uzależnienia od marihuany trzeba zacząć od detoksu.
Skuteczny detoks od marihuany można próbować przeprowadzić w warunkach domowych, ale zdecydowanie lepiej przeprowadzić go w specjalistycznym ośrodku, pod okiem profesjonalistów. W procesie detoksykacyjnym konieczna jest silna wola pacjenta i całkowite, stuprocentowe oddanie sprawie. Aby móc uwolnić swój umysł i ciało spod szkodliwego działania substancji zawartych w marihuanie potrzeba dużo czasu i bardzo silnej motywacji.
Profesjonalnie przeprowadzony detoks od marihuany umożliwia odstawienie narkotyku osobom w każdym wieku i w każdym stadium uzależnienia. Psychiczne skutki odstawienia mogą być odczuwalne długo. Aby nie sięgnąć ponownie po narkotyk najlepiej unikać miejsc, ludzi z nim związanych. Warto poszukać także grup wsparcia.