Jak zabezpieczyć kotłownię?

Niezbędnym elementem każdego domu jest system ogrzewania centralnego, który jednocześnie ogrzewa także wodę użytkową.

Istnieje wiele różnych rozwiązań, które wykorzystuje się w tym celu, ale nadal jednym z najpopularniejszych są różnego rodzaju kotły na paliwa stałe. Aby zainstalować tego typu system ogrzewania centralnego, niezbędne jest wydzielenie w domu odpowiedniego miejsca, które będzie centrum całej instalacji.

Tego typu pomieszczenia to kotłownie, których używa się w domach już od bardzo dawna i pomimo że obecnie istnieje wiele różnego rodzaju rozwiązań, które nie wymagają posiadania kotłowi, to tego typu rozwiązania nadal cieszą się sporą popularnością.

Jednak, aby kotłownia działa prawidłowo i była w pełni bezpieczna, to musi spełniać pewnie normy bezpieczeństwa, a także być zaprojektowana w prawidłowy sposób.

Czym jest kotłownia?

Kotłownia to budynek lub pomieszczenie z ustawionymi w nim kotłami i innymi urządzeniami służącymi do wytwarzania energii cieplnej w celu ogrzewania budynku, lub ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej. W domach jednorodzinnych kotłownie najczęściej znajdują się w piwnicach lub innych specjalnie wydzielonych w tym celu pomieszczeniach.

Przepisy określają dokładne wymogi, jakie ma spełniać kotłownia, dlatego nie każde pomieszczenie będzie dobrym miejscem na tego typu zastosowanie. W nowych domach kotłownia jest zazwyczaj zaprojektowana tak, aby spełniała wszystkie normy i przepisy prawne, a także była dostosowana do rodzaju kotła, jaki będzie w niej zainstalowany.

W przypadku istniejących już domów zmiana sposobu ogrzewania często wiąże się ze sporymi zmianami w dotychczasowej kotłowni, ponieważ trzeba ją takiej sytuacji odpowiednio dopasować do danego rodzaju kotła, aby spełniała wszystkie wymogi prawne i przepisy.

Co znajduje się w kotłowni?

Najważniejszym elementem każdej kotłowi jest kocioł. Obecnie kotły na paliwa stałe to bardzo zaawansowane konstrukcje, które znacząco różnią się od tych używanych jeszcze kilka lat temu. Obecnie kotły są bardzo wydajnymi urządzeniami, które potrafią generować sporo energii przy minimalnej emisji szkodliwych związków (w przypadku paliw stałych).

Współczesne kotły posiadają także automatyczne podajniki, dzięki którym nie trzeba dokładać zbyt często materiału opałowego do kotła.

Nowoczesne kotły posiadają także bardzo często automatykę pogodową lub pokojową. Dzięki temu rozwiązaniu mogą one kontrolować temperaturę na zewnątrz jak i wewnątrz budynku i na jej podstawie dostosowywać swoją moc. Rozwiązanie to wymaga doprowadzenia odpowiednich przewodów, o czym trzeba pamiętać przy projektowaniu i budowie kotłowi.

Wszystkie urządzenia znajdujące się w kotłowni i biorące udział w procesie ogrzewania muszą być zamontowane w taki sposób, aby dostęp do nich był jak najłatwiejszy. Wszelkiego rodzaju rury i przewody powinny być prowadzone po wierzchu ścian, dzięki czemu zapewniony będzie do nich łatwy dostęp w razie potrzeby.

W kotłowni znajduje się także wiele innych elementów, niezbędnych do działania całej instalacji takich jak pompy, czujniki temperatury, filtry, zawory, reduktory ciśnienia, manometry odpowietrzniki i wiele więcej. 

zabezpieczenie kotłowni

Bezpieczne kotłownie w Krakowie

Aby kotłownia była w pełni bezpieczna musi spełniać wszystkie wymagani i normy bezpieczeństwa. Każda kotłownia w Krakowie powinna zawierać takie elementy jak drzwi o podwyższonej odporności ogniowej, skuteczna instalacja wentylacyjne, a także zestaw czujników czadu, gazu lub też dymu, których wybór zależy od zastosowanego rodzaju kotła i paliwa.

Oprócz tych elementów istotne jest także regularnie kontrolowanie kotłowni, nawet w przypadku bezobsługowych kotłów gazowych, warto co jakiś czas sprawdzić, czy pracują stabilnie i prawidłowo.