Jak zachować bezpieczeństwo po pożarze domu?

pożar

Ogień to jeden z najbardziej niszczycielskich żywiołów. Pożar może być skutkiem zwarcia instalacji elektrycznej, niezgaszonego poprawnie papierosa czy nawet pozostawionej na gazie patelni. Potrafi rozprzestrzeniać się bardzo szybko i strawić cały nasz dobytek. Są jednak sposoby, by po pożarze mieszkania nadawało się ono do ponownego użytku.

Istotne jest odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia oraz posprzątanie go i wykonanie ozonowania, by całkowicie wyeliminować pozostałości po nieszczęśliwym wydarzeniu.

Kto może nam pomóc w sprzątaniu pogorzeliska?

We wszystkich czynnościach, które musimy wykonać po pożarze, wyręczy nas odpowiednia ekipa sprzątająca wyspecjalizowana w tego typu działaniach. Należy pamiętać, że strawione przez ogień przedmioty mogą zacząć wydzielać toksyczne substancje takie jak dioksyny, furany czy policykliczne węglowodory aromatyczne, dlatego nie powinno się sprzątać pogorzeliska na własną rękę. Jeśli chcesz rozejrzeć się po pomieszczeniu, stosuj maskę ochronną i wyjdź z pomieszczenia, jeśli tylko poczujesz drażniący wpływ toksyn na drogi oddechowe.

Sprzątanie mieszkania po pożarze

Po ugaszeniu pożaru najważniejsze jest ustalenie jego przyczyny. Zajmuje się tym policja lub straż pożarna. Następnie należy zgłosić się do rzeczoznawcy, który pomoże w oszacowaniu strat. Rzeczoznawca wyda też decyzję, czy budynek nie grozi zawaleniem. Tylko po otrzymaniu odpowiedniej opinii można przystąpić do prac prowadzących do doprowadzenia budynku do stanu używalności.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po ugaszeniu pożaru, jest wyniesienie wszystkich mebli, sprzętów i innych przedmiotów, niezależnie od tego, czy są nadpalone, czy na pierwszy rzut oka wyglądają na nieuszkodzone. Niektóre wady mogą pojawić się po czasie i stanowić niebezpieczeństwo. Przedmioty po pożarze często wydalają z siebie również toksyczne opary. Wszystkie wyniesione sprzęty należy bezpiecznie zutylizować.

Możliwe jest wyczyszczenie niektórych sprzętów i ponowne ich używanie, jednak pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić na własną rękę! Czyszczenie elementów elektronicznych odbywa się w specjalnych płynach do tego przeznaczonych za pomocą tzw. kąpieli zanurzeniowej. Po tym procesie poszczególne elementy są próżniowo osuszane. Większość sprzętu, który nadaje się do czyszczenia, udaje się uratować, należy natomiast zastanowić się, czy jest to opłacalne.

Po usunięciu wszystkich przedmiotów należy usunąć sadzę ze ścian oraz podłóg, a następnie zneutralizować zadymienie pomieszczeń. Czasem po akcji gaśniczej dochodzi do znacznego zalania mieszkania, w tym również materiałów izolacyjnych. W takim przypadku konieczne jest też osuszanie pomieszczenia.  Bardzo ważna dla bezpieczeństwa przyszłych lokatorów jest dezaktywacja wszelkich szkodliwych związków chemicznych, czyli dekontaminacja. Po przywróceniu odpowiedniego wyglądu mieszkania i pozbyciu się dymu przechodzimy do ozonowania. Ozonowanie po pożarze to najlepsza metoda dezynfekcji pomieszczeń, niezbędnej do dalszego funkcjonowania w nich. Jest w pełni bezpieczne. Dzięki niemu usuwamy ze spalonych powierzchni przykry zapach oraz wszelkie szkodliwe drobnoustroje. Po ozonowaniu w pomieszczeniu może unosić się charakterystyczna mgła, której często towarzyszy zapach „burzy” – jest to normalne zjawisko, którym nie należy się przejmować. Wietrzenie pomieszczenia sprawi, że ozon szybko się ulotni.

Po odpowiednim wyczyszczeniu ścian i ozonowaniu pomieszczenia możemy przejść do prac remontowo-budowlanych.

Bezpieczne sprzątanie po pożarze — podsumowanie

Pożar to dla wielu z nas traumatyczne przeżycie, które powoduje uczucie beznadziei i brak wiary w to, że kiedykolwiek będzie jak przed niszczącym wszystko kataklizmem. Bardzo ważna jest jednak świadomość, że nawet po najgorszych pożarach możliwe jest uratowanie domu i przywrócenie go do stanu używalności, jakby nigdy nic się nie stało. Najgorszą sytuacją, jaka może nas spotkać, jest konieczność rozbioru budynku — dzieje się tak jednak tylko wówczas, gdy uszkodzeniu poddane zostały ściany nośne i istnieje realne zagrożenie zdrowia i życia osób w nim przebywających. Często konieczne jest wyburzenie kilku ścian, które grożą zawaleniem, jednak jeśli nie są to ściany nośne, można w szybki sposób postawić je na nowo.

Najważniejsze jest zachowanie spokojnej głowy i powierzenie sprzątania pogorzeliska specjalistom, którzy w odpowiedni sposób przeprowadzą wszystkie działania i możliwie jak najszybciej oddadzą budynek do ponownego użycia.

pożar

Pamiętaj, by powstrzymać się od sprzątania mieszkania po pożarze przed przyjazdem rzeczoznawcy! Jakiekolwiek naruszenie stanu pogorzeliska może wpłynąć na jego ocenę, która jest niesamowicie istotna przy wypłacie odszkodowania.

Ogień zniszczył Twój dobytek? Potrzebujesz fachowej pomocy w sprzątaniu po pożarze? Firma Vector zajmie się tym na najwyższym poziomie. Zadzwoń lub napisz już teraz!

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Usługi realizowane są na terenie całej Polski!