Jak zwiększyć zasięg Wi-fi w domu?

jak zwiększyć zasięg wifi

Zasięg Wi-fi w domu nierzadko odbiega od tego, jakiego byśmy pragnęli. Nie zawsze wynika to z poważnych awarii routera lub urządzenia docelowego. Czasem przyczyny potrafią być prozaiczne, a ich skonfigurowania możesz dokonać w pełni samodzielnie. Jak zatem poradzić sobie ze słabszym zasięgiem Wi-fi? Jakiego operatora wybrać, gdy mieszkasz w Niemczech?

Od czego zależy zasięg internetu w domu?

Najczęstsze problemy ze słabym zasięgiem Wi-Fi w Twoich czterech ścianach mogą być związane ze ścianami, a konkretnie – z materiałem, z którego zostały one wykonane. Największe kłopoty przypisuje się ścianom wykonanym z żelbetu, którymi najczęściej do czynienia mamy w blokach mieszkalnych.

Kolejnym częstym problemem jest ustawiona w routerze częstotliwość. Najpopularniejszą częstotliwością jest 2,4 GHz, z której korzystają najprawdopodobniej również inne urządzenia elektroniczne w domu oraz inne sieci w okolicy.

Kolejnym częstym kłopotem jest niewłaściwe ustawienie urządzenia. Chodzi tutaj o częste chowanie routera w kącie lub nawet do szuflady, by nie zaburzał on estetyki wnętrza. Tymczasem nie jest to dobre rozwiązanie, dlatego że w ten sposób mocno słabnie zasięg w domu.

Jak skutecznie zwiększyć zasięg internetu w domu?

 • Zadbaj o ustawienie routera w centralnym punkcie pomieszczenia. Chodzi o to, by wokół było możliwie najmniej przeszkód w postaci ścian, mebli, drzwi itd.
 • Skonfiguruj ustawienia routera i anteny. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się ustawić urządzenie na częstotliwość inną niż 2,4 GHz.
 • Sprawdź, czy urządzenie funkcjonuje na pełnej mocy. Ustawienie to możesz sprawdzić w panelu administracyjnym.
 • Zmień kanał transmisji danych, jeśli ręczne ustawienie nie jest możliwe.
 • Rozważ zakup wzmacniacza routera.

Jak działa wzmacniacz routera?

Wzmacniacz routera to niewielkie urządzenie, dzięki któremu skutecznie wzmocnisz sygnał Wi-fi w swoim mieszkaniu. Jego działanie polega na odbieraniu sygnału emitowanego przez router i wzmacnianie go, a następnie przesyłanie do urządzeń docelowych. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń jest fakt, że w domu można zainstalować więcej niż jeden wzmacniacz.

Liczy się również odpowiednie ustawienie wzmacniacza. Chodzi o to, by ustawić go w miejscu, gdzie sygnał jest już zbyt słaby, by móc zapewnić korzystanie z internetu na zadowalającym poziomie, lecz wciąż wystarczająco mocny, by wzmacniacz mógł go wyłapać. Wówczas sygnał będzie wzmocniony w domu w pełni optymalny sposób.

internet w domu

Kiedy należy wymienić kartę sieciową?

Działanie karty sieciowej polega na odbieraniu i wysyłaniu danych w sposób bezprzewodowy. Dane odbierane są za pomocą specjalnej anteny i przekazywane do urządzenia docelowego. Dlatego też niekiedy zdarza się, że problem z internetem kryje się w karcie sieciowej. Kiedy zatem konieczne jest rozważenie jej wymiany lub zmiany ustawień?

Najpopularniejsze problemy z kartą sieciową obejmują:

 • problemy ze sterownikami,
 • zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem,
 • uszkodzenie złącza do karty sieciowej,
 • niewłaściwie skonfigurowany program antywirusowy,
 • nieprawidłowo skonfigurowana karta,
 • karta sieciowa jest nieaktywna w systemie BIOS.

Jakiego dostawcę internetu wybrać?

Wybierając najlepszy internet stacjonarny w Niemczech, mamy nieco inną sytuację niż w Polsce. Chodzi tutaj o to, że łącza stacjonarne wciąż cieszą się dużo większą popularnością niż internet mobilny. Koszty pakietów oferowanych nad Odrą są względnie niskie, a do tego bardzo atrakcyjną formą zachęty jest przesyłanie danych bez limitu w większości pakietów.

Największym dostawcą internetu stacjonarnego w Niemczech jest Vodafone, który ma możliwość oferowania swoim odbiorcom Internet o prędkości sięgającej nawet do 1000 Mbit/s. Warto zwrócić uwagę również na to, że w przypadku braku możliwości podłączenia internetu do sieci kablowej, operator zapewnia możliwość połączenia się z siecią za pomocą linii telefonicznej.
Uzyskaj dobry zasięg w prosty sposób!

Jak widać na powyższych przykładach, często wystarczą niewielkie zmiany w ustawieniu urządzenia lub zastosowanie wzmacniacza routera, by zasięg Wi-fi w domu był dokładnie taki, jakiego potrzebujesz. A jeśli wybór odpowiedniego operatora masz dopiero przed sobą, rozważ skorzystanie z pomocy Teleberlin. To właśnie u nas masz szansę dobrać ofertę idealną dla Twoich potrzeb.