Jaka jest przyszłość wizualizacji 3D?

Grafik komputerowy w pracy

Branża architektury związanej z wizualizacjami 3D jest obecnie najszybciej rozwijającą się zaraz po programistach oraz web-deweloperach.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wizualizacje wszelkiego rodzaju produktów handlowych pozwala zwiększyć sprzedaż oraz zbadać czy docelowy produkt przyciągnie uwagę potencjalnego klienta. Dzięki temu pracownicy zajmujący się tą dziedziną są w bardzo dobrej sytuacji materialnej oraz rynkowej.

Wizualizacje 3D – do czego są potrzebne?

Wizualizacja domu

Wizualizacje architektoniczne 3D dają realistyczny podgląd na to, jak inwestycja będzie się prezentowała, dzięki czemu jest atrakcyjniejsza w oczach klientów.

Projekty związane z wizualizacjami 3D są ważne przede wszystkim dla agencji zajmujących się sprzedażą mieszkań i wszelkiego rodzaju nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że są też branże pochodne, które również wykorzystują tego typu technologie jak np. agencje tworzące gry komputerowe. Obecnie rynek mieszkaniowy jest bardzo popularny i wymaga stosowania działań, które przyciągną potencjalnego klienta oraz pomogą zwiększyć sprzedaż. Istotne jest więc aby wizualizacje były wykonane z należytą starannością oraz wykorzystaniem oryginalnego oprogramowania. Do tego typu projektów wykorzystywane są programy pokroju Autodesk, 3DSMax bądź nawet Blender. Warto jednak decydować się usługi tylko i wyłącznie profesjonalnych biur projektowych, które posiadają nie tylko kompleksową wiedzę z zakresu wizualizacji 3D, ale także oryginalne oprogramowanie.

Rynek pracy, a wizualizacje 3D

Branża arch-wiz w Polsce oraz na świecie stale się rozwija oraz wykazuje duże zapotrzebowanie na nowych pracowników. Jednak aby wybić się na tle innych należy wykazać się wysokimi umiejętnościami w zakresie wykorzystania oprogramowania graficznego oraz umiejętnością myślenia przestrzennego. Obecna sytuacja na rynku pozwala osobom zajmującym się grafiką 3D przebierać w ofertach pracy. Można więc stwierdzić, że sytuacja rynkowa jest zdecydowanie skierowana na korzyść poszukujących pracy, a nie pracodawców, ponieważ to specjaliści dyktują w takiej sytuacji warunki. Można śmiało stwierdzić, iż projektant graficzny to zawód niezwykle pewny oraz cechujący się dużymi możliwościami zarobkowymi. Najczęściej spotyka się sytuacje, w których specjaliści pracują na własną rękę i współpracują z wieloma agencjami i firmami, które wykazują zapotrzebowanie na wizualizacje 3D. Zdecydowanie zapotrzebowanie rynkowe jest na tyle duże, że nawet powiększająca się liczba specjalistów nie powinna znacząco wpłynąć zarówno na warunki płacowe jak i ciągle zwiększające się zapotrzebowanie na pracownika.

Wizualizacja wieżowców

Projektant 3D – czy warto wybrać ten zawód?

Zdecydowanie warto zainteresować się wyborem zawodu projektanta wizualizacji 3D jeżeli tylko dana osoba wykazuje predyspozycje do jego wykonywania. Należy jednak zainwestować w siebie
i wykorzystać możliwości jakie dają szkolenia oraz kursy, które pozwalają poznać przede wszystkim specjalistyczne oprogramowanie do projektowania. Ważną rolę odgrywa też miejsce zamieszkania
– w większych miastach można liczyć na znacznie lepsze warunki finansowe oraz większą ilość projektów do wykonania. Zawód projektanta 3D jest niezwykle stabilny w dzisiejszych czasach. Warto też wspomnieć, że istnieje także możliwość pracy zdalnej co jest dużym plusem dla osób ceniących sobie prywatność oraz nienormowany czas pracy. Decydując się jednak na pracę na własną rękę należy pamiętać, że bardzo wysokie koszty pracy generuje oprogramowanie, które jest jednym z najdroższych na rynku graficznym. Dodatkowo aby zajmować się grafiką 3D należy posiadać kompleksową wiedzę, ponieważ jest to dość skomplikowana dziedzina. Mimo wszystko jednak stabilność jaką daje praca jako grafik komputerowy 3D sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na przebranżowienie i pójście
w kierunki właśnie wizualizacji 3D. Należy jednak pamiętać, że każda decyzja związana ze zmianą zawodu powinna być dobrze przemyślana.