Jakie zadania ogrodowe warto zlecić profesjonalnej firmie?

usługi ogrodnicze Warszawa

Ogrody towarzyszą człowiekowi od wieków. Pragnienie posiadania przestrzeni z roślinami ozdobnymi lub użytkowymi towarzyszy ludzkości od zawsze. Właściwie dobrane i pielęgnowane rośliny stworzą wyjątkowe miejsce relaksu i towarzyskich spotkań. Zakładanie ogrodu to trudna i ciężka praca, wymagająca wiedzy i wielu umiejętności, dlatego nie zawsze sami potrafimy stworzyć przestrzeń naszych marzeń. W tym skomplikowanym zadaniu pomocą służą właścicielom ogrodów specjalistyczne firmy ogrodnicze, zatrudniające profesjonalistów nie tylko od ich projektowania, ale również zakładania i pielęgnacji.  

Niebezpieczne zadania dla profesjonalnej firmy ogrodniczej

Praca w ogrodzie dla większości posiadaczy kawałka ziemi jest przyjemnością, choć nie zawsze bezpieczną. Podczas wykonywania wielu prac narażeni jesteśmy na urazy, szczególnie wtedy, gdy korzystamy ze sprzętu ogrodniczego. Niebezpiecznymi zadaniami może być:

  • zakładanie ogrodu, połączone z usuwanie starych drzew i krzewów, 
  • ochrona roślin przed pasożytami i owadami oraz chorobami grzybowymi, 
  • wszelkie prace na wysokości, 
  • posługiwanie się specjalistycznym sprzętem do wykonywania różnych czynności w ogrodzie, 
  • pielęgnowanie roślin również trujących. 

Wielu zadań w ogrodzie nie jesteśmy w stanie wykonać sami ze względu na brak wiedzy i umiejętności. Do nich należy montowanie małej architektury, zakładanie oczka wodnego, czy oświetlenia, położenie różnego rodzaju nawierzchni, dlatego warto do wykonywania tych zadań wybrać profesjonalną firmę ogrodniczą.

przycinanie gałęzi i pielęgnacja ogrodów w Warszawie

Przycinanie drzew i gałęzi w ramach usług ogrodniczych

Przycinanie drzew w ogrodzie jest czynnością, którą trzeba wykonywać systematycznie, przynajmniej raz w roku. Jest to zadanie szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że najczęściej jest wykonywane przy użyciu piły, z którą trzeba się obchodzić szczególnie ostrożnie. Poza tym jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia w postaci trocin oraz urazy wywołane przez gałęzie. Szczególnie zagrożone uszkodzeniem są oczy oraz skóra. Ochroną mogą być okulary, rękawice, specjalna maska oraz kask. Przed przystąpieniem do cięcia drzew i krzewów należy odpowiednio przygotować narzędzia, które muszą być naoliwione i naostrzone. 

Pielęgnacja i prace na wysokości w ogrodzie 

Drabina jest przyrządem niezbędnym w ogrodzie, ale stwarza ona ogromne zagrożenie dla nieuważnych osób. Upadek z niej może się zakończyć złamaniem kończyn lub co gorsza śmiercią. Źle ustawiona może ulec przewróceniu wraz z pracującym na niej nieostrożnym ogrodnikiem. Przed przystąpieniem do prac na wysokości trzeba koniecznie sprawdzić jej stan techniczny, między innymi wszystkich szczebli, a także twardość podłoża, na której zamierzamy ją ustawić. Dla bezpieczeństwa najlepiej zapewnić sobie asekurację innej osoby w trakcie wykonywania takich czynności.

Urządzanie ogrodów i pielęgnacja roślin

Niemal wszystkie rośliny w ogrodzie potrzebują zabiegów ochronnych w postaci oprysków specjalistycznymi preparatami, które często są trujące nie tylko dla pasożytów i grzybów, ale również dla człowieka. Wiele z nich wywołuje reakcje alergiczne, zatrucia, uszkodzenia nie tylko wzroku, ale również skóry, dlatego w celu uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji należy się odpowiednio zabezpieczyć. Dobrze jest ubrać kombinezon ochronny, okulary, rękawice i maskę. 

nawożenie roślin przez firmę ogrodniczą w Warszawie

Niebezpieczne narzędzia w ogrodzie

W ogrodzie różnego rodzaju urazy mogą nam się przydarzyć podczas wykonywania prostych czynności takich jak: kopanie łopatą, czy spulchnianie ziemi motyką. Nietrudno tu o skaleczenie, dlatego należy wykonywać je w rękawicach ogrodniczych. Koszenie trawy bywa również niebezpieczne, szczególnie wtedy, gdy urządzenie spowoduje odrzut kamienia. Po skończonej pracy trzeba pamiętać o odłożeniu narzędzi na miejsce, gdyż wejście na nie może skończyć się poważnym urazem.

W trakcie wykonywania różnych czynności w ogrodzie mogą zdarzyć się nieprzewidziane i niebezpieczne sytuacje, dlatego w celu ich uniknięcia warto wynająć firmę oferującą usługi ogrodnicze w Warszawie i innych miastach , zatrudniającą profesjonalistów i posiadającą specjalistyczny sprzęt do bezpiecznego wykonywanie wszelkich prac związanych z jego założeniem i pielęgnacją.