Kiedy najlepiej zdecydować się na wynajem kombajnu?
Wynajem maszyn rolniczych cieszy się coraz większym zainteresowaniem w gospodarstwach rolnych, które z różnych względów nie dostrzegają opłacalności w zakupie sprzętu na własność. Dla jednych problemem będzie kwestia wysokich cen nowych maszyn, dla innych brak zastosowania dla niej przez większość sezonu, a jeszcze innych problem ze zdecydowaniem się na konkretny model ciągnika, kombajnu, opryskiwacza czy ładowarki. Kiedy najlepiej zdecydować się na wynajem kombajnu i na co warto zwrócić uwagę, decydując się na taką usługę.
Na jakich terenach uprawnych warto korzystać z kombajnów na wynajem
Wynajem kombajnów i usług rolniczych zyskuje na popularności zarówno wśród dużych gospodarstw rolnych dysponujących terenami przekraczającymi kilkaset hektarów powierzchni, jak i w mniejszych gospodarstwach rolnych. W obydwu przypadkach powody do wynajmu będą jednak dość znacząco się od siebie różniły, a zakres prac wykonywanych przez wynajmowane maszyny będzie uzależniony od rodzaju upraw, terenu i ograniczeń czasowych.
Duże gospodarstwa rolne wynajmują kombajny najczęściej w okresie zwiększonego zapotrzebowania na moce przerobowe lub w czasie, gdy jedna z maszyn we flocie własnej ulegnie awarii. Z perspektywy finansowej, gdy w przeciągu całego sezonu nie ma potrzeby utrzymywania kilku kombajnów własnych, wynajęcie jednej czy dwóch maszyn na czas zbiorów wydaje się rozsądną inwestycją. Dla mniejszych gospodarstw, które z reguły dysponują maksymalnie jednym własnym kombajnem, wynajem może przesądzić o tempie i łatwości zbiorów na polach oraz zachowaniu ciągłości pracy w okresie, gdy rolnika nie stać na zwiększenie wydajności swoich starszych maszyn.
Z maszyn na wynajem zdecydowanie bardziej opłaca się korzystać podczas pracy w warunkach trudnych, wymagających wyjątkowo wydajnych i wytrzymałych kombajnów. Koszt zakupu takich maszyn jest zwykle znacznie wyższy, niż w przypadku prostszych ciągników czy kombajnów o mniejszej mocy, a ryzyko uszkodzenia i koszty naprawy gorzej przystosowanych do pracy maszyn są znacznie większe, niż w przypadku wynajmu najwyższej klasy sprzętu.
Zakup czy wynajem kombajnu: porównanie kosztów
Podstawowym warunkiem podjęcia decyzji o wynajmie kombajnu powinna być bezpośrednia kalkulacja opłacalności takiej inwestycji. Zarówno w małych, jak i większych gospodarstwach każdy zakup maszyny rolniczej należy przeliczyć na ilość pracy, jaką będzie wykonywała i koszty jej utrzymania nie tylko w zakresie paliwa czy wymiany olejów, ale też ewentualnych napraw, większych usterek i bieżącej konserwacji niezbędnej przez cały rok. Dla gospodarstw, w których kombajn będzie potrzebny tylko na kilka dni w czasie żniw, a przez pozostałą część sezonu będzie garażowany, wynajem jest znacznie bardziej opłacalny – cena w granicach 1-2 tysięcy zł za dzień wynajmu z pełnym dostępem do maszyny, gwarancją jej sprawności oraz zabezpieczeniem na wypadek awarii jest znacznie korzystniejsza, niż kilkaset tysięcy złotych wydane na maszynę, z której nie będziemy intensywnie korzystać. Z tego też względu w większości małych gospodarstw stawia się przede wszystkim na maszyny uniwersalne – ciągniki, które mogą wykonać większość pracy na polu z wykorzystaniem dodatkowego osprzętu zarabiają na siebie przez cały rok.
Wynajem opłaca się nie tylko krótko, ale i długoterminowo. Dla większych gospodarstw, które wynajmują maszyny na czas wzmożonej pracy w polu czy w ramach uzupełnienia swojej floty sprzętu wielokrotnie stawiają na wynajem długoterminowy, oferowany na preferencyjnych warunkach, który nawet w skali kilku lat opłaci się bardziej, niż zakup własnej maszyny. Pamiętajmy, że nowoczesne, największe kombajny potrafią kosztować ponad 500 000 złotych.
Nawet przy kosztach wynajmu sięgających 50 tysięcy złotych rocznie, rolnik ma szansę korzystać z najwyższej jakości sprzętu i nie przejmować się jego naprawami czy obowiązkową konserwacją posezonową.
Kiedy wynajem kombajnu naprawdę się opłaca?
Ciekawym zjawiskiem obserwowanym coraz częściej na rynku kombajnów na wynajem jest wykorzystywanie możliwości wypożyczenia maszyn jako najlepszego sposobu na przetestowanie możliwości kilku modeli. Rolnicy, którzy nie mogą zdecydować się na zakup konkretnej maszyny, zastanawiają się nad wyborem pomiędzy kilkoma dostępnymi wariantami lub realnie rozważają opłacalność inwestycji we własny sprzęt, w ramach wynajmu są w stanie dokładnie sprawdzić czy i na ile niezbędna jest im dana maszyna we flocie gospodarstwa. Poprzez wynajem kombajnu są w stanie zrezygnować często z podjętych wcześniej decyzji i skierować swoją uwagę na zupełnie inną grupę maszyn czy producenta, ostatecznie wybierając zakup dopiero po kilku wynajętych i przetestowanych kombajnach.