Kiedy otrzymam zwrot podatku z Holandii?

rozliczenie dochodów z holandii

Jeżeli pracowałeś za granicą, to z pewnością zastanawiasz się, kiedy następuje zwrot podatku z Holandii, Wielkiej Brytanii czy też innych krajów. Po jakim czasie możesz spodziewać się pieniędzy na swoim koncie? W jaki sposób należy rozliczyć się z przychodów zza granicy, tak by móc ubiegać się o zwrot podatku? I co najważniejsze, jakich kwot można się spodziewać pracując w takich krajach, jak Holandia? Oto kilka informacji o tym, kiedy możesz spodziewać się pieniędzy ze zwrotu podatku.

Jak rozliczyć się z przychodów z Holandii?

Przede wszystkim, jeżeli zjedziesz z Holandii do Polski na jakiś czas, to musisz rozliczyć się z dochodu uzyskanego w tym kraju najpóźniej do 20 dnia kolejnego miesiąca, po tym, w którym przyjechałeś. Stawka podatkowa, która obowiązuje w tym wypadku wynosi 18%. Od przychodów można odliczyć składki na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne, które zostały zapłacone w Holandii.

Jeżeli jesteś pracownikiem, który w Holandii pracował ze względu na wynikający stosunek służbowy, to w swoim rozliczeniu rocznym nie musisz odprowadzać 30% z dziennej diety wynoszącej 50 euro. To oznacza, że aż 15 euro dziennie nie jest opodatkowane! Cała reszta przychodu z kolei wlicza się w sprawozdanie roczne.

Warto wiedzieć też, jakie progi podatkowe funkcjonują w samej Holandii. Najmniejszy próg wynosi tam aż 36,25% i są nim objęci wszyscy ci, którzy rocznie zarobią do 19645 euro. W tym progu podatkowym kwota wolna od podatku wynosi 2103 euro. Kolejny próg podatkowy kończy się na rocznych przychodach w wysokości najwyżej 56531 euro i od takiej kwoty odprowadza się 42% podatku, a trzeci i ostatni próg podatkowy dotyczy osób, które w danym roku zarobiły ponad kwotę z drugiego progu – takie osoby odprowadzają aż 52% podatku. Próg drugi i trzeci mają zmniejszoną kwotę wolną od podatku do 1366 euro.

Jak więc widać w Holandii, nawet osoby, które zaliczają się do pierwszego progu podatkowego muszą płacić naprawdę sporo w rozliczeniu procentowym. Warto jest jednak wiedzieć, że takim osobom przysługuje naprawdę sporo ulg podatkowych.

Do kiedy zwrotu podatku z Holandii?

rozliczenie dochodów z holandii

Sprawne rozliczanie dochodów z Holandii – Tax-Pol Wrocław.

Jeżeli jednak już zdążyłeś rozliczyć się z przychodu uzyskanego w Holandii, zarówno tam, jak i tutaj w Polsce, to z pewnością zastanawiasz się, do kiedy możesz spodziewać się zwrotu podatku w Holandii.. Cóż, jeżeli zwrot podatku ci się należy to jest spore prawdopodobieństwo, że zostanie on wypłacony przez holenderski urząd skarbowy w przeciągu od 3 do 9 miesięcy od rozliczenia. Prawda jest jednak taka, że tamtejszy urząd może to zrobić nawet do 36 miesięcy od rozliczenia się, jest więc to bardzo dużo czasu!

Jeżeli twój podatek nie został rozliczony w okresie 12 miesięcy to można skontaktować się ze specjalnymi firmami, które pomagają w egzekwowaniu takiego zwrotu. Dzięki temu cały proces może zostać przyspieszony i trwać znacznie krócej.

Warto jest także mieć świadomość, że w ostatnich latach w Holandii zmieniło się nieco prawo i teraz osoby pracujące tam zaledwie kilka miesięcy mogą ubiegać się o zaledwie kawałek kwoty wolnej od podatku. To ile ci się należy można z łatwością policzyć, dzieląc tę kwotę na 12 miesięcy, a później kwotę miesięczną mnożąc przez ilość przepracowanych miesięcy.

 


 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

zwrot podatku belgia
zwrot podatku z zagranicy 2019
wielka brytania zasiłek na dziecko child benefit
Jak obliczyć podatek dochodowy w Belgii? Kiedy rozliczać się z pracy za granicą? Komu przysługuje zasiłek na dziecko child benefit?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu