Klej Gutterman – dlaczego warto wykorzystać do klejenia tkanin

tkanina

Oprócz akcesoriów do szycia takich jak: igły, nici, maszyny do szycia, nożyczki również kleje do tkanin doskonale spełniają swoje zadanie.

Profesjonalna krawcowa i osoby zajmujące się szyciem hobbystycznie, a także początkujące i szukające wyzwań w przerabianiu odzieży potrzebują dobrej jakości kleju, gdyż w pewnych sytuacjach jest on wręcz niezastąpiony, szczególnie jeśli chodzi o dokonanie szybkich poprawek, czy mocowanie niektórych elementów. Stąd w ofercie pasmanterii znajdują się tego rodzaju produkty.

W jakich sytuacjach można wykorzystać klej do tkanin?

Pasmanterie oferują różnego rodzaju kleje do tkanin. Wśród bogatej oferty tego rodzaju produktów znajdują się kleje w proszku, arkuszu oraz marki Gutermann. W zależności od planowanego efektu i preferencji wykorzystuje się jeden z trzech głównych rodzajów wyżej wymienionych produktów. Różnią się one sposobem łączenia tkanin. W przypadku klejów w proszku i arkuszu wykorzystuje się wysoką temperaturę żelazka. Natomiast ten marki Gutermann służy do łączenia materiałów na zimno. Jest to produkt wysokiej jakości, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Czym jest klej do tkanin Gutermann?

Klej do tkanin Gutermann jest uniwersalnym silikonowym produktem przeznaczonym do łączenia wszystkich rodzajów powierzchni. Wykorzystuje się go do mocowania tkanin na zimno w przeciwieństwie do innych tego rodzaju produktów, przy których łączeniu  wykorzystuje się rozgrzane żelazko. Przeznaczony jest do klejenia delikatniejszych tkanin, które nie są odporne na wysokie temperatury. W dodatku aplikacja tego produktu jest niezwykle precyzyjna i pozwala mocować nawet bardzo małe elementy. Ze względu na właściwości można odzież klejoną produktem marki Gutermann prać w pralce w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Doskonale sprawdza się do przyklejania naszywek i innych tkanin.

Jak używać kleju do tkanin marki Gutermann?

Za pomocą kleju do tkanin marki Gutermann można w sposób trwały łączyć ze sobą materiały. Tubki z produktem zaopatrzone są w wygodny aplikator, dzięki któremu nie tylko profesjonalne krawcowe, ale również osoby okazyjnie zajmujące się szyciem lub przerabianiem odzieży w wygodny i precyzyjny sposób mogą nałożyć klej bez obaw o zabrudzenie tkaniny.

Metody stosowania kleju do tkanin marki Gutermann

Klej do tkanin marki Gutermann można stosować według kilku metod. Oto sposoby klejenia tkanin za jego pomocą:

  • Metoda zwykłego klejenia, która polega na tym, że nanosi się warstwę kleju na jedną z mocowanych części. Następnie należy odczekać dwie minuty, aż warstwa produktu będzie prawie sucha. Kolejną czynnością jest połączenie obu części tkaniny i lekkie ich dociśnięcie.
  • Metoda klejenia przy cienkich i delikatnych tkaninach polega na tym, że nanosi się produkt punktowo za pomocą aplikatora. Nie należy rozprowadzać kleju na tkaninie i wbijać go w materiał. Przy niezwykle cienkich i delikatnych tkaninach zaleca się przetarcie łączonej powierzchni wilgotną gąbką lub chustką, co ma zmniejszyć ryzyko przebijania kleju.
  • Metoda trwalszego klejenia polega na tym, że nanosi się produkt cienką warstwą na obie sklejane części. Pozostawia się go na okres dziesięciu minut do wyschnięcia. Następnie nanosi się znowu cienką warstwę kleju i natychmiast łączy obie sklejane części i mocno dociska.
  • Metoda wykorzystywana do zmiany miejsca szwu wykonanego klejem nitką. W celu odklejenia części i zlikwidowania szwu należy go przeprasować i natychmiast odłączyć połączone części. Następnie przykleić obie części w odpowiednim miejscu na nowo i przeprasować. Wykonany wcześniej szew z klejem ma wystarczającą moc klejącą.

tkanina

W jaki sposób można usunąć klej marki Gutermann?

W sytuacji przedostania się kleju tekstylnego Gutermann poza łączony materiał należy go szybko usunąć. Można tego dokonać przy pomocy acetonu, który jest popularnym zmywaczem do paznokci.

Jak pielęgnować materiały łączone za pomocą kleju marki Gutermann?

Klej do tkanin Gutermann jest produktem trwałym i odpornym na czyszczenie chemiczne i pranie w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, dlatego doskonale sprawdza się do trwałego mocowania naszywek, aplikacji lub niewielkich elementów oraz innych tkanin.