Klimatyzacja – rodzaje i jej montaż

mezczyzna-z-wiertarka-w-kasku-naprawia-klimatyzator

Klimatyzacja zwłaszcza w czasie gorących dni pozwala przynieść choć odrobinę wytchnienia. Oprócz obniżonej temperatury jej zastosowanie daje możliwość kontrolowania wilgotności powietrza. Są one stosowane w biurach czy urzędach, jednak coraz więcej osób chętnie decyduje się na tego typu rozwiązanie również w swoim domu. Klimatyzatory pozwalają uzyskać odpowiednią temperaturę, która wpływa na poprawę warunków zarówno do pracy i odpoczynku.  Co warto wiedzieć o klimatyzacji?

 

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

mezczyzna-naprawia-klimatyzator

Klimatyzatory możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich są klimatyzatory monoblokowe, drugą klimatyzatory typu split.

Klimatyzatory monoblokowe są przenośnymi urządzeniami wielkości niewielkiej szafki. Wyposażone są one w panel sterowania, układ oziębiający i wentylator dzięki któremu schłodzone powietrze może rozprzestrzeniać się na dane pomieszczenie. Klimatyzatory te można swobodnie przenosić i przestawiać. Ich wadą jest głośne działanie i wielkość, która może przeszkadzać zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Znacznie częściej stosowne są klimatyzatory typu split, które są stacjonarnym odpowiednikiem przenośnych modeli. Ich wykorzystanie jest powszechne zarówno w biurach, galeriach, a także w domach. Klimatyzatory te bardzo często wyposażone są w dodatkowy układ oczyszczający lub nawilżający powietrze. Urządzenia te składają się z kilku podstawowych części: parownika, sprężarki oraz skraplacza.

Posiada ono dwie jednostki połączone ze sobą – wewnętrzną i zewnętrzną. Sam klimatyzator umieszczany jest na zewnątrz budynku. W obrębie tej grupy możemy podzielić klimatyzatory ze względu na ich montaż na ścienno-przysufitowe, przypodłogowe, przysufitowe, kasetonowe czy kanałowe.

Zaletą klimatyzatorów typu split oprócz ich efektowności jest również jest ich ciche działanie oraz możliwość wygodnego sterowania pilotem.

Montaż klimatyzatora typu Split

Montaż klimatyzatora możemy przeprowadzić w dowolnym odpowiadającym nam miejscu. Przeważnie w tym celu wybierana jest ściana, w której wygodne będzie wykonanie koniecznego otworu do montażu. Miejsce montażu jest dobierane także pod względem jakości oraz mocy samego klimatyzatora. Im mniejszą mocą chłodniczą cechuje się klimatyzator tym możliwe jest wybranie mniejszej odległości między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Co ważne, klimatyzator musi być odpowiednio oddalony od urządzeń grzewczych i urządzeń zasilanych łatwopalnym gazem.

Pierwszym krokiem jest wykonanie wspomnianego otworu przez który zostaną przeprowadzone przewody łączące jednostki. W przypadku wiercenia otworu w murze konieczne jest zastosowanie specjalnej wiertnicy. Pracując na ścianie wykonanej z betonu komórkowego wystarczy wiertarka z otwornicą. Następnym krokiem jest ustawienie jednostki zewnętrznej, która powinna znajdować się w cieniu.

Przewody zazwyczaj chowa się w wykonanych wcześniej wgłębieniach lub w listwach. Dalej łączone są obie jednostki klimatyzatora, ważne jest, aby czynności te zostały wykonane jak najdokładniej. W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznych awarii. Kolejnym etapem jest odpowietrzenie instalacji freonowej.

Ze względu na złożoność procesu warto zlecić montaż klimatyzacji we Wrocławiu specjaliście.

Dlaczego warto założyć klimatyzację?

Klimatyzacja pozwala nie tylko utrzymać temperaturę na stałym poziomie. Dzięki niej znacznie łatwiej jest kontrolować stan, czystość i wilgotność powietrza. Co więcej obecnie większość klimatyzatorów posiada również funkcję grzania. Klimatyzatory działają cicho i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności.

Dzięki klimatyzatorom możemy zapewnić odpowiednie warunki do pracy i odpoczynku,  które wypływają w kluczowy sposób na nasze samopoczucie. Jesteśmy bardziej wydajni, ale również efektywniej odpoczywamy.  Nowoczesne systemy bardzo często są dodatkowo wyposażone w systemy oczyszczające powietrze co jest niezwykle ważnym udogodnieniem zwłaszcza u osób zmagających się z rozmaitymi alergiami.