Kto zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych?

panele foltowoltaiczne

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jest to świetne rozwiązanie dla małych gospodarstw domowych oraz dla niewielkich firm posiadających własną siedzibę.

Takie rozwiązanie jest nie tylko dużo bardziej ekologiczne, ale pozwala także na znaczne oszczędności. Chociaż panele fotowoltaiczne nie są bardzo tanie, to ich koszt zwróci się w przeciągu kilkunastu miesięcy. Do tego, żywotność paneli jest bardzo długa, co pozwoli na ich długie użytkowanie bez konieczności napraw czy wymiany.

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika, to system, który pozwala na wytwarzanie energii ze światła słonecznego i na zasilanie nią budynków. Jest to obecnie jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Choć koszt zamontowania fotowoltaiki nie jest niski, to koszty dość szybko się zwracają, ze względu na bardzo niski koszt utrzymania paneli.

Oczywiście, o fotowoltaikę, jak o wszystko inne, należy odpowiednio dbać, czyścić ja co kilka miesięcy, lub wynajmować do tego odpowiednią firmę. Systemy tego rodzaju są bardzo trwałe i choć ulegają zużyciu, to proces ten jest dość powolny, dlatego raz założone panele mogą nam służyć nawet przez 40/50 lat. Zagrożeniem dla paneli mogą być jednak nieprzyjazne warunki atmosferyczne, takie jak obfite opady, gradobicia, czy zbyt duże nasłonecznienie.

Czy warto wynająć firmę do montażu paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaikę montuje się na dachach budynków. Dach powinien być skośny i choć możliwe jest także zamontowanie fotowoltaiki na dachu płaskim, to wymaga to znacznie więcej pracy i większej wiedzy.

Zakładanie paneli fotowoltaicznych nie jest takie proste, jak mogłoby się z początku wydawać, głównie ze względu na konieczność podłączenia specjalistycznej instalacji, a także z powodu pracy na wysokościach, która sama w sobie może stanowić zagrożenie. Do takich działań należy się wcześniej, jak najlepiej przygotować.

Stopień nachylenia dachu jest bardzo istotny, ponieważ to od niego zależy ilość i jakość produkowanej energii. Panele trzeba zamontować też pod takim stopniem, by ilość wyprodukowanej energii była optymalna, nawet w miesiącach zimowych czy w nocy. Ważne jest także to, w jakim kierunku pada skos dachu.

Umieszczenie paneli przy północnym pochyleniu dachu będzie mijało się z celem, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, czy zamontowanie paneli na danym budynku ma sens.

Oczywiście można zamontować niezbędne urządzenia samodzielnie, jednak zatrudnienie odpowiedniej wiemy jest bezpieczniejsze, gdyż daje nam pewność, że wszystkie kroki będą dobrze wykonane, a fotowoltaika będzie działała sprawnie.

Nie musimy się wtedy martwić o nieprzewidziane komplikacje, ani o usterki, które mogę pojawić się dopiero z czasem. Ten sposób wytwarzania energii jest bardzo mocno narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego warto pamiętać, że jego niewłaściwe zamontowane może doprowadzić do uszkodzenia takich paneli.

panele słoneczne

Montaż paneli fotowoltaicznych, co trzeba wiedzieć?

Chociaż sam montaż paneli fotowoltaicznych może nie być zbytnio kłopotliwy, gdyż montuje się je bardzo podobnie do kolektorów słonecznych. Różnica polega głównie na montowaniu, ale dodatkowym ułatwieniem jest stosunkowo niska waga paneli (ok. 20 kg).

Należy jednak pamiętać, że do paneli należy podłączyć także odpowiednią elektronikę, a to może już być zadaniem kłopotliwym. Trzeba się liczyć także z tym, że w zależności od tego, jaką moc będzie miała nasza instalacja, może wystąpić konieczność uzgodnienia projektu z rzeczoznawczą, a także zgłoszenie jej do Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Dodatkowo jeśli niezbędne okablowanie przekracza długość 10 metrów, potrzebne będą dodatkowe zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, które niestety są dość kosztowne.

Wszystko to są sprawy, z których często, jako laicy nie zdajemy sobie sprawy, a o których doskonale wiedzą fachowcy. Często jest więc lepiej skorzystać z usług firmy, która ma duże doświadczenie w tym temacie i pomoże w dobraniu odpowiednich działań.

Montaż paneli fotowoltaicznych w Kluczborku oferują firmy z odpowiednio przeszkolonymi fachowcami, którzy są bardzo dobrze obeznani w temacie i z pewnością pomogą nie tylko w montowaniu fotowoltaiki, ale i w dopełnianiu wszelkich niezbędnych i uciążliwych formalności.