Łapacz snów – popularny trend w tatuażu

łapacz snów

Dużą popularnością w dzisiejszych czasach cieszą się tatuaże, które mają oryginalne motywy zaczerpnięte z historii legend baśni itd., jednym z bardziej powszechnych wzorów jest łapacz snów.

Czym jest łapacz snów?

Wywodzi się on z dawnych plemion indiańskich, zamieszkujących Amerykę Północną. Ludność ta wierzyła, że mając przy sobie taki talizman, jest chroniona przed wszelkimi koszmarami, negatywną energią i dręczącymi myślami. Można powiedzieć, że również dzisiaj wierzy się w jego moc, ponieważ wielu ludzi wiesza go sobie w pokoju, przy łóżku, w oknie, czy przy drzwiach.

Wygląd i symbolika

Bardzo znacząca jest również budowa łapacza snów. Składa się on z jednego lub kilku okręgów umieszczonych jeden pod drugim w malejącej sekwencji. W środku tych okręgów opleciona jest nić, zazwyczaj w ośmiu punktach. Taki wygląd zawdzięczamy indiańskim wierzeniom o Kobiecie Pająku, której sieć symbolizowała niegdyś jedność rodziny. Później zaczęto interpretować budowę talizmanu jako symbol czasu i jego ciągłą powtarzalność, jako wieczny krąg życia.

W późniejszych czasach do łapacza snów zaczęto dodawać różne ozdoby, które również miały specjalne znaczenie:

  • Były to na przykład pióra, orle lub sowie, które miały zapewniać mądrość i odwagę. Ich lekkość miała sprawiać, że wszystkie dobre sny powinny się spełniać.
  • Dodawano również różnego rodzaju kamienie czy koraliki, na przykład kryształy, które symbolizowały wielką moc amuletu.
  • Czasami przywiązywano różnego rodzaju zioła i kwiaty, które miały zapewniać zdrowie lub futro zwierząt dbające o ciepło domowego ogniska, czy nawet pazury, które miały wzmacniać ochronę talizmanu.

Można zatem powiedzieć, że łapacz snów jest bardzo oryginalnym przedmiotem. Dzięki swojej budowie i pochodzeniu, a także interesującej mocy ochronnej stał on się popularnym wzorem tatuażu.

Łapacz snów jako tatuaż

Współcześnie ludzie bardzo często poszukują jakiegoś rodzaju duchowości, wierzą w magiczną energię wszechświata, jak również w moc przedmiotów. Może dlatego wiara w moc łapacza snów nie zanikła z biegiem lat, a nawet rozwinęła się na tyle, by ludzie chcieli przyozdabiać nim własne ciało.

Warto dodać, że decydują się na to głównie kobiety, chociaż mężczyźni również starają się umieścić łapacz przy innych wzorach, na przykład zwierząt, kwiatów czy krajobrazów. Dla kobiet stanowi on najczęściej symbol ochrony, natomiast dla mężczyzn jest wyznacznikiem odwagi i siły, zwłaszcza jeśli łączony jest z motywami nieokiełznanej przyrody.

Ciekawą kwestią jest również umiejscowienie tego tatuażu na ciele. Jednym z bardziej popularnych miejsc są plecy. Bywa, że znajduje się on na ich całej długości, natomiast najczęściej są one umieszczane na samym początku kręgosłupa lub w odcinku lędźwiowym. Drugim powszechnym miejscem tatuowania łapacza snów jest wewnętrzna strona przedramienia. Miejsce to jest kojarzone z ukrytą siłą wewnętrzną, dlatego też motyw ten łączy się z symboliką amuletu.

tatuaż studio

Skąd wziął się ten trend?

Dla wielu osób łapacz snów kojarzy się z dobrą energią. Jest on talizmanem, który pozwala zebrać siły na kolejny dzień, lub chroni przed sennymi koszmarami i zapewnia szczęśliwą noc. Natomiast w głównej mierze trend na tatuowanie takiego wzoru wiąże się z jego estetyką. Symetryczne linie, motywy okręgu, piór, pazurów czy kryształów są popularne już od dawna, jednak budowa łapacza snów pozwala zawrzeć wszystko w jednym estetycznym formacie.

O popularności wzoru łapacza snów może świadczyć również różnorodność jego modyfikacji. Takie tatuaże mogą być duże, małe, kolorowe, oparte tylko na konturze lub całkowicie wypełnione, dlatego każdy może dopasować jego wygląd pod swoje preferencje.

Do tego wielu ludzi decyduje się na tatuaże, które mają jakieś znaczenie, a jak wiadomo, bogata symbolika łapacza snów pozwala znaleźć tych znaczeń od groma. W studiu tatuażu Guru Tatttoo można zapoznać się z przykładową ofertą wykonywania tych tatuaży.

Można zatem powiedzieć, że łapacz snów to tatuaż idealny. Motyw ten ma swoją historię, znaczenie, wygląd odpowiadający większości i przede wszystkim pewnego rodzaju moc, która w podświadomości człowieka może zdziałać cuda; głównie poprzez dodanie mu odwagi, ale też sił i pewności, że czuwa nad nim jakaś większa dobra energia.