Leczenie nadpotliwości – czy jest skuteczne?

pot

Nadpotliwość potrafi być dolegliwością mocno dokuczliwą w życiu codziennym. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 3% populacji. Też należysz do tego grona? Dowiedz się zatem, jakie mogą być przyczyny nadpotliwości i jakie są obecnie dostępne metody leczenia. Jak radzić sobie z nadpotliwością w codziennym życiu?

Czym jest nadpotliwość?

Jest to dolegliwość objawiająca się produkowaniem nadmiernej ilości potu, przy czym zbyt duża jego ilość może być wytwarzana zarówno przez całe ciało, jak i jedynie przez określone części. 

Nadpotliwość może być zarówno dolegliwością wrodzoną, jak i wtórną. Przyczyny wtórnej nadpotliwości mogą być następujące:

  • zatrucia pestycydami
  • choroby nowotworowe
  • cukrzyca
  • nadczynność tarczycy
  • uzależnienie od narkotyków
  • zaburzenia neurologiczne
  • gruźlica
  • bezdech senny – nadpotliwość jest wtedy efektem intensywnego wysiłku organizmu

W jaki sposób można leczyć nadpotliwość?

Obecnie nadpotliwość można wyleczyć za pomocą dostępnych na rynku środków farmakologicznych, a nawet zabiegów chirurgicznych lub laserowych. Dobór metody zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia dolegliwości. Czasem zdarza się, że przyczyny nadpotliwości są dużo łagodniejsze, niż te wymienione powyżej. 

Wśród nich możemy wymienić stresujące sytuacje czy też dietę zbyt obfitą w pikantne potrawy, dlatego też czasami wystarczą nieinwazyjne metody leczenia, takie jak zmiana diety, trybu życia lub zastosowanie specjalnych środków zmniejszających wydzielanie potu.

Metody leczenia nadpotliwości

Blokery potu

W ich składzie zawierają się często takie składniki, jak kwas borny, roztwór kwasu taninowego, glikopirolan 2%, a także sole glinu. Są to środki w pełni bezpieczne, pod warunkiem że nie są stosowane w nadmiarze. W przeciwnym wypadku mogą wywoływać podrażnienia. W skład dezodorantów wchodzą substancje niwelujące nieprzyjemny zapach, a także wykazujące działanie antybakteryjne. 

Toksyna botulinowa

Podaje się ją pod skórę w formie iniekcji. Ostrzykiwaniu są poddawane bezpośrednio części ciała wydzielające zwiększoną ilość potu. Botulina blokuje nerwy stymulujące aktywność gruczołów potowych. Trwałość zabiegu szacuje się na ok. 4 do 12 miesięcy.

Sympatektomia

Jest to metoda o wyższym stopniu inwazyjności niż wymienione dotychczas, a polega na niszczeniu włókien unerwiających gruczoły potowe. Sympatektomia jest jednak jedną z metod stosowanych w ostateczności, ze względu na działania niepożądane, przy czym jako jedno z nich można wymienić tzw. pocenie kompensacyjne, czyli nadmierną potliwość w miejscach, w których gruczoły potowe nie zostały naruszone przez zabieg. 

Usunięcie gruczołów potowych

Również jest to metoda stosowana jedynie w ostateczności, gdy leczenie zachowawcze okazało się nieskuteczne. Usuwaniu podlegają gruczoły i podskórna tkanka tłuszczowa. 

Jonoforeza

Metoda ta polega na porażeniu gruczołów potowych poprzez zanurzenie w wodzie dłoni lub stóp (właśnie na te części ciała stosuje się jonoforezę) i przepuszczanie prądu stałego. Zabieg wymaga powtarzania.

Mikrofale

Mikrofale, podobnie jak jonoforeza, odpowiadają za uszkodzenie gruczołów potowych, co skutkuje całkowitym zahamowaniem wydzielania przez nie potu. Wymagane są dwie sesje, z 3-miesięcznym odstępem.

Jak radzić sobie z nadpotliwością na co dzień?

Oprócz możliwości skorzystania z mniej lub bardziej radykalnych metod leczenia nadpotliwości we Wrocławiu pozostaje jeszcze kwestia radzenia sobie z tym problemem na co dzień. Jak to zrobić?

Stosuj zioła

W niwelowaniu skutków nadmiernego wydzielania potu pomogą takie zioła, jak pokrzywa, tymianek, melisa, szałwia, liście orzecha, a także skrzyp polny i rozmaryn. Ziół tych jednak nie pijemy, a naparami z nich przecieramy miejsca dotknięte nadpotliwością. Skuteczne będą także kosmetyki z wyciągami z wyżej wymienionych ziół.

Dbaj o higienę

Wydaje się to banałem, aczkolwiek ma to duże znaczenie. Chodzi tutaj nie tylko o częste mycie i dbanie o świeżość po większym wysiłku. Zwracaj uwagę też na kosmetyki, które stosujesz. Postaw na produkty o naturalnym składzie i szczególnie wystrzegaj się alkoholu, barwników, konserwantów i zapachów. pot

Zmień dietę

Dieta przy nadpotliwości powinna wykluczać pikantne potrawy i przyprawy. Ogranicz również białka i tłuszcze zwierzęce. Wyklucz ze swojej diety produkty smażone i wysokoprzetworzone. Stawiaj na potrawy lekkostrawne, o niezbyt intensywnej woni.