Lokale usługowe po remoncie zyskują nowych klientów
Każde mieszkanie, dom czy zakład pracy wymaga od czasu do czasu odświeżenia, pomalowania ścian czy nawet remontu generalnego. Remonty robimy również, gdy znudził nam się dotychczasowy wystrój, zmieniła się moda na używane materiały wykończeniowe. Raczej mało kto lubi remonty, ale czasami są one niezbędne. Część ludzi robi remonty we własnym zakresie, począwszy od zaplanowania remontu i nowej aranżacji, zakupienia niezbędnych materiałów po wykonanie samego remontu. Inni z powodu braku czasu, braku umiejętności lub po prostu z powodu braku chęci do osobistego angażowania się w remont zlecają wykonanie remontu firmom specjalizującym się w remontach. Na rynku istnieje wiele firm remontowych. Niektóre zajmują się wyłącznie remontami mieszkań czy domów, inne specjalizują się w remontach biur, sklepów lub wykonują remonty lokali usługowych, lokali gastronomicznych.
Jakimi rzeczami zajmują się ekipy remontowe?
Podczas remontu lokalu usługowego wykonuje się różne prace. Wykonuje się gładzie na ścianach i suficie, montuje ściany lub sufity z płyt z gipsowo-kartonowych, maluje się pomieszczenia -zarówno tradycyjne, jak i metodami natryskowymi, kładzie się terakotę, glazurę, gres, stawia się ścianki działowe, można położyć panele, deski podłogowe, wymienić lub montować drzwi wejściowe i drzwi wewnętrzne, przerabiać instalację hydrauliczną i elektryczną, instalować lub przerabiać instalację grzewczą, budować kominki grzewcze, montować stolarkę okienną, ocieplać poddasza. Firmie wykonującej remont lokalu usługowego można powierzyć zakup materiałów potrzebnych do remontu, zlecić całą aranżację.
Właściciele prowadzący lokale usługowe mogą wydatki poniesione na remont lokalu wliczyć w swoje koszty i dzięki temu obniżyć wysokość należnego podatku. Poza jakością świadczonych usług, ich profesjonalizmem decydująca rolę w postrzeganiu lokalu usługowego przez klienta odgrywa wygląd wnętrza lokalu, jego wystój. Element wizerunkowy jest bardzo istotny i ważny dla prowadzonej działalności usługowej. Czyste, eleganckie i funkcjonalne wnętrze zachęca do korzystania z usług lokalu. Klienci lokali użytkowych chętniej i liczniej zaglądają do lokali usługowych, które przeszły remont, zyskały nową aranżację. Szczególnie jest to ważne w dobie dużej konkurencyjności na rynku usługowym. Żeby zaistnieć, jak i przetrwać w branży usługowej trzeba zainwestować w niepowtarzalny, oryginalny wystrój, zbudować wizerunek, który wyróżni firmę na rynku.
Niektóre remonty lokali usługowych są przeprowadzane z przyczyn bardzo prozaicznych. Są po prostu wynikiem przeprowadzonych wcześniej kontroli, na przykład Sanepidu, Straży Pożarnej czy Inspekcji Pracy i wydanych przez nich zaleceń pokontrolnych, ponieważ lokale usługowe czasami nie spełniają wymagań odpowiednich przepisów, na przykład dotyczących ochrony przeciwpożarowej, odpowiedniej wentylacji, wielkości pomieszczeń, hałasu, czy oświetlenia. I dopiero przeprowadzona kontrola mobilizuje, a właściwie zmusza właścicieli lokali do przeprowadzenia niezbędnego remontu, zakupu wymaganego sprzętu.