Masaż leczniczy dla kontuzjowanego sportowca

fizjoterapeuta sportowy wrocław

Sportowcy bardzo często ulegają kontuzjom podczas uprawiania sportów. Niekiedy potrzebna jest długotrwała rehabilitacja, ale w większości przypadków pomoże masaż leczniczy.

Dobre zdrowie fizyczne jest dla sportowca niezwykle istotne. Przez to nie tylko liczne treningi stają się dla nich kluczem do sukcesu, ale również dodatkowe aktywności jak rozciąganie, kuracje czy właśnie masaże lecznicze poprawiają ich stan fizyczny.

Warto pamiętać, że regularne wizyty u fizjoterapeuty to nie tylko przykra konieczność – mogą się okazać niezwykle przydatne w perspektywie kilku lat.

Masaż sportowy – co to jest?

Masaże sportowe były już popularne wiele wieków temu – jako sposób rozgrzania zawodników igrzysk olimpijskich przed zawodami. Aktualnie masaż leczniczy jest niezbędnym elementem podczas treningów w niemal każdej dyscyplinie sportowej. Korzystają z niego zarówno profesjonalni sportowcy, doceniający korzyści z niego płynące, jak i amatorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.

Masaż leczniczy w sporcie sprawdza się nie tylko jako sposób na poprawienie krążenia krwi, zmniejszenia napięcia mięśni, ale przydaje się podczas usuwania skutków kontuzji spowodowanej uprawianiem wymagającej dyscypliny sportowej. Regularnie wykonywany przed doświadczonego fizjoterapeutę, wpływa pozytywnie na regenerację mięśni, a także zmniejsza ryzyko występowania kontuzji w przyszłości.

Na czym polega masaż leczniczy?

Ból niektórych partii ciała może być spowodowany różnymi czynnikami – wadami genetycznymi, spowodowany nieprawidłową postawą ciała, ale także przemęczeniem czy zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Masaż leczniczy ma na celu znalezienie źródła problemu, a następnie jego skuteczne wyeliminowanie. Masaż wykonany przez doświadczonego fizjoterapeutę złagodzi ból i przyspieszy regenerację.

Masaż leczniczy a kontuzja sportowca

fizjoterapeuta sportowy wrocław

Masaże lecznicze są bardzo często wykorzystywane w sporcie. Profesjonaliści ulegają kontuzjom nieustannie i nierzadko jest to spowodowane intensywnością treningów. Oprócz leczenia i łagodzenia bólu, można za jego pomocą rozgrzać mięśnie, rozluźnić je, a także poszerzyć zdolności czynnościowe czy poprawić kondycję.

Masaż leczniczy w przypadku kontuzji sportowca, może nie tylko przyspieszyć proces jego powrotu do zdrowia, ale także uodpornić go przed występowaniem kolejnych urazów. Dobrze przygotowane mięśnie rzadziej będą ulegały kontuzjom, a co się z tym wiążę – poprawi się odporność sportowca, jak i jakość jego treningów.

Kiedy konieczny będzie masaż leczniczy?

Wielu sportowców w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników, często ignoruje pierwsze objawy kontuzji. Przewlekłe bóle traktują jako codzienność do momentu, kiedy uniemożliwiają one normalne przeprowadzanie treningów. Wtedy też zaczynają diagnozować problem. Przydatny w łagodzeniu bólu i szybkiej regeneracji jest masaż leczniczy, który wspomaga pracę mięśni i pobudza je do działania.

Masaż leczniczy sprawdzi się także jako dodatek do rehabilitacji w przypadku bardziej skomplikowanej kontuzji. Oprócz ćwiczeń zleconych przez lekarza, warto wspomóc mięśnie do pracy właśnie poprzez wykonanie na nich masażu leczniczego. Odpowiednie uciskanie, rozluźnienie czy rozgrzanie sprawia, że odzyskują one zdolność do szybszej regeneracji.

Wskazania do masażu leczniczego

masaż leczniczy Wrocław

Najczęściej wskazaniem do masażu leczniczego są kontuzje osoby uprawiającej sport – nierzadko są to choroby oraz dysfunkcję narządu ruchu. Do najpoważniejszych wskazać należą urazy po stłuczeniach, skręceniach, złamaniach czy zwichnięciach. Następstwa tych kontuzji będą towarzyszyły sportowcy przez wiele lat, dlatego nie warto o nich zapominać.

Bardzo często do masażu leczniczego kwalifikują się również sportowcy z przeciążeniem mięśni, stawów czy przykurczów i zaników mięśni. Jak możemy się dowiedzieć od specjalisty z Global Therapy – masaż pomoże przy zapaleniu stawów, mięśni oraz ścięgien. Można się również na niego wybrać po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym.

Masaż leczniczy a kontuzja sportowca

Szerokie zastosowanie masażu leczniczego sprawia, że świetnie nadaje się zarówno jako dodatek do rehabilitacji po poważnej kontuzji sportowca, jak i samodzielna terapia przy mniejszych urazach. Profesjonalnie wykonany masaż leczniczy ma dobry wpływ na pobudzenie mięśni do regeneracji, a dobrze rozgrzane partie ciała szybko pozbywają się źródła bólu. Regularne masaże lecznicze zapobiegają częstym kontuzjom, a także ułatwiają szybszy powrót do zdrowia w przypadku ich wystąpienia.

Każdy sportowiec w przypadku kontuzji może liczyć na specjalistyczną pomoc fizjoterapeuty, który za pomocą serii zabiegów i masażu leczniczego pomoże mu wrócić do formy.