Materiały, które należy przekazać firmie wykonującej wizualizację

spotkanie

Wizualizacja wnętrza to coraz chętniej wybierana metoda obejrzenia pomieszczenia, zanim ono powstanie. Umożliwia wyłapanie błędów i niedogodności, jakie towarzyszyłyby klientom podczas codziennego użytkowania wnętrza oraz usunięcie ich. Profesjonalnie wykonana wizualizacja wnętrz to wizytówka firmy oraz wstęp do stworzenia domu lub pokoju marzeń. Jednak, aby była ona dobrze wykonana, klienci muszą zadbać ze swojej strony o dostarczenie właściwych materiałów niezbędnych do jej wykonania. Jakie będą to materiały?

Materiały niezbędne do realizacji wizualizacji

Na początku z pewnością przeprowadzona zostanie rozmowa. Firma musi w jej trakcie ustalić zapotrzebowania, niektóre firmy mają gotowe kwestionariusze, które trzeba wypełnić. Bardzo ważne kwestie dotyczą typowego sposobu funkcjonowania w danym wnętrzu, który określa, bez czego klient w danym pomieszczeniu może zrezygnować oraz bez czego absolutnie się nie obejdzie. Konsultanci mogą zaproponować przegląd przykładowych fotografii, które mogłyby być inspiracją dla nowego wnętrza.
Potrzebna może być inwentaryzacja architektoniczna, która uwzględni istotne informacje, takie jak pomiar wnętrza, rozmieszczenie drzwi, okien. Konieczne będzie wymiarowanie, czyli ustalanie skali wykorzystanej do wykonania wizualizacji wnętrza. Najczęstsza skala to 1:50 lub 1:100. Potrzebne mogą być przekroje przez budynek oraz pomiary elewacji. Konieczna będzie inwentaryzacja sieci (wlicza się w to instalację elektryczną, wodną oraz gazową). Wykonanie inwentaryzacji jest sprawą bardzo istotną, gdy przechodzi się do omawiania takich zagadnień, jak rozmieszczenie lamp, kontaktów lub wykonanie sufitu podwieszanego. Inwentaryzacja instalacji wodnej jest ważną sprawą zwłaszcza przy projektowaniu łazienki czy kuchni. Można dokonać samego pomiaru położenia sieci, lecz można także dodać dokumentację fotograficzną wraz z opisem. Opcjonalne są takie elementy, jak opis techniczny, w którym powinny znaleźć się informacje, takie jak rodzaj budynku, lokalizacja, powierzchnia, ilość pięter, inne istotne elementy, konieczne do wykonania odpowiedniego projektu wizualizacji, rzut sytuacyjny (odniesienie lokalizacji budynku do zagospodarowanego terenu, np. rozmieszczenia granic działki). Przydatne będą też zdjęcia pomieszczeń.
biuroNa pewno odbędą się rozmowy na temat doboru właściwych materiałów oraz umeblowania, jakie będą wykorzystane w ostatecznie wykonanym pomieszczeniu. Ustalona zostanie ilość mebli w danym miejscu, sposób ich rozstawienia, oraz to, jak wnętrze będzie wyglądało w oświetleniu dziennym oraz sztucznym. Ważne jest zaprojektowanie pomieszczenia w taki sposób, by owe dzienne oświetlenie wykorzystać jak najpełniej. Konsultanci mogą podsuwać pomysły gotowych rozwiązań, lecz ostatnie słowo należeć będzie do klienta.
Na podstawie zgromadzonych od klienta informacji oraz prawidłowo wykonanej wizualizacji przygotowuje się książkę z projektami, do której dostęp mają wszyscy fachowcy zatrudnieni do wykonania poszczególnych etapów projektu. Zawiera się w tym projekt wnętrza, instalacji elektrycznej, wodnej, elewacji oraz wszelkie inne projekty niezbędne do wykonania całości.

Format przekazywanych materiałów

Opcji jest kilka, mogą różnić się one w zależności od wybranej firmy. Wymagane mogą być pliki stworzone w programie AutoCAD w formacie dwg, pliki pdf lub modele 3D. Największe koszty generuje praca na szkicach w formacie pdf, gdyż polega ona na ręcznym wprowadzeniu wszelkich wartości wnętrza oraz wymodelowaniu inwestycji od podstaw, co jest bardzo czasochłonne. Najszybciej pracuje się na modelach 3D, ponieważ wówczas zaoszczędzony zostaje czas, jaki byłby przeznaczony na wymodelowanie budynku.

Jakie mogą być koszty wizualizacji?

Trudno jest wyznaczyć jednakowy, standardowy cennik. Inaczej cenić będą się firmy, inaczej osoby prowadzące własną działalność. Koszty będą różne w zależności od tego, czy chodzi o dom, mieszkanie w bloku lub inny rodzaj budynku. Trzeba tez uwzględnić, czy zastosowane rozwiązania będą standardowe czy raczej oryginalne oraz to jaka jest dopuszczalna liczba poprawek.
Przekazanie dobrze wykonanych materiałów pozwoli zaoszczędzić czas poświęcony pracy przy kolejnych etapach tworzenia wizualizacji 3D. Jest ona ważna nie tylko jako sposób podglądu gotowego pomieszczenia, lecz odgrywa ważną rolę także w dalszych etapach budowania wnętrza. Dobrym pomysłem będzie poproszenie architekta o dostarczenie modelu 3D planowanego wnętrza, co z kolei skróci czas pracy grafika. Dobrze rozplanowana współpraca pomiędzy firmą, klientem i poszczególnymi podwykonawcami pozwoli na wprowadzenie najkorzystniejszych rozwiązań bez utraty jakości.