Moda na nietypowe kształty – nowoczesne wizualizacje architektoniczne

nowoczesny budynek

Nowoczesne budowle często nie przypominają klasycznej bryły, opierającej znaczną część swojej konstrukcji na czterech prostopadłych do siebie ścianach i planie prostokąta. Projektanci i architekci coraz częściej, chętniej i odważniej sięgają po futurystyczne aranżacje i nietypowe połączenia kształtów, tworząc budynki funkcjonalne, a przy tym zupełnie odmienne od wszystkiego, co otacza nas na co dzień. Aby zrealizować taki projekt na żywo muszą oczywiście pozyskać dla niego odpowiednie zgody, teren, a przede wszystkim inwestora, który dany projekt zechce zrealizować. Chcąc oddać swoją wizję jak najlepiej, chętnie korzystają z trójwymiarowych wizualizacji architektonicznych. Dlaczego odgrywają tak ważną rolę we współczesnej architekturze i jak wpływają na rosnącą popularność nietypowych kształtów w nowoczesnym budownictwie? 

Futurystyczne wizualizacje architektoniczne – moda na nietypowe kształty 

Niecodzienne, futurystyczne, nie pasujące do klasycznej estetyki miast budowle coraz częściej zdobią artystyczne i reprezentacyjne dzielnice miast, przykuwając uwagę osób postronnych, ale i zwracając oczy w stronę samego miasta. Zrealizowanie projektu budowli wyglądającej, jakby stała na dachu lub budynku przypominającego twórczość obcych cywilizacji i umiejętne włączenie ich do miejskiego otoczenia wymaga odwagi, ciekawej wizji i doskonałej koncepcji zagospodarowania przestrzennego, tak by budynek nie został okrzyknięty najbrzydszym tworem architektury w okolicy. 

Wykorzystanie fotorealistycznych wizualizacji trójwymiarowych jeszcze na etapie tworzenia pomysłu może znacząco podnieść prawdopodobieństwo jego realizacji. Przedstawiony w tej formie projekt zwróci uwagę inwestorów i osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne w miastach, a jednocześnie pozwoli zasugerować ewentualne poprawki, zmiany lub całkowicie przeprojektować wizję jeśli okaże się, że jej twórca nie przewidział pewnych elementów gwarantujących bezpieczeństwo i integralność struktury budynku. Trzeba w końcu pamiętać, że futurystyczne, niecodzienne kształty wymagają zupełnie innego podejścia do kwestii bezpieczeństwa, stabilności i wytrzymałości budynków – pomimo nietypowego wyglądu muszą spełniać określone normy budowlane. 

nowoczesny biurowiec

Co wyróżnia wizualizacje architektoniczne nietypowych budynków? 

Gdy rozmawiamy o budynkach o nietypowych kształtach i roli wizualizacji architektonicznych w nowoczesnym budownictwie, musimy zauważyć że to właśnie dzięki postępowi technologii graficznej i programów do projektowania możliwe jest przenoszenie nietypowej, futurystycznej wizji budynku na realny projekt umieszczony w rzeczywistym świecie. To, co może wydawać się dobrym pomysłem może nie zadziałać w praktyce i odwrotnie – stworzenie prostej wizualizacji budynku o nietypowych kształtach może zainspirować architekta, by wprowadzać dalsze poprawki i stawiać na jeszcze bardziej futurystyczne, niecodzienne rozwiązania. 

szklany budynekCechą charakterystyczną wszystkich wizualizacji architektonicznych jest dokładne odwzorowanie detali, dzięki któremu prosty projekt nabiera cech realnej budowli. Umieszczenie budynku w konkretnym otoczeniu, włączenie gry świateł i cieni, podkreślenie kolorów poszczególnych elementów i kształtów, jakie ma przybrać budynek pozwoli znacznie łatwiej wyobrazić go sobie tym, którzy zadecydują o jego powstaniu bądź odrzuceniu projektu. W przypadku nowoczesnych budynków i obiektów architektonicznych o nietypowych kształtach, formach i przeznaczeniu, wizualizacja pomaga przekonać do pomysłu nawet tych, którzy nie do końca wierzą w słuszność dziwnego, nietypowego pomysłu. 

Najciekawsze budynki o nietypowych kształtach 

We współczesnym świecie nie brak budynków i obiektów architektonicznych, które pomimo swojej nietypowej fasady zostały przyjęte przez społeczność i uznane za naprawdę ciekawe przykłady wizji architekta. W ich wnętrzach mogą mieścić się teatry, kościoły, kina, opery, ale także biura czy centra konferencyjne, atrakcje turystyczne, galerie handlowe i instytucje publiczne. 

Wśród ciekawszych przykładów budynków o nietypowych kształtach można wyróżnić m.in. siedzibę Statoil Headquarters w Norwegii – bryły, z których powstał budynek położone są na sobie tak, jak gdyby konstrukcja powstała przy pomocy klocków i rąk małego dziecka. To zdecydowanie oryginalny, odważny, ale i piękny projekt, który dzięki wizualizacji architektonicznej prezentującej go w otoczeniu zieleni został zrealizowany i dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów budowlanych w całej Norwegii. Choć w czasie swojego powstawania (2013 rok) był nietypową i rewolucyjną propozycją, z czasem okazał się doskonałym wyrazem nowoczesnego budownictwa. Za równie ciekawy przykład może posłużyć Biblioteka publiczna w Kansas City (USA), której projektant postanowił inspirować się książkami i stworzyć bryłę budynku w kształcie ustawionych na półce książek. Po renowacji budynku namalowano na grzbietach zupełnie nowe tytuły wybrane przez mieszkańców miasta. Co ciekawe, tak nietypowy, charakterystyczny i niezwykle popularny wśród mieszkańców budynek wyprzedzał swoje czasy o wiele lat – jego projekt powstał w 1906 roku!