Możliwości hipnozy w praktyce
Często hipnoza kojarzy nam się z bajkami, telewizyjnymi show i sztuczkami różnorakich magików, którzy za sprawą jednego pstryknięcia palców, wprawiają osobę w dziwny i na pozór nie wytłumaczalny stan. W stanie tym, osoba ta wykonuje wszelkie polecania, wydawane przez osobę, która ją hipnotyzuje. Popularnym obrazem jest chociażby polecenie udawania kury, w którym hipnotyk skacze po pokoju i gdaczę. Pomimo, że obraz ten kojarzy nam się z żartami w komediach i czymś raczej bliższemu fantastyce aniżeli realnemu zjawisku, to zjawisko to nie dość, że jest jednak w stu procentach realne i możliwe do przeprowadzenia to jeszcze jest regularnie przeprowadzane.
Gdzie używana jest hipnoza?
Słowo hipnoza pochodzi z klasycznej greki hýpnos, które było imieniem jednego z greckich bogów, Hypnosa, władcy panującego w sennej krainie, który był uosobieniem snu. Tak więc słowo to oznacza dosłownie sen. Przedstawiana jest jako stan zupełnie prawidłowo funkcjonującego mózgu ludzkiego, w którym to jednak uwaga osoby poddanej hipnozie, jest mocno ograniczana i skupiana na dokładnie określonych bodźcach. Świadomość hipnotyka, spoza obszarów określonych, jest drastycznie ograniczona, co powoduje iż osoba taka częściowo nie potrafi wydawać osądów krytycznych, które pozostają w stanie zawieszenia. Według niektórych jest stanem podobnym do snu, jednak stanem wywołanym sugestią, a nie zmęczeniem organizmu. Dla innych jest stanem niezdefiniowanym, będącym czymś osobnym z pogranicza stanu czuwania, a snem.
Hipnoza używana jest nie tylko w bajkach, telewizji czy sztuczkach magicznych, mających na celu nas rozbawić i doprowadzić do łez. Przede wszystkim służy jako bardzo ważny element w medycynie. Wykorzystywana jest między innymi w psychiatrii, psychoterapii i psychologii, gdzie służy jako jedna z głównych metod diagnozowania, a także i leczenia wielu chorób, takich jak zaburzenia nerwicowe i lękowe czy depresja. Pomaga również osobom cierpiącym, przy zmniejszaniu bólu oraz w terapiach niektórych rodzajów uzależnień.
Hipnoza w leczeniu uzależnień
Hipnoza używana jest często w terapii, niektórych rodzajów uzależnień. Dzieje się tak, ponieważ uzależnienie powstają w mózgu, na przykład alkoholika, zupełnie nieświadomie. W takim wypadku hipnoza jest jedyną formą leczenia, która pozwala na dotarcie do nieświadomego swojego uzależnionego pacjenta i pozwala na skonfrontowanie z nim rzeczywistości. Tak by ten zrozumiał i zaakceptował, przede wszystkim sam w sobie, że jest chory i potrzebuje pomocy. Najważniejszym elementem w leczeniu uzależnień jest właśnie akceptacja.
Terapia hipnoza w przypadku uzależnień może przebiegać w różnoraki sposób. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest metoda werbalna, w której to doświadczony lekarz hipnotyzer, wprowadza w trans pacjenta i sugeruje mu życie bez alkoholu czy narkotyków jest możliwe oraz przekonuje, że będzie ono równie szczęśliwe bez używek. Skuteczność w przypadku takich terapii sięga nawet 60%!
Hipnoza w terapiach psychiatrycznych, psychologii i psychiatrii
Skuteczna w przypadku psychoterapii jest metoda hipnozy zwana hipnoanalizą, za sprawą której możliwe jest poszukiwanie niejasnych motywów, którymi kieruje się w swoich działaniach pacjent. Pozwala także na zrozumienie i poznanie źródeł pewnych zahamowań, lęków czy kompleksów, a następnie na ich skuteczne leczenie. Przykładami chorób, w których wykorzystuje się tę metodę są chociażby anoreksja czy bulimia, których podwaliny możemy poznać i dzięki temu skutecznie je leczyć. Hipnoza służy także w pomocy osobom, które w wyniku amputacji, na przykład po wypadku, utraciły jedną z kończyn. Występujące u takich osób bóle fantomowe mogą być zmniejszane lub nawet i likwidowane. Hipnoza działa także na osoby, które nie radzą sobie ze stresem czy żyją w depresji, za jej sprawą można takie osoby uspokoić.