Na czym polega alkoholoodtrucie?

odtruj się z alkoholu

Leczenie na własną rękę w przypadku uzależnienia od alkoholu to najgorsze rozwiązanie. Uzależniony, który już sam przed sobą przyznał, że ma problem, wykonał pierwszy krok, ale kolejnym jest zgłoszenie się na leczenie. By jednak specjalistyczne leczenie miało sens i pozwoliło faktycznie uporać się z nałogiem, alkoholik sam musi wykazać się silną wolą i chęcią wyjścia z uzależnienia. Zdarza się tak, że na leczenie przychodzą pacjenci niejako pod przymusem, presją ze strony rodziny i otoczenia. Wykonują polecenia, przechodzą terapię i wręcz udają, że robią postępy. Tylko i wyłącznie dla świętego spokoju i pozornego poczucia względem innych, że nastąpiła poprawa. Szybko jednak wracają do swojego nałogu, a to rodzi jeszcze większy problem i konflikty rodzinne. Najbliżsi stają się współuzależnieni i ostatecznie nie potrafią pomóc nałogowemu alkoholikowi. Tworzy się błędne koło, w którym są kolejne obietnicy, przeprosiny, niedotrzymane słowo, rozczarowanie, a w efekcie końcowym frustracja, żal, nawet agresywne zachowania.

Kiedy należy zastosować alkoholoodtrucie?

Pacjent, który wykazuje wolę walki musi natomiast zacząć, będąc już uświadomionym, od profesjonalnej pomocy w ośrodku odwykowym. W pierwszej kolejności przechodzi odtrucie organizmu. Pomoc medyczna i specjalistyczna opieka w tym momencie jest koniecznością, ponieważ nagłe odstawienie alkoholu powoduje głód narkotykowy oraz występowanie objawów odstawienia.

pewne alkoholoodtrucie

Objawy mogą być różnorakie, ale każde z nich zagrażają zdrowiu oraz życiu pacjenta. Podczas odwyku wdraża się jednocześnie nierzadko farmakoterapię oraz psychoterapię. Leczenie jest modyfikowane w taki sposób, by alkoholoodtrucie było możliwie, jak najmniej nieprzyjemne dla pacjenta i niosło za sobą minimum skutków ubocznych. Dopiero po odwyku pacjent może przystąpić do dalszego, właściwego leczenia, które jest kilkuetapowym.

Ośrodki oferujące specjalistyczną terapie uzależnień w Gdańsku lub innym mieście w Polsce bazują nie tylko na działaniu względem organizmu, ale i umysłu oraz duszy. Panuje przekonanie, że uzależnienie wpływa na wszystkie te płaszczyzny, niezbędne jest zatem kompleksowe leczenie.

Co daje pacjentowi leczenie pod okiem specjalistów?

Ośrodki odwykowe dają poczucie bezpieczeństwa. Są miejsce, gdzie pacjenci mogą się wyciszyć, odpocząć i odzyskać dobre samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Z dala od pokus, by po powrocie do codzienności i dawnego środowiska łatwiej wytrwać w abstynencji. U ich boku pojawiają się terapeuci. Niejednokrotnie ci, którzy niegdyś również mieli problem alkoholowy. Pacjenci czują się zatem zrozumiani, łatwiej adaptują się do nowego środowiska, jakie stanowi dla nich ośrodek, mający być miejscem pobytu przez kilka tygodniu, a nawet dłużej. Do tego dochodzą terapie indywidualne i grupowe, dzięki czemu trudy detoksykacji i późniejszego leczenia są możliwe do zniesienia. Zwiększają się szanse na wyjście z nałogu, wytrwanie w abstynencji pomimo pojawiających się pokus. Odzyskanie równowagi fizycznej i psychicznej, zrozumienie, że alkohol nie jest potrzebny do tego, by radować się codziennym życiem. Niezbędną pomoc uzyskuje także rodzina, która najczęściej nie umie sobie na własną rękę poradzić z nałogiem bliskich.

Nie wiesz, dlaczego tak trudno jest zerwać z nałogiem od alkoholu? Przeczytaj: Mechanizmy uzależnienia od alkoholu — dlaczego tak trudno jest zerwać z nałogiem?