Na czym polega usługa rebrandingu?

Przeprowadzamy rebranding

Rebranding to pojęcie, które coraz silniej upowszechnia się w języku osób zajmujących się promocją oraz reklamą dla firm. Rebranding to pojęcie, które pojawia się także w potocznym języku freelancerów zajmujących się grafiką oraz w większych studiach graficznych czy interaktywnych. Dlaczego?

Elementy rebrandingu, które wprowadzamy w życie

Rebranding stał się popularny, gdyż doskonale wpływa na markę. Polega na swoistym odświeżeniu jest komunikacji zewnętrznej. Do najprostszego poziomu zmian rebrandingowych należy przede wszystkim odświeżenie identyfikacji wizualnej. Wśród tych zmian możemy wyróżnić między innymi logotyp, którego używa marka, kolory, które pojawiają się w komunikacji marki we wszystkich jej kanałach, popularne hasła oraz tzw. claimy, których używa marka, rozmaite szablony graficzne pojawiające się na przykład w reklamach, kroje pisma czy sytuacje użycia key visual. Rebranding w warstwie komunikacji graficznej jest tylko częścią wszystkich zmian, które warto wprowadzić dla marki.

Rebranding dla marki

Jeżeli już myślimy o tym, aby odświeżyć markę i pokazać jej nową tożsamość, dobrze jest także pomyśleć o tym aby przedstawić dla niej inny sposób komunikowania się. Marka po rebrandingu powinna skupić się na tym, aby prezentować inne wartości, być może zmienić język komunikowania, poszukać relacji z nową grupą konsumentów, znaleźć z nimi wspólny język. Niektóre marki po rebrandingu odcinają się od działań, które podejmowały wcześniej na rzecz zupełnie nowych. Ma to na celu dotarcie do nowej grupy odbiorców, która dla marki może się wydawać po prostu bardziej atrakcyjna. Rebranding na tym polu nie jest łatwy do wprowadzenia, dlatego należy tą sprawę bardzo dobrze i dokładnie przedyskutować, najlepiej ze specjalistami w zakresie zmian zarówno graficznych jak i marketingowych – do takich specjalistów na pewno zaliczają się agencje interaktywne. W jaki sposób pracuje jedna z nich na polu rebrandingu przeczytajcie tutaj – polecamy zaznajomić się dokładnie z lekturą tego bloga.

O czym warto wiedzieć podejmując się rebrandingu?

Jeżeli sami posiadacie markę, dla której chcielibyście wprowadzić rebranding, powinniście całość zmian najpierw wnikliwie przedyskutować ze specjalistami z agencji interaktywnej. Ich doświadczenie w poruszaniu się w obszarze marketingu pozwoli wypracować najlepszą strategię zmian. Czasami pomysły firmy mogą nie pokrywać się z tym, czego rzeczywiście oczekuje rynek. Niektórzy mogą sądzić, że jeżeli chcemy nastawić komunikację marki po rebrandingu na bardziej zaangażowaną w tematykę ekologii, koniecznie powinniśmy komunikować zielonymi barwami, mówić o postawach wegańskich i tak dalej. Stereotypowe myślenie może się nie sprawdzić, co więcej – dla marki może być nawet szkodliwe, a rebranding może się nie udać. Nie warto w tym wypadku iść po najprostszej linii oporu i wprowadzać działania, które już ktoś zrobił, jeżeli podejmujemy się rebrandingu powinniśmy zadbać o nową jakość, nową klasę, bycie unikalnym, jedynym w swoim rodzaju.