Najciekawsze zabawki, które rozwiną kretywność u dziecka

Zabawki odgrywają ogromną rolę w rozwoju kreatywności dziecka. Każdy przedmiot, z którym styka się maluch może posłużyć do nauki i jego rozwoju. Istnieją jednak zabawki pobudzające kreatywność malucha.

Specjaliści jednoznaczne przekonują, że zabawki kreatywne wpływają na jego rozwój, a także doskonalenie umiejętności językowych, społecznych, matematycznych, ruchowych i wielu innych Rynek oferuje szeroki wybór tego rodzaju zabawek. Należy pamiętać o tym, aby były dobrane do wieku dziecka, bo tylko wtedy spełnią swoją rolę. W innych przypadku nie zainteresują go i nie zachęcą do jakiejkolwiek aktywności.

Jakie zadanie spełniają zabawki kreatywne?

Uczenie poprzez zabawę jest najlepszą metodą pracy z dzieckiem, dlatego kreatywne zabawki pełnią ogromną rolę w nauce. Rozwijają małą motorykę, poprawiają koncentrację uwagi i rozwijają zdolności. Nie bez znaczenia pozostaje tu wygląd zabawek. Są one atrakcyjne dla dzieci ze względu na kształty i kolorystykę, której zadaniem jest pobudzanie wyobraźni i zmysłów. Przeznaczone są nie tylko dla pedagogów w przedszkolu, ale również dla rodziców w domu. W skuteczny sposób zachęcą one malucha do nauki poprzez zabawę, do nabywania nowych umiejętności i zdobywaniu wiedzy. Rozbudzanie kreatywności u dziecka odbywa się poprzez działanie, poznawanie, a także rozwiązywanie problemów. Rynek oferuje wiele interesujących zabawek kreatywnych, które w sposób skuteczny będą wspierały rozwój dziecka, pobudzą do myślenia i zapewnią dobrą i interesującą zabawę.

Dlaczego warto kupić dziecku zabawki kreatywne?

Zabawki kreatywne rozwijają wyobraźnię, rozbudzają ciekawość poznawczą dziecka, które posiada naturalną ciekawość świata. Doskonałą zabawką są puzzle, których układanie jest treningiem wyobraźni. Dziecko musi najpierw wyobrazić sobie rysunek, aby potem móc go ułożyć i w prawidłowy sposób dopasować do siebie  Poza tym poznaje świat przyrody, architektury, geografii, literatury, sztuki dzięki obrazkom przedstawionym na puzzlach, które skłaniają malucha do zadawania pytań. Poza tym zabawki kreatywne pozwalają dzieciom doskonalić umiejętność koncentracji, skupienia się przez dłuższy czas na wykonywanym zadaniu. Uczą cierpliwości, a także sprawności manualnej. Maluchy mają możliwość odkrycia podczas zabawy związków przyczynowo – skutkowych. Przyczyniają się do powstawania nowych połączeń nerwowych w mózgu, stymulując w ten sposób rozwój umysłowy dziecka.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są zabawki kreatywne?

Zabawki kreatywne przeznaczone są dla małych i dużych dzieci. Wspólna zabawa pomaga nie tylko w  rozwoju umysłowym, ale również w budowaniu więzi i pozytywnych relacji z dzieckiem. Rynek oferuje bogaty wybór zabawek kreatywnych, które zostały opracowane i przetestowane przez najlepszych terapeutów oraz pedagogów.

Najlepsze zabawki kreatywne

Do najlepszych zabawek kreatywnych zaliczyć można:

● Sorter kształtów i dopasywanka. Zestaw zawiera trzy elementy sorter, układankę i klocki wykorzystywane w pracy terapeutycznej. Dziecko dopasowując kształty i kolory uczy się logicznego myślenia i kojarzenia. Ćwiczy również sprawność manualną ręki i koordynację oko – ręka. Zabawka kreatywna składa się z podstawy, na której znajduje się dziewięć kwadratowych otworów, w których należy umieścić klocki. Kolejnym krokiem jest dopasowanie do otworów w klockach kolejne elementy. Dla ułatwienia takie same kształty zostały oznaczone wspólnym kolorem. Klocki są zróżnicowane pod względem wysokości, dlatego dziecko może wymyślać własny sposób ich ułożenia wykazując się kreatywnością. Sorter kształtów i dopasywanka sprawdza się w gabinecie terapeutycznym, szczególnie w terapii dzieci ze spektrum autyzmu i zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.

● Zabawka motoryczna – kółka zębate. Zabawka składa się z trzynastu kolorowych, drewnianych części. Niektóre trzeba dopasować, a inne można układać dowolnie, aby mechanizm kół zębatych zadziałał. Dzięki poruszaniu jednym z kół można wprawić w ruch resztę z nich. Zabawka rozwija precyzję ruchów nadgarstka i palców, pobudza wyobraźnię, wyzwala kreatywność i kształtuje zdolność manipulacji, świadomość form i kolorów. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej drugiego roku życia.

●  Drewniane klocki Twist składają się z dwunastu drewnianych, niewielkich sześcianów o wielkości 13 milimetrów, które tworzą małego węża. Można go wyginać na różne sposoby, tworząc modele. Rozwijają one kreatywność, motorykę małą, wzmacniając mięśnie palców i dłoni dziecka.

●  Puzzle magnetyczne – samochody.  Zabawka składa się z kolorowej planszy, 8 kart wzorów i 41 elementów z warstwą magnetyczną na odwrocie. Elementy można umieszczać na stojącej pod kątem planszy, gdyż nie będą się zsuwać dzięki przyciąganiu magnetycznemu. Układając elementy można tworzyć różne wzory samochodów, a także układać je według wzorów umieszczonych na kartach. Zabawa puzzlami magnetycznymi to dobry trening wyobraźni, cierpliwości i kreatywnego myślenia. Ćwiczy również koordynację oko – ręka.