Najlepsze pozycje do spania przy dyskopatii szyjnej

spanie

Nieustający ból w odcinku szyjnym, drętwienie kończyn górnych, a także nudności i brak uczucia równowagi mogą świadczyć o pojawieniu się dyskopatii szyjnej. To schorzenie jest uznawane za chorobę cywilizacyjną, ale pomimo tego, trudno jest o całkowite jej wyleczenie. Dlatego też jeśli zmagamy się z dyskopatią szyjną, warto wiedzieć w jaki sposób łagodzić objawy, a tym samym zmniejszyć ból i ułatwić sobie funkcjonowanie. 

Dyskopatia szyjna skutecznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności, gdyż ból i drętwienie kończyn obniża sprawność pacjentów zmagających się ze schorzeniem. Jeśli zatem doświadczamy uporczywego bólu w odcinku szyjnym, warto zgłosić się do neurochirurga. Ten zbada pacjenta, a także zaproponuje mu różne metody leczenia i sposoby radzenia sobie z bólem. 

Co należy wiedzieć o dyskopatii szyjnej? 

Dyskopatia szyjna to uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. Pojawia się ona nagle, a zaniedbana i nieleczona może doprowadzić powstania przepukliny. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego negatywnie wpływa na komfort życia pacjentów, gdyż ucisk na nerwy powoduje drżenie nerwów rdzeniowych, co skutkuje bolesnym drętwieniem kończyn oraz pojawieniem się silnych zawrotów głowy. 

W dyskopatii szyjnej, stan zaawansowania choroby, uzależniony od wielkości i nasilenia obrzęku w odcinku szyjnym kręgosłupa. Nierzadko zmiany zwyrodnieniowe są widoczne nie tylko w obrębie kręgosłupa, ale również przemieszczają się na ramiona, palce rąk oraz wzdłuż szyi. Obecność przepukliny wywołuje ból, dlatego zleca się, aby jak najszybciej udać się na wizytę do polecanego przez nas neurochirurga z Jeleniej Góry i poznać sposoby na łagodzenie objawów

spanie

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co przyczynia się do pojawienia dyskopatii szyjnej. U części pacjentów może to być spowodowane starzeniem się organizmu, co wpływa na osłabienie całego kręgosłupa. U innych natomiast problemu mogą być spowodowane predyspozycjami genetycznymi, brakiem zachowania ergonomicznej pracy i nabyte bądź wrodzone wady postawy ciała. 

Ćwiczenia pomocne w korygowaniu dyskopatii szyjnej

Leczenie dyskopatii szyjnej w dużej mierze opiera się na łagodzeniu objawów za pomocą przyjmowania odpowiedniej pozycji snu, a także ćwiczeń. Jeśli nie wiemy jakie ćwiczenia mogą uśmierzyć ból, warto udać się z wynikami badań do fizjoterapeuty, który wskaże, jakie ruchy wpłyną na zmniejszenie się dolegliwości. 

Przy ćwiczeniach w przypadku pojawienia się dyskopatii szyjnej, należy pamiętać o tym, że nie powinny one w żadnym wypadku powodować bólu. Dlatego też regularne rozciąganie i rozluźnianie mięśni szyi barków to doskonały pomysł na początek. W ćwiczeniach można także delikatnie zginać i obracać szyję, co przyczyni się do wzmocnienia mięśni podtrzymujących kręgosłup, a tym samym zwiększy się ruchomość szyi i zmniejszy ból podczas wykonywania codziennych czynności. 

Jak bezpiecznie i wygodnie spać przy dyskopatii szyjnej? 

Pozycja spania, a także akcesoria jakie będziemy wykorzystywać podczas odpoczynku, również mają ogromne znaczenie przy profilaktyce dyskopatii szyjnej. Tutaj istotne jest, aby zapewnić osobie z dyskopatią twarde, ale jednocześnie elastyczne podłoże. Stąd też ważny jest wybór odpowiedniego materaca oraz poduszki, która odciąży cały kręgosłup. 

W przypadku dyskopatii szyjnej zaleca się, aby osoba ze schorzeniem spała w bezpiecznej pozycji bocznej, gdyż nie obciąża tym samym kręgosłupa i zachowuje jego naturalną krzywiznę. Pomocne jest w tym podłożenie dodatkowych poduszek pomiędzy kolanami, w talii i oczywiście pod głową. 

Osoby z dyskopatią mogą również bezpiecznie spać w pozycji embrionalnej oraz na plecach pod warunkiem, że pod nogi i odcinek szyjny podłożą dodatkowe wałki lub poduszki. Niezalecane jest spanie na brzuchu. 

Leczenie dyskopatii szyjnej – czy jest możliwe? 

Leczenie zachowawcze to pierwszy krok jeśli pragniemy na stałe pozbyć się bólu w odcinku szyjnym. Najczęściej polega ono na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i rozluźniających.

W niektórych przypadkach zaleca się skierowanie pacjenta na fizjoterapię, gdzie plan leczenia zostanie ułożony ze specjalistą, współpracującym z neurochirurgiem nadzorującym proces zmniejszenia się stanu zapalnego. 

Ostatecznie jeśli ból przy dyskopatii szyjnej jest zbyt silny i żadnymi sposobami nie jest możliwe jego wyeliminowanie – konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. O tym fakcie decyduje neurochirurg w oparciu o dokumentację medyczną pacjenta.