Najpopularniejsze elementy szkła laboratoryjnego

Szkło laboratoryjne sklep

Tak samo trudno byłoby wyobrazić sobie pracę chemika bez jego przyrządów laboratoryjnych, jak ciężko jest wyobrazić sobie kowala bez jego wielkiego młota. Większość zawodów ma swój unikalny przedmiot, który kojarzony jest tylko z nim. Nauczyciel ma zawsze jakąś książkę, żołnierz karabin, a chemik? No właśnie chemik, chemik tak jak pokazują nam popularne filmy wprost z Hollywood ma swoje fiolki, czyli różnego rodzaju odmiany szkła laboratoryjnego, którego używa do swojej pracy. Pracy, w której otacza się różnego rodzaju substancjami chemicznymi, które musi zbadać, a które mogą być niebezpieczne, właśnie dlatego potrzebuje swojego szkła.
Zapewne pamiętacie, jeszcze z czasów szkolnych, kiedy po wejściu do pracowni chemicznej w szafach zamknięte było mnóstwo różnego rodzaju naczyń. Nauczyciel w zależności od tematu wyciągał dobrze wam znaną próbówkę, jedną z kolb, zlewkę, szalkę czy inny rodzaj szkła i przedstawiał wam eksperyment, który razem w nim przeprowadzaliście. To czego doświadczyliście w szkole, nie różni się za wiele od prawdziwej pracy chemika, który pracuje na identycznych, może dokładniejszych, urządzeniach.
Tak więc tak samo jak w szkole tak i w prawdziwej pracy chemika najpopularniejsze są właśnie zlewki, lejki, szalki, pipety, bagietki, cylindry miarowe, wiele rodzajów kolb, szkiełka zegarowe i tak dalej, i tak dalej.
To właśnie te z pozoru najprostsze elementy, które kojarzą nam się z latami w szkolnych ławach, są najczęściej używane. Dzieje się tak z jednego prostego powodu, bo to podstawa, a to właśnie na podstawach buduje się całą resztę. Ważne aby w zakładach produkcyjnych tego typu sprzętu przeprowadzana była zakładowa kontrola produkcji.

Najpopularniejsze

  • Szkło laboratoryjne sklepSzalka to naczynie laboratoryjne w kształcie okrągłej podstawki o szerokim i płaskim dnie i niskich ścianach bocznych. Jest sprzętem ogólnego przeznaczenia, może służyć jako naczynie do prostych reakcji chemicznych, przykrywka, krystalizator czy najprostsze naczynie do przechowywania i transportowania.
  • Pipeta to w zależności od potrzeb różnego rodzaju wielkości szklanka bądź wykonana z tworzywa sztucznego rurka, służąca do odmierzania i przenoszenia cieczy.
  • Zlewki – jedne z najbardziej uniwersalnych naczyń, używane są do przeróżnych celów, przede wszystkim jednak do przygotowań roztworów, przeprowadzania prostych reakcji, także w zależności od ich typu także do miareczkowania czy krystalizacji.
  • Bagietki – bynajmniej nie to francuskie, to proste urządzenia o kształcie prostego pręta, wykonywane są ze szkła i zakończa się je łopatką po jednej i rączką po drugiej stronie (co jednak nie jest regułą i występują także bagietki bez tych zakończeń). Używa się ich do mieszania roztworów, czyszczenia naczyń laboratoryjnych czy zeskrobywania powstałych osadów.
  • Kolby to jedne z podstawowych naczyń laboratoryjnych. Służą one przede wszystkim do przeprowadzania różnego rodzaju reakcji chemicznych, przechowywania odczynników, przeprowadzania destylacji 😉 i do wielu innych procesów z materiałami ciekłymi.

Najpopularniej wyróżniamy je przede wszystkim ze względu na ich kształt, który dobieramy odpowiedniego do badania, które chcemy przeprowadzić

  • Kolby okrągłodenne – które ze względu na swoją wytrzymałość, wykorzystywane są głównie do przeprowadzania różnorakich reakcji chemicznych.
  • Kolby stożkowe – które ze względu na swoją budowę, wykorzystywane są do miareczkowania i przechowywania substancji, a w biologii także do przygotowywania kultur bakterii.
  • Kolby płaskodenne – przeznaczone głównie do przechowywania różnego rodzaju substancji, ich budowa (płaskie dno i związane z tym naprężania powodują, że kolba ta może nie wytrzymać wysokich temperatur)
  • Szkiełka zegarowe – Nie bez kozery, właśnie ten rodzaj szkła nazywany jest zegarowym, to prosty fragment okrągłego szkła, podobnego do tego, które mamy właśnie w naszych zegarkach. Służy jako pokrywka, naczynko wagowe czy podstawka do drobnych eksperymentów.
  • Cylindry miarowe nazywane również menzurką, za sprawą ich cylindrycznego kształtu i naniesionej precyzyjnej podziałki, służą do odmierzania ilości cieczy w nich zawartej.