Nowoczesne biuro architektoniczne – jak wybrać projektanta domu?

W Internecie znajdziemy dziś mnóstwo gotowych projektów domów, które mogą wydać się na pierwszy rzut oka tymi idealnymi. Czy tak jest w istocie? Najczęściej nie, dlatego też decydujemy się na nawiązanie współpracy z architektem, dzięki czemu może on nam podpowiedzieć najlepsze rozwiązania. Zanim jednak tak się stanie, trzeba znaleźć architekta, który będzie w stanie wcielić nasze plany w życie. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, dzięki którym znalezienie właściwego projektanta stanie się dużo prostsze. 

Jak znaleźć dobrego architekta – podpowiadamy!

Wybierz osobę o podobnych upodobaniach

Na pewno szukając najlepszego projektu, już oczami wyobraźni widzisz swój przyszły dom: jest on zbudowany i urządzony w określonym stylu. Dlatego też, jeśli marzy Ci się rustykalny domek, nie znajdziesz wspólnego języka z projektantem, który na swoim koncie ma tworzenie projektów domów z marmuru i szkła. Po  prostu nie będziecie nawzajem przekonani do swoich pomysłów.

Sprawdzaj portfolio, obejrzyj poprzednie projekty na własne oczy

Poproś projektanta, by pokazał Ci swoje portfolio. Przejrzyj w wolnej chwili jego stronę, poproś podczas spotkania, by objaśnił Ci kilka wybranych projektów i opisał to, jak do nich podszedł. Dzięki temu zyskasz cenny wgląd w to, jak zajmie się Twoim zleceniem. Oprócz tego postaraj się znaleźć kontakt do poprzednich klientów. Porozmawiaj z nimi, zapytaj, jak przebiegała współpraca i na co należy uważać. To całkiem dobre rozwiązania w sytuacji, gdy wśród bliskich nie masz nikogo, kto mógłby Ci polecić dobrego architekta.

Dobry architekt to architekt obeznany z prawem

Dom powinien być nie tylko urządzony wedle Twoich upodobań i wygodny, lecz też bezpieczny. Aby tak było, musi spełniać określone normy prawne. Do zadań architekta należy połączenie w projekcie oczekiwań klientów, możliwości architektonicznych, ukształtowania terenu, a oprócz tego przygotowanie wszelkiej niezbędnej dokumentacji projektowej i nadzorowanie robót budowlanych. Do tych zadań potrzebne jest duże doświadczenie i bieżąca znajomość przepisów prawnych, które potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie.

Postaw na pasjonatów z doświadczeniem

Nie ma nic lepszego niż człowiek, który kocha to, co robi. Dzięki temu możemy liczyć ze strony fachowca na dużo większe zaangażowanie w cały projekt, a przy tym na bardzo dobrą znajomość trendów obowiązujących obecnie. Poza tym, pasjonaci swoich zawodów są na ogół osobami dużo bardziej komunikatywnymi i terminowymi, a to bardzo ważne cechy, jakimi powinien odznaczać się profesjonalista, z którym nawiązujemy współpracę. Tym wszystkim cechują się projektanci w Studiu Architektury AJR, które działa na terenie całego kraju. 

Cena jest ważna, lecz nie najważniejsza

Wielu inwestorów popełnia kardynalny błąd, kierując się przede wszystkim samą ceną za określony projekt, wybierając ten najtańszy. Niestety – czasem najtańsze rozwiązania ostatecznie okazują się tymi najdroższymi. Często wymagają one wielu poprawek, które mogą znacznie przełożyć się na koszty budowy domu. 

Przykładamy dużą wagę do umowy

Warto w niej zastrzec dokładne daty realizacji poszczególnych etapów projektu. Często wymagają one poprawek, dlatego powinniśmy również to uwzględnić przy podpisywaniu umowy. Dobry architekt gwarantuje stałą cenę niezależnie od poprawek, warto zatem ustalić, w jakim zakresie poprawki będą wliczały się w cenę projektu. Podpisując umowę z określonym biurem architektonicznym, dokładnie dopytujmy o punkty, których nie rozumiemy, nie bójmy się negocjować. Sygnałem alarmowym mogą być np. zbyt liczne kary finansowe dla klienta w określonych sytuacjach. Dlatego negocjujemy, pytamy, a gdy nie czujemy się przekonani, nie wahajmy się pójść gdzie indziej.

Jakie jest Twoje pierwsze wrażenie po rozmowie? 

Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny punkt. Od tego, czy znajdziecie wspólny język, będzie zależała cała dalsza współpraca. Architekt powinien uważnie słuchać i dopiero potem proponować rozwiązania, jeśli zaś od razu próbuje narzucać coś od siebie – niekoniecznie jest to dobry sygnał. Ciekawym rozwiązaniem jest przeprowadzenie swego rodzaju “rozmowy kwalifikacyjnej” z kilkoma projektantami – spisz na kartce wszystko to, o co należy zapytać. Dzięki temu nic nie powinno Ci już umknąć. 

Oferta biur projektowych jest niezwykle bogata i każdy inwestor może skorzystać z jego usług. Zachęcamy do zapoznania się z usługami AJR Studio Architektury z Wrocławia.