Obróbka drewna w tartaku

tartak Rzeszów

W Polsce rynek przemysłu drzewnego jest jedną z istotniejszych – nomen omen – gałęzi przemysłu. Gospodarka leśna stanowi część gospodarki narodowej, która dba o zachowanie proporcji między wydobyciem i dystrybucją, prowadzącymi do produkcji drewna, a utrzymaniem odpowiedniego poziomu drzewostanów.

Po drzewo do lasu

Pielęgnacja drzewostanów obejmuje hodowlę i ochronę drzew. To także utrzymanie istniejących lasów i tworzenie nowych zasobów leśnych. Gospodarka leśna dotyczy także dbania o zwierzęta, pozyskiwanie runa leśnego, roślin leczniczych oraz o stworzenie warunków do realizacji innych funkcji lasu, jakimi są oczyszczanie wody, gleby i powietrza.

tartak Rzeszów

Las traktowany jest przede wszystkim jak źródło niezwykle istotnego surowca, jakim jest właśnie drewno. W sensie technicznym jako drewno rozumie się warstwę materiału między łykiem i korą oraz rdzeniem. Drewno ma bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim w przemyśle. Najbardziej powszechnie wykorzystywane jest w budownictwie. Spośród gatunków iglastych najczęściej wykorzystuje się jodłę, modrzew, sosnę i świerk, które służą do wykonania konstrukcji dachowych, stolarki budowlanej praz desek podłogowych itp. Natomiast gatunki liściaste są najczęściej wykorzystywane do robót stolarskich oraz do wykonywania podłóg czy posadzek, a także mebli.

Obróbka drewna w tartaku

Zanim jednak gotowy produkt trafi do sklepu albo nawet do stolarza, musi być odpowiednio obrobiony – zazwyczaj zajmuje się tym profesjonalny drewno Rzeszów, mający odpowiednie narzędzia i specyfiki. Jak wspomniano wyżej, w sensie technicznym drewno to materiał między warstwą łyka i wierzchniej części, kory, a rdzeniem pnia. Trzeba zatem drewno okorować, czyli pozbyć się łyka. Musi być wysuszone – naturalnie, na powietrzu, lub komorowo, w specjalnych pomieszczeniach. Następnie jest obrzynane – to najpopularniejsza postać, w jakiej można kupić drewno z tartaku. Drewno nieobrzynane nie nadaje się do celów konstrukcyjnych. Obrzynane ma przekrój kwadratowy lub prostokątny, a wszystkie boki są równo przycięte.

tartak Rzeszów

Obrobione w tartaku drewno to tarcica. Przed zamówieniem drewna, warto dowiedzieć się, czy jego cena obejmuje również wykonanie wszystkich etapów obróbki.

Zazwyczaj boki są również strugane, aby zapewnić im gładkość, a także większą odporność na ogień, bo płomienie ślizgają się po jego gładkiej powierzchni, oraz na owady, którym trudni się wgryźć w wygładzoną deskę. Aby drewno było odporne również na pleśnie, grzyby, wilgoć i inne szkodliwe czynniki, musi zostać poddane odpowiedniej impregnacji. Jest kilka rodzajów impregnacji: zanurzeniowa polega na nasączeniu drewna odpowiednim środkiem, ciśnieniowa – na nasycaniu drewna impregnatem w specjalnych pomieszczeniach i warunkach. Obie te metody są wysoce skuteczne. Tańszą i mniej skuteczną metodą impregnacji drewna jest impregnacja powierzchniowa, polegająca na kilkukrotnym pokrywaniu powierzchni drewna specjalnym preparatem.